Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

"Kolekcja stworzona ze zgliszczy. Upcycling jako symbol odrodzenia"- konkurs "Rezydencje artystyczne w Łodzi" został rozstrzygnięty.

W tym roku operatorem rezydencji artystycznej została Fundacja "Impuls dla Kultury", która we współpracy z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprosi na siedmiomiesięczną rezydencję do Łodzi wyjątkową artystkę z Kijowa - urodzoną w 1988 r. Yaroslavę Marię Khomenko. Artystka jest twórczynią marki XOMEHKO - projektu modowo-artystycznego.

 -  W sali wystawowej wisi wielkoformatowa reprodukcja, a na niej wizerunek kobiet w kolorej sukni. Na górze obrazu napis "MODA".

Yaroslava Maria Khomenko ukończyła w 2010 r. Kijowski Narodowy Uniwersytet Techniki i Projektowania. Jest projektantką mody, ilustratorką, artystką. W 2011 założyła markę RCR KHOMENKO, a w 2019 założyła markę XOMEHKO, która działa zgodnie z zasadami etyki – używa metody upcyklingu. XOMEHKO poddaje istniejące ubrania i tkaniny symbolicznej oraz materialnej dekonstrukcji. Tworzy z nich nowe rzeczy, własne sensy i znaczenia. Ubrania Khomenko nawiązują do takich zagadnień, jak płeć kulturowa czy zagłada klimatyczna. Od 24 lutego są również opowieścią o wojnie i sposobem jej przezwyciężenia, a także metaforyczną bronią w walce. Artystka opracowała własną technikę tworzenia ubrań, które powstają w wyniku zagniatania, prasowania i zszywania tkanin pozyskiwanych ze zużytych ubrań, głównie T-shirtów. Ubrania XOMEHKO są zarówno wyrafinowanym obiektami sztuki, jak i rzeczami do noszeni opisywanym m.in. na łamach magazynu „Vogue”. Ciężka, mroczna suknia wykonana z czarnych koszulek z nadrukami wystawiona została w witrynie paryskiego butiku Les Suites. Upcykling skonfrontowano tu z ideą haute couture.

W 2021 roku Future Generation Art Prize, przedsięwzięcie zainicjowane przez kijowskie Pinchuk Art Centre, jedno z najważniejszych centrów sztuki współczesnej w Europie Środkowowschodniej, zaprosiło Yaroslavę Khomenko do zaprojektowania kolekcji ubrań we współpracy ze wschodzącymi, obiecującymi artystami. XOMEHKO zrealizowało kolekcję inspirowaną ekspozycją prac artystów sztuki współczesnej. Był to pierwszy projekt Future Generation Art Prize, który inicjował dialog między modą i sztuką współczesną. Khomenko szuka sposobu na wypchnięcie procesu upcyklingu poza jego rozpowszechniony format DIY (Do it Yourself - Zrób to sam) do zrównoważonej, ponadczasowej produkcji, wychodząc z założenia, że wykorzystując technologię prasowania tekstyliów, można przetwarzać ogromne ilości używanych materiałów, nie tylko tych starannie wybranych do przeróbki, ale prawie wszystkich materiałów. W ten sposób marka XOMEHKO wspiera i wprowadza innowacje w procesie upcyklingu — poza selektywną przeróbką pojedynczych elementów w kierunku skalowalnego, ponadczasowego i zrównoważonego upcyklingu.

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi artystka rozwijać będzie „Projekt pomocy humanitarnej/ Humanitarian aid project” z 2022 r., który odzwierciedla ideę odbudowy ze zniszczeń, jakie przyniosła rosyjska inwazja. Projekt zakończony zostanie wystawą prezentowaną w CMWŁ w listopadzie i grudniu 2022 r. Częścią tego przedsięwzięcia będzie projekt „Idealna mapa świata”. Zakłada on między innymi stworzenie z wykorzystaniem zużytych materiałów tekstylnych utopijnej politycznej mapa świata, na której: każdy naród będzie miał wystarczająco dużą powierzchnię do życia. Nie będą go tłamsić żadne granice. Imperia takie jak dzisiejsza Rosja nie są już potrzebne. Stop okupacji! Stop eskalacji przemocy! – nawołuje Yaroslava. Po ataku Rosji na Ukrainę artystka zaczęła snuć wizję idealnego świata tworzonego przez wspólnoty, społeczności, a nie przez agresywne imperia, które przemocą i terrorem zwiększają albo utrzymują strefy wpływów. I to właśnie Łódź będzie miejscem realizacji tej utopijnej idei.

Kontakt