Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

Piotrkowska 217: budowa nowego osiedla wystartowała od wyburzeń. Dlaczego?

Nie ma już przy al. Kościuszki czerwonego magazynu z wieżą. Był w złym stanie, a zgodę na jego rozebranie wydały służby konserwatorskie. Co stanie w tym miejscu?

Piotrkowska 217 - wyburzenie magazynu fabryki Józefa Johna -  fot. ŁÓDŹ.PL
Rozebrany został m.in. charakterystyczny ceglany magazyn z wieżą od strony al. Kościuszki 132 , fot. ŁÓDŹ.PL

Uwagę łodzian przykuły prace rozbiórkowe prowadzone w bezpośrednim sąsiedztwie Piotrkowskiej 217, gdzie ma powstać nowe osiedle mieszkaniowe – Strefa Progress. 

Magazyn dawnej odlewni Józefa Johna

Budowę poprzedziły wyburzenia, a rozebrany został m.in. charakterystyczny ceglany magazyn z wieżą, będący częścią kompleksu dawnej fabryki maszyn i odlewni żeliwa Józefa Johna (od strony al. Kościuszki 132), co wzbudziło niepokój miłośników zabytków.

– Niestety, tego budynku nie dało się zachować, choć mieliśmy pierwotnie takie plany. Był w katastrofalnym stanie technicznym, zwłaszcza jego drewniana konstrukcja, nienadająca się do uratowania – wyjaśnia Urszula Karczmarczyk, dyrektor marketingu OKAM Capital, dewelopera, który wzniesie Strefę Progress. – Wszystkie prace wyburzeniowe zostały uzgodnione z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Łodzi i otrzymaliśmy też stosowne zalecenia co do budynku, który zostanie wzniesiony w tym miejscu i będzie nawiązywał swą architekturą do tego wyburzonego. Mówimy tu o takich szczegółach jak np. wielkość cegieł, by maksymalnie upodobnić go do pierwowzoru.

Co powstanie w Strefie Progress?

Cała Strefa Progress będzie zespołem czterech budynków mieszkalnych, w tym dwóch wieżowców o wysokości 11 i 13 kondygnacji, jakie uzupełnią pierzeję al. Kościuszki. Wyższy z nich „wchłonie” budynek rozebranego magazynu. 

Dwa kolejne domy staną w głębi działki rozciągającej się w kierunku ul. Piotrkowskiej, równolegle do istniejącego pasażu Strefy 217. Powstanie tam 276 mieszkań i 6 lokali usługowych oraz miejsca parkingowe dla aut lokatorów w podziemnym garażu. ZOBACZ TAKŻE: Mieszkania przy Piotrkowskiej 217. Jeszcze więcej usług i zieleń [WIZUALIZACJE]

Piotrkowska 217

Strefa Progress nie naruszy Piotrkowskiej 217 – miejsca cieszącego się dużą popularnością z uwagi na bogatą ofertę gastronomiczną i związane z nią wydarzenia, np. festiwale kulinarne. Inwestycja mieszkaniowa ma stanowić jej uzupełnienie.

Budowa osiedla ma zakończyć się w I kwartale 2024 roku.

Zobacz także

Kontakt