Urząd Miasta Łodzi

Lodz.pl 600 lat Łodzi

Remont kamienicy przy ul. Włókienniczej 22. To skarbnica polichromii i detali! [WIDEO]

Metamorfozę przechodzi kamienica przy ul. Włókienniczej 22, dawny dom Moryca Tauberga. To najpóźniej rozpoczęta kubaturowa realizacja gminnego programu rewitalizacji przy dawnej ulicy Kamiennej.

Remont kamienicy przy ul. Włókienniczej 22 -  fot. ŁÓDŹ.PL
Kamienica okazała się skarbnicą polichromii i detali architektonicznych , fot. ŁÓDŹ.PL

Niezwykła kamienica Moryca Tauberga obecnie jest nieco zapomniana, ale po remoncie ma być jedną z piękniejszych przy ulicy Włókienniczej.

– W kamienicy powstanie 29 mieszkań komunalnych wyposażonych w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. – Remont budynku jest generalny, a poza wymianą instalacji elektrycznej, wodnej i gazowej jego zakres obejmuje też podłączenie nieruchomości do sieci światłowodowej. Jak zwykle nie zapomnimy o podwórku, które stanie się miejscem spotkań mieszkańców.

– Budynek okazał się skarbnicą polichromii i detali architektonicznych, więc obecnie prowadzimy intensywne prace konserwatorskie. W części pomieszczeń trwają już wykończenia: roboty tynkarskie, stolarskie, montaż grzejników itp. W następnej kolejności planujemy wykonanie m.in. instalacji gazowej i renowacje sztukaterii na klatkach schodowych – dodaje Marcin Bajerski z firmy Vik-Bud będącej wykonawcą prac remontowych.

Zielone podwórko i plac zabaw

Ulica Włókiennicza zyska kolejną przyjazną przestrzeń do sąsiedzkich spotkań. Na podwórku staną ławki i altana z ozdobnymi pnączami, pojawią się nowy trawnik, kwiaty i krzewy. Podwórko będzie miejscem spotkań dorosłych mieszkańców, ale również przestrzenią dla dzieci - powstanie tu nowy plac zabaw.

Wartość inwestycji przy Włókienniczej 22 to 12 310 842,00 zł. Wykonawcą jest firma VIK-BUD Sp. z o.o.

Włókiennicza - perła łódzkiej rewitalizacji

Najważniejszą inwestycją w programie rewitalizacji, która zostanie oddana do użytku mieszkańców w 2022 roku jest ul. Włókiennicza, czyli kolejny woonerf z 13 wyremontowanymi kamienicami. W sumie powstaną tam 223 komfortowe mieszkania komunalne, 32 lokale użytkowe, 5 mieszkań chronionych oraz 3 placówki pełniące funkcje społeczne. Rewitalizacja przy Włókienniczej to wartość 90 mln złotych.

- Ulica Włókiennicza to obecnie moje ulubione miejsce w Łodzi. Przemiana jaka się tu odbywa jest naprawdę spektakularna. Na naszych oczach zaniedbane i opuszczone miejsce odzyskuje piękno, a co najważniejsze nowe życie. Prace na Włókienniczej obejmują nie tylko remont ulicy, ale też gruntowną przebudowę we wnętrzach kamienic i na podwórkach. Nowa Włókiennicza to szansa na rozwój tej części miasta. Tworzymy tu  miejsca pracy dla przedsiębiorców, pracownie twórcze dla absolwentów szkół artystycznych, ale także przestrzenie do wypoczynku czy zabaw najmłodszych.  Jestem przekonana, że mieszkańcy i turyści odwiedzający to miejsce już w 2023 roku zobaczą Łódź odważną, nowoczesną i pełną dobrej energii - mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także

Kontakt