Urząd Miasta Łodzi

Lwy azjatyckie w łódzkim zoo

Każdy zna lwa i kojarzy go z afrykańską sawanną. Natomiast wiele lat temu zasięg występowania lwów obejmował również obszary od Bałkanów po wschodnie Indie. I właśnie w Indiach, a dokładnie w rezerwacie Gir na zachodzie kraju, udało się przetrwać małej populacji lwa azjatyckiego.

Lew azjatycki
Lew azjatycki

Istnieje kilka różnic między lwami azjatyckimi a ich afrykańskimi kuzynami. Lwy azjatyckie są nieco mniejsze, preferują życie w lasach, nie tworzą dużych stad, a na dodatek samce mają mniej okazałe grzywy. W naturze pozostało nie więcej niż pół tysiąca osobników.

Co spowodowało, że właśnie tam przetrwały? Wyznawcy hinduizmu często okazują znaczny szacunek dzikim zwierzętom, ponieważ widzą w nich wcielenie bogów. Narasimha - jedno z wcieleń boga Wisznu - jest pół człowiekiem, pół lwem. Dzięki temu lokalna ludność nie dość, że nie poluje na te zwierzęta, to dodatkowo pomaga łapać ewentualnych kłusowników.

Co ciekawe, wiele z lwów obecnie żyjących w europejskich ogrodach zoologicznych ma łódzki rodowód – w latach 1998-2005 urodziło się u nas 17 młodych. Trzymamy kciuki, aby nasze lwy azjatyckie Loki i Shiva stworzyły udaną parę i też doczekały się potomstwa.

Kontakt