Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

Biura, usługi, kultura i gastronomia. Zobacz, co powstanie w Monoplis

Zabytkowe przestrzenie dawnego Monopolu Wódczanego przy ul. Kopcińskiego zamienią się w kompleks Monopolis. W dawnej fabryce zaprezentowano projekt, który połączy w sobie najwyższej klasy biura, usługi i kulturę z szeroką ofertą gastronomiczną.

Widok na pasaż w Monopolis -  mat. prasowe
Widok na pasaż w Monopolis , mat. prasowe

- Biurowiec, choćby nie wiem jak nowoczesny, to dziś za mało. Miejsce pracy to już nie stanowisko z biurkiem i telefonem, a nawet nie z ciekawym zapleczem. To przestrzeń, w której wygodnie i komfortowo spędzimy czas, czyli możemy wziąć laptopa, telefon i pracować w zieleni, pójść do kawiarni piętro niżej, spotkać się z klientem lub kolegą w restauracji, zostawić dziecko w klubie tuż obok. Wszystko w zasięgu ręki i wszystko to znajdziemy w Monopolis - przekonuje Krzysztof Witkowski, prezes zarządu Virako i dodaje: - Chcemy, aby Monopolis było miejscem, które będzie żyło również po godzinach pracy, otwartym na wszystkich mieszkańców, w którym łodzianie będą czuli się dobrze i znajdą coś dla siebie.

W Monopolis powstanie 23 400 m kw. najwyższej klasy biur. Zostaną stworzone w głównym gmachu dawnej rozlewni wódki i dwóch nowych budynkach. W postindustrialnych przestrzeniach historycznego budynku M1 powstanie 7 000 m kw. nowoczesnych biur. W dwóch nowych gmachach M2 i M3 - odpowiednio 8 050 i 8 350 m kw. W sumie niemal 2 500 komfortowych miejsc pracy o najwyższym standardzie. Goście i klienci Monopolis będą mieli do dyspozycji poza biurami także restauracje, kawiarnie, punkty usługowe, kameralny skwer, zielone tarasy na dachu, muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego, galerię sztuki, teatr, spa z basenem, klub malucha i przedszkole. - Łódź słynie już z adaptacji pofabrycznych przestrzeni do nowych funkcji. Monopolis ma szansę stać się jednym z niepowtarzalnych projektów nie tylko w Łodzi, ale i poza jej granicami. Ważne, że inwestują w mieście lokalni inwestorzy, a Monopolis będzie otwarte dla wszystkich łodzian. To kolejny przykład inwestycji, która zachęca do życia i pracy w naszym mieście - podkreśla prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Prace budowlane w Monopolis rozpoczną się w drugiej połowie tego roku. W pierwszym etapie zostaną odrestaurowane i zaadaptowane do nowych funkcji historyczne budynki dawnego Monopolu Wódczanego. Zrealizowane zostaną nowoczesne biura w dawnym gmachu postindustrialnym, a także inne miastotwórcze funkcje. Budynek M1, podobnie jak pozostałe zrewitalizowane przestrzenie Monopolis, zostanie oddany do użytku w drugiej połowie 2018 roku. W kolejnych etapach powstaną budynki M2 i M3. Zostaną ukończone odpowiednio w 2019 i 2020 roku.

Monopol Wódczany, trzeci co do wielkości zespół fabryczny, po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego, został zbudowany w 1902 roku i przez wiele lat stanowił ważny element rozwoju miasta. Dzięki poczynionym inwestycjom, łódzki zakład stał się najnowocześniejszym w polskiej branży spirytusowej. Największy rozkwit i sukcesy nastąpiły pod koniec lat 70. Inwestycja Monopolis jest świetnie zlokalizowana u zbiegu dwóch głównych arterii miasta - al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego. Kompleks jest dobrze skomunikowany z dworcem Łódź Fabryczna i przy dojeździe do autostrady A1.

Zobacz także

Kontakt