Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

Nowe łąki kwietne, nasadzenia i zieleńce. Tak zdecydowali łodzianie

Przy ulicy Szpitalnej została posiana kwietna łąka. Mimo, że na efekty takich projektów trzeba najczęściej czekać kilka miesięcy, to łodzianie bardzo chętnie głosują na zazielenianie miasta w ramach Budżetu Obywatelskiego. W tym roku realizowanych będzie aż 25 takich projektów.

Łąka kwietna w centrum Łodzi -  fot. Łódź.pl
Łąka kwietna w centrum Łodzi , fot. Łódź.pl

Na Starym Widzewie przy ulicy Szpitalnej posiana została kwietna łąka. Mieszkańcy w swoim projekcie zwrócili uwagę, że każda dodatkowa zieleń, pomaga w walce ze smogiem, magazynując wodę, a kwiaty na takiej łące stanowią cenną bioróżnorodność, zapewniając pożywienie pszczołom i innym owadom. Łąka kosztowała około 12 tysięcy złotych.

Kwietne łąki lub polany będą zasiane w tym roku jeszcze na terenie stawów Wasiaka (na Rogach), w parku Widzewskim, na osiedlu Lublinek-Pienista, na rondzie Motocyklistów i na rondzie Żołnierzy Wyklętych. Zagospodarowane pod kątem zieleni będzie także rondo Solidarności.

Z kolei nowe drzewa pojawią się na Placu Komuny Paryskiej, w Parku na Janowie, przy narożniku ulic Zagajnikowej i Górniczej, na Teofilowie i Radogoszczu, na Retkini przy Kusocińskiego, w rejonie alei Bandurskiego, na Radiostacji i na Brzezińskiej. Oprócz drzew w mieście będą sadzone także drobne krzewy, żywopłoty wzdłuż ulic, a także kwiaty.

Na uwagę zasługuje projekt zazielenienia fragmentu Pasażu Abramowskiego. W miejscu dawnych komórek lokatorskich, które zostały wyremontowane, powstała alejka do spacerowania. Mają tam być posadzone pnącza różnych gatunków, takich jak bluszcz, rdest Auberta, winobluszcz pięcioklapowy, hortensja pnąca, czy wiciokrzew pomorski. Dzięki tym roślinom, powstanie zielony tunel. 

Zobacz także

Kontakt