Urząd Miasta Łodzi

Łodzianie decydują, gdzie przybędzie ławek

Rusza miejski program, który powstaje wspólnie z łodzianami - „Mia100 ławek". Do końca listopada głównie w pobliżu targowisk, sklepów i przychodni staną wygodne ławki dostosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych.

To pomysł autorstwa wiceprzewodniczącej Rady Miejskiej w Łodzi Małgorzaty Niewiadomskiej – Cudak i wiceprzewodniczącej Klubu Radnych SLD Małgorzaty Moskwy-Wodnickiej.

-Kiedy kilka miesięcy temu seniorzy przyszli do nas z propozycją, aby w mieście było więcej ławek – zwłaszcza w tych miejscach gdzie robią zakupy, chodzą do lekarzy – wtedy z panią radną Moskwą – Wodnicką stwierdziłyśmy, że pomysł jest bardzo dobry i zaproponowałyśmy stworzenie programu „Mia100 ławek”. To mieszkańcy mówią nam gdzie ławki powinny stać. Po konsultacjach z nimi skontaktowałyśmy się z Architektem Miasta, żeby uzgodnić wzór ławek – poinformowała wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Łodzi Małgorzata Niewiadomska – Cudak.

Ławki staną w czternastu lokalizacjach wskazanych przez łodzian. Na razie będzie ich 23.

- Na ławkach znajdą się tabliczki z nazwą programu. Mamy nadzieję, że projekt się rozwinie i osiągnie liczbę stu nowych ławek. Każda z nich stanie na podmurówce umożliwiającej osobom niepełnosprawnych postawienie obok wózka inwalidzkiego. Przy ławkach, jak ustaliśmy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej, będą ustawione kosze na śmieci. Na razie ławki będą na terenach będących w gestii wydziału. Przed nami rozmowy z Zarządem Dróg i Transportu i spółdzielniami mieszkaniowymi, ponieważ szukamy nowych przestrzeni do realizacji programu – powiedziała radna Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

- Chcemy, żeby ławki były wygodne. Dlatego razem z Architektem Miasta wybierałyśmy najlepszy projekt. Zależało nam na tym, żeby każda z nich miała oparcie, podłokietniki. Wiemy, że z ławek ustawionych w miejskiej przestrzeni korzystają głównie seniorzy i osoby niepełnosprawne, które potrzebują komfortowego odpoczynku – podkreśliła Małgorzata Niewiadomska – Cudak.

Radne zachęcają, by łodzianie kontaktowali się z nimi i proponowali, gdzie powinny stanąć kolejne ławki.

 

 

Kontakt