Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

Oto sferyczne kino 3D, czyli nowa atrakcja CNiT EC1

Jedną z głównych atrakcji ekspozycji "Mikroświat - Makroświat" w Centrum Nauki i Techniki w EC1 będzie kino sferyczne 3D. Premierowa projekcja dla publiczności odbędzie się razem z otwarciem CNiT EC1 w grudniu 2017 r.

Kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny i pomieści 45 widzów -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ
Kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny i pomieści 45 widzów , fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Kino mieści się w srebrzystej kuli tuż obok turbozespołu będącego wizytówką powstającego Centrum. Filmy w nim prezentowane mają uzupełnić oraz poszerzyć wiedzę gości CNiT EC1 i w ten sposób tworzyć pełniejszy odbiór interaktywnych elementów wystawy. Tematy obrazów będą zróżnicowane.

  • W "Nanocam" poznamy tajniki najmniejszych cząstek otaczającego świata.
  • "Astronauta 3D" pokaże nam praktyczne problemy, z jakimi mają styczność kosmonauci.
  • Starsi widzowie obejrzą m. in. "Paszport do wszechświata".

Repertuar kina 3D będzie ustalany z myślą o wszystkich grupach wiekowych.

Srebrna kula mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny i pomieści 45 widzów. System projekcyjny kina oparty jest na oprogramowaniu Digistar 5 amerykańskiej firmy Evans&Sutherland. Jest to ten sam system, który odpowiada za obraz w Planetarium EC1. Obraz ma rozdzielczość 4K, a za trójwymiarowość odpowiada system Active 3D. Specjalne okulary będą wypożyczane widzom w cenie biletu. Część filmów będzie wyświetlana również w 2D. Emitowane będzie około 10 filmów. Ich treść powiązana będzie z wystawą "Mikroświat - Makroświat", stanowiąc jej uzupełnienie.

Zobacz także

Kontakt