Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

ZWiK Łódź ostrzega mieszkańców! Złodzieje kradną pokrywy i kratki do kanalizacji

Straż Miejska w Łodzi oraz łódzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji ostrzegają właścicieli skupów złomu przed przyjmowaniem żeliwa pochodzącego z kradzieży elementów miejskiej armatury kanalizacyjnej.

ZWiK Łódź -  fot. ŁÓDŹ.PL
Złodzieje kradną nawet pokrywy i kratki kanalizacyjne , fot. ŁÓDŹ.PL

Ostatnio w Łodzi nasiliły się przypadki kradzieży żeliwnych pokryw włazów kanalizacyjnych i krat wpustów ulicznych. Otwarte studzienki i wpusty stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Wpadnięcie do otwartej studzienki, najechanie na otwarty wpust rowerem lub samochodem, może skończyć się tragicznie. Łódzki Zakład Wodociągów i Kanalizacji oraz Straż Miejska w Łodzi ostrzegają właścicieli skupów złomu przed przyjmowaniem żeliwa pochodzącego z kradzieży elementów miejskiej armatury kanalizacyjnej. Strażnicy zapowiadają, że będą skrupulatniej i częściej kontrolować punkty skupu surowców wtórnych.

Za zakup kradzionych elementów infrastruktury kanalizacyjnej grożą wysokie kary – grzywny, a nawet pozbawienia wolności. Sprawcy mogą odpowiadać nie tylko za kradzież miejskiego mienia, ale przede wszystkim za narażenie na utratę zdrowia i życia. Dla handlarza, który dostarcza kradziony metal do skupu, kodeks karny przewiduje karę więzienia od 3 miesięcy do 5 lat w związku z art. 278 k.k. (kradzież) lub karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat w związku z art. 291 k.k. (paserstwo umyślne).

ZWiK Łódź apeluje

ZWiK Łódź apeluje również do łodzian, by zwracali uwagę na otwarte wpusty uliczne i studnie kanalizacyjne, a w przypadku zauważenia braku pokrywy kanalizacyjnej lub kratki na ulicznym wpuście zawiadamiali o tym Pogotowie Kanalizacyjne ZWiK pod bezpłatnym numer telefonu 994 (czynny całą dobę), Strażą Miejską – tel. 986 lub z Centrum Zarządzania Kryzysowego – tel. 42 638 49 49. Kto byłby świadkiem kradzieży, niech koniecznie zawiadomi Straż Miejską, bądź policję.

Zobacz także

Kontakt