Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

W Parku Podolskim powstał pumptrack – specjalny tor do jazdy na rowerach, rolkach i deskorolkach

Pumptrack powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego, teraz czeka tylko na techniczne odbiory. Wciąż jeszcze można złożyć wniosek do tegorocznego Budżetu. Termin upływa w poniedziałek o północy.

Pumptruck w Parku Podolskim -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
W Parku Podolskim powstał specjalny tor do jazdy na rowerach, rolkach i deskorolkach , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Park Podolski to jeden z atrakcyjniejszych łódzkich parków. Wiele z atrakcji zostało zrealizowanych dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Od 2014 r. park wzbogacił się m.in. o siłownię zewnętrzną, tor do jazdy na łyżworolkach. W 2018 r. wybudowano tężnie, a w 2020 r. powstał duży plac zabaw ze ścianką wspinaczkową, huśtawkami i karuzelami.

- I na tym nie koniec,  w tym roku wybudujemy w parku profesjonalny park linowy z tzw. tyrolką, również w ramach Budżetu Obywatelskiego - mówi Justyna Krakowiak, Zarząd Inwestycji Miejskich.

Nabór wniosków do IX edycji

Już w najbliższy poniedziałek, 31 maja kończy się etap składania wniosków w IX edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego.

Wnioski można składać, zarówno przez Internet, jak i osobiście (w kancelarii Urzędu Miasta Łodzi, Piotrkowska 104). Aplikacja do składania wniosków będzie dostępna na stronie internetowej ŁBO www.lodz.pl/bo. Ostatni moment na złożenie wniosku w formie papierowej – to poniedziałek, do godziny 16-ej. Z aplikacji możemy skorzystać w poniedziałek do północy.

- Nie zostawiajmy tego na ostatnią chwilę, wiadomo czasem urządzenia, Internet zawodzą. Złóżmy wniosek w aplikacji przynajmniej kilkadziesiąt minut przed północą, a najlepiej najpóźniej na kilka godzin przed, żeby mieć pewność, że nic nie stanie nam na przeszkodzie. O północy z poniedziałku na wtorek, system przestanie przyjmować wnioski – informuje Katarzyna Dyzio, dyr. Biura Aktywności Miejskiej.

Jeśli mieszkańcy mają jakiekolwiek wątpliwości w sprawie wniosku, który chcą złożyć, można kontaktować się z Biurem Aktywności Miejskiej – w dni powszednie, w godzinach pracy Urzędu. Pod numerami telefonów: (42) 638-55-27, kom.: 512 768 135 oraz mailowo pod adresem: projekt.bo@uml.lodz.pl.

Ale także zaplanowana została „Sobota ostatniej szansy”, czyli dodatkowe spotkanie na ZOOM i dyżur telefoniczny i mailowy – 29 maja w godzinach 12:00 – 15:00.

Przez cały czas trwania etapu składania wniosków organizowane były spotkania i dyżury pracowników Biura Aktywności Miejskiej.

  • We wtorki i w czwartki były dodatkowe dyżury pracowników BAM – do godziny 19-ej, podczas których uruchomione były spotkania na ZOOM.
  • W każdą środę poprowadzono webinaria, każde (z trzech) dotyczyło innej tematyki i innej kategorii pomysłów.
  • Na dwie soboty: 22 i 29 maja zaplanowane zostały dodatkowe dyżury – spotkanie na ZOOM oraz dyżur telefoniczny i mailowy.

Budżet obywatelski 2021/2022

W tym roku łodzianie mają do rozdysponowania 26 mln złotych, z czego 20,5 mln zł przeznaczone będzie na projekty osiedlowe, a 5,5 mln zł na projekty ponadosiedlowe.

Tak, jak w ubiegłym roku, projekty dotyczące placówek miejskich, takich jak np. szkoły, znajdą się w puli ponadosiedlowej. Podobnie projekty dotyczące zielonych terenów: Parku na Zdrowiu, Lasu Łagiewnickiego i Arturówka. Pula osiedlowa podzielona jest na 36 osiedli.

Nowością w zasadach Budżetu Obywatelskiego jest precyzyjne określenie, czym jest ogólnodostępność. W myśl nowych zasad oznacza:

  1. W przypadku projektów inwestycyjnych – np. boisk na terenach szkół, czy placów zabaw - że mają one być dostępne dla wszystkich mieszkańców, minimum 30h tygodniowo. W te 30 h tygodniowo nie są wliczane zajęcia prowadzone dla dzieci i młodzieży danej placówki.
  2. Przy projektach tzw. miękkich – czyli np. warsztatach, zajęciach artystycznych, czy sportowych – oznacza precyzyjne określenie w regulaminie dołączonym do wniosku, kto będzie mógł wziąć udział w zajęciach, a także
    w jaki sposób będzie prowadzony nabór.

Od zaproponowanych zasad będą obowiązywać wyjątki. Wyjątkiem będą projekty, które zwiększą dostępność instytucji, placówek, czy w ogóle przestrzeni, osobom
z niepełnosprawnościami. Przykładem takiego projektu może być winda w szkole, która ma służyć osobom poruszającym się na wózkach. 

Od momentu składania wniosków do lipca projekty będą opiniowane przez wydziały urzędu miasta i jednostki podległe urzędowi. Później – projektami zajmie się komisja budżetu obywatelskiego Rady Miejskiej.

Pełna lista wniosków zaopiniowanych pozytywnie i poddanych pod głosowanie, będzie opublikowana 17 września.

A potem już czas na głosowanie. W tym roku ten etap rozpocznie się 1 października, przez dwa tygodnie będzie można składać wnioski papierowe, a aż do 29 października potrwa głosowanie elektroniczne. Wyniki ogłosimy do 15 listopada.

Kontakt