Urząd Miasta Łodzi

Lodz.pl 600 lat Łodzi

Rewitalizacja ul. Włókienniczej. Odnawiają skarby willi Majewskiego [WIDEO]

Trudno uwierzyć, że gmach przy ul. Włókienniczej 11 to ten sam budynek, który pamiętamy sprzed remontu. We wnętrzach widać już efekty prac konserwatorów, którzy przywracają piękno rezydencji architekta miejskiego.

Willa Hilarego Majewskiego przy ul. Włókienniczej 11 -  fot. ŁÓDŹ.PL
We wnętrzach willi Hilarego Majewskiego widać już efekty prac konserwatorskich , fot. ŁÓDŹ.PL

Remont willi Hilarego Majewskiego to najważniejsza inwestycja przy ul. Włókienniczej i jedna z najważniejszych w programie rewitalizacji w ogóle. Rezydencja dawnego architekta miasta została po wojnie zamieniona na mieszkania komunalne. Bogato dekorowane salony, które służyły Majewskiemu za reklamę, kiedy przyjmował u siebie klientów, zostały podzielone na małe mieszkania, polichromie zamalowane, detale zakryte gips-kartonem, a parkiety pokryte wykładzinami.

Zobacz, jak zmienia się willa Hilarego Majewskiego

Z dbałością o szczegóły

W pierwszym etapie remontu wykonawca zabrał się za usunięcie wszystkich wtórnych elementów, wzmocnienie fundamentów i konstrukcji budynku, naprawę dachu, wstępne prace na elewacji oraz poszukiwanie oryginalnych zdobień pod kolejnymi warstwami farby. 

– Skupiamy się teraz na pracach konserwatorskich, których w willi jest bardzo dużo. W większości pomieszczeń mamy zachowane sufity z wystrojem sztukatorskim, polichromie, stolarkę drzwiową i okienną oraz boazerie. Prace trwają równolegle w każdym pomieszczeniu, ale sprawnie i szybko – opowiada Anna Połomka, kierująca pracami konserwatorskimi. – Już dziś możemy zobaczyć, jaki efekt uzyskamy na końcu pracy. Wrażenie robi klatka schodowa, która była w tragicznym stanie. W tej chwili odtwarzamy tam fragmenty marmoryzacji – bardzo efektownej, wielobarwnej. Będziemy odtwarzać też witraż, który zarówno swoją formą, jak i efektem, jaki daje światło przenikające przez kolorowe szybki, stworzy bardzo klimatyczną i efektowną przestrzeń. To tylko klatka, a musimy pamiętać, że willa Majewskiego cała jest naszpikowana dekoracjami wnętrzarskimi i wszystkie odtworzymy.

W willi Majewskiego powstaną lokale użytkowe. Efekt prac konserwatorów będziemy mogli zobaczyć jeszcze w tym roku.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także

Kontakt