Urząd Miasta Łodzi

Lodz.pl 600 lat Łodzi

Zakopower i ENEJ zagrają w Manufakturze na 599. Urodziny Łodzi

W ostatni weekend lipca Łódź będzie hucznie świętować swoje 599. urodziny. Jak co roku, do celebracji przyłączy się także Manufaktura, zapraszając łodzian na najlepszą muzyczną ucztę w folkowo-rockowym stylu.

Zakopower  -  fot. Marta Wojtal
Zakopower wystąpi w Manufakturze na urodziny Łodzi , fot. Marta Wojtal

Urodzinowy weekend Łodzi rozpocznie się w piątek, 29 lipca, w samym sercu Manufaktury – na Rynku Włókniarek Łódzkich. Centrum, które od lat hucznie świętuje urodziny Miasta, w tym roku postawiło na wielką imprezę muzyczną.

- Urodziny Łodzi to mocny punkt w naszym kalendarzu. Wspólnie z władzami co roku planujemy różnorodne i angażujące atrakcje dla mieszkańców i chcemy utrzymać tę tradycję. Zależało nam na tym, by po pandemicznej przerwie zorganizować imprezę z rozmachem, bo wiemy, że mieszkańcy są spragnieni takich eventów i po prostu bycia razem – wyjaśnia Sławomir Murawski, dyrektor Manufaktury.

Lipcowa impreza będzie pierwszymi post-pandemicznymi urodzinami Łodzi. 

- W harmonogramie wydarzeń mamy piątkowe koncerty oraz wielki powrót Parady Wolności w sobotę! Na rynku Manufaktury, z którą w tym roku Łódzkie Centrum Wydarzeń łączy siły, wybrzmi głośno ambitny folk. Na scenie zagrają Enej i Zakopower – to muzyka, która z pewnością porwie do tańca tłumy. Enej tworzą muzycy z wielokulturowych środowisk i co dla nas niezwykle ważne dziś – mają ukraińskie korzenie. Po dłuższej przerwie, wraca Zakopower i bardzo się cieszę, że mogliśmy być pierwszymi, którzy chwilę po ogłoszeniu nowego albumu, zaproszą zespół na dużą scenę. Mam nadzieję, że 29 lipca na Rynku Manufaktury tłumnie przybędą nie tylko łodzianie, ale także nasi nowi mieszkańcy i przyjaciele z Ukrainy. – dodaje Maciej Łaski, dyrektor Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Pierwszy występ wieczoru należeć będzie do zespołu Zakopower. Znani z oryginalnego połączenia folkowych korzeni z mocnym rockowym brzmieniem muzycy szybko zyskali rzeszę wiernych fanów. Artyści, choć pamiętają o muzycznych tradycjach, chętnie sięgają po współczesne muzyczne nurty – w ich numerach słychać groźne pomruki gitary, mocne uderzenia bębnów czy lekko jazzowe instrumenty dęte. W czasie ponad 15-letniej kariery Zakopower został uhonorowany szeregiem ważnych nagród: począwszy od wygranej na Festiwalu w Opolu, przez zwycięstwo na Top Trendach, aż po Fryderyki czy Bestsellery Empiku. O godz. 19 na scenie Manufaktury usłyszycie ich największe przeboje m.in.: Boso, Kto nas woła, Drugie pół i… zobacycie, jak piknie grajom!

Druga część wieczoru utrzymana będzie w folkowym klimacie z nutką popu, a to wszystko za sprawą zespołu ENEJ. W skład królującego na listach przebojów zespołu wchodzą artyści z różnych środowisk muzycznych, od jazzu czy klasyki, po muzykę etniczną. To dzięki nim ENEJ może pochwalić się wyjątkowym, eklektycznym charakterem, spojonym miłością do muzyki. Zespół przebojem wdarł się na scenę muzyczną, próbując swoich sił na różnych festiwalach, przesłuchaniach czy w programach telewizyjnych. Od 2010 muzycy prężnie rozwijają swoją karierę, będąc stałym gościem regionalnych, jak i ogólnopolskich list przebojów. Podczas ich koncertu nie zabraknie utworów znanych z rozgłośni: Radio Hello, Skrzydlate Ręce, Tak Smakuje Życie czy Symetryczno Liryczna. Ich koncert rozpocznie się o godz. 20.30.

Zobacz także

Kontakt