Lodz.pl

Urząd Miasta Łodzi

Nowy hostel dla osób uzależnionych w Łodzi. Przeznaczono ponad 6 mln zł z UE

Miejskie Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej zbuduje nowy hostel dla osób, które chcą w wyjść z nałogu. Placówka dostała 6,5 mln zł dotacji z Unii Europejskiej na ten cel.

Ośrodek Terapii Uzależnień w Łodzi -  fot. Envato Elements
Nowy Ośrodek Terapii Uzależnień w Łodzi , fot. Envato Elements

– Złożyliśmy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę hostelu. Przy ulicy Niciarnianej 41 chcemy postawić 800-metrowy, jednopiętrowy budynek, gdzie schronienie i opiekę będzie mogło znaleźć około 65 osób – mówi Krzysztof Kumański, dyrektor MCTiPZ. 

Po uzyskaniu pozwolenia Centrum chce ogłosić przetarg na budowę. W nowej placówce ma się znaleźć miejsce dla około 55 pacjentów, którzy przeszli leczenie odwykowe w szpitalu i chcą w hostelu dokończyć terapię oraz przejść rehabilitację oraz dla 10 ofiar przemocy domowej. Podopieczni hostelu mieliby do dyspozycji 4-osbowe pokoje, sanitariaty, jadalnię, świetlicę, zaś pacjenci leczący się z choroby alkoholowej również gabinety terapeutyczne oraz lekarskie.

Dotacja z Unii Europejskiej w wysokości 6,5 mln zł trafiła do Miejskiego Centrum Terapii w 2020 r., gdy trwała pandemia. Placówka planowała ruszyć z inwestycją w 2022 r. 

W międzyczasie MCTiPZ poza prowadzeniem dotychczasowego hostelu wziął na siebie szczepienie przeciwko koronawirusowi m.in. osób bezdomnych oraz prowadzenie izolatorium dla osób zakażonych, a nie posiadających swojego miejsca zamieszkania. Centrum uczestniczyło też w organizacji pomocy dla walczącej Ukrainy.

Na początku 2020 r., również w dobie pandemii, Miejskiego Centrum Terapii zakończyło budowę i uruchomiło nową placówkę: noclegownię oraz izbę wytrzeźwień w budynku przy ul. Przybyszewskiego 253.

Zobacz także

Kontakt