Lodz.pl

Urząd Miasta Łodzi

Kartka z kalendarza. Urodziny Andrzeja Sapkowskiego. Ojciec Geralta pochodzi z Łodzi

21 czerwca 1948 r. urodził się w Łodzi Andrzej Sapkowski – pisarz fantasy, z wykształcenia ekonomista, twórca postaci słynnego Wiedźmina Geralta.

Andrzej Sapkowski -  fot. Wikipedia
Andrzej Sapkowski urodził się 21 czerwca 1948 r. , fot. Wikipedia

Sapkowski jest najczęściej po Stanisławie Lemie tłumaczonym polskim autorem fantastyki. Rodzina ze strony ojca pochodzi z Wileńszczyzny, ale po wojnie zamieszkała w Łodzi. Andrzej Sapkowskim jest absolwentem XXO LO im. Bolesława Prusa oraz Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku handel zagraniczny i w tej branży, w centrali Skórimpex rozpoczynał zawodową karierę. Jako literat zadebiutował w roli tłumacza, przekładając opowiadanie „Słowa Guru” C.M. Kornblutha dla magazynu „Fantastyka”, a swój pierwszy utwór „Stalogłowy” opublikował w… „Wiadomościach Wędkarskich” w 1984 r., bo rzecz była o pstrągu. 

Popularność i sławę zdobył cyklem opowiadań i pięciotomową sagą o wiedźminie – pierwsze opowiadanie, ukazało się w 1986 r. w „Fantastyce”, gdyż otrzymało III nagrodę w konkursie ogłoszonym przez to czasopismo. Oprócz tego wydał kilka innych pozycji, m.in. „Świat króla Artura. Maladie”, „Rękopis znaleziony w smoczej jaskini” czy powieść „Żmija”,  ale Wiedźmin Geralt przebił wszystko i stał się inspiracja do powstania serii komiksów (6 zeszytów w latach 1993–1995), filmu fabularnego i serialu telewizyjnego, gry fabularnej i karcianej oraz cyklu gier komputerowych RPG, a nawet musicalu. Jego książki przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, a gra komputerowa stała się światowym hitem. W 2008 r. Andrzej Sapkowski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi, a 10 lat później, z okazji 70. urodzin pisarza, jeden z łódzkich skwerów nazwano imieniem Wiedźmina Geralta z Rivii.

Zobacz także

Kontakt