Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

Trzy zaniedbane fabryki przy Pasażu Schillera do remontu. Połączy je nowa uliczka

Miasto szuka wykonawcy remontu trzech pofabrycznych budynków przy Pasażu Schillera. Co powstanie przy ul. Sienkiewicza 61, 63 oraz ul. Piotrkowskiej 118 i kiedy start prac?

Zabytkowe fabryki przy Pasażu Schillera będą jak nowe -  fot. Paweł Łacheta
Zabytkowe fabryki przy Pasażu Schillera będą jak nowe , fot. Paweł Łacheta

 – Jeszcze w tym roku planujemy start dużych inwestycji w Nowym Centrum Łodzi. Pofabryczne budynki przy ul. Sienkiewicza 61 i 63 oraz kamienica przy ul. Piotrkowskiej 118 przejdą kompleksową modernizację. Połączy je nowy pasaż, który poprowadzi od ul. Nawrot do pl. Komuny Paryskiej. Zabytkowe budynki zostaną poddane gruntownej przebudowie – od piwnic po dachy. Wymienimy w nich stolarkę okienną i drzwiową, położymy nowe instalacje, wzmocnimy i wymienimy stropy. Odnowione budynki to nowe lokale dla przedsiębiorców, nowe przestrzenie dla gastronomii, biur i pracowni twórczych – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi

– Szukamy firmy, która kompleksowo wyremontuje pofabryczne budynki przy Sienkiewicza 61, 63 oraz wykona przebicie od ul. Nawrot do pl. Komuny Paryskiej. Na oferty firm czekamy do 30 czerwca. Po ich złożeniu wykonawcy zostaną zaproszeni do udziału w aukcji elektronicznej, podczas której będą licytować ostateczną wartość inwestycji. Po wyborze wykonawcy, dokumenty przetargowe zostaną sprawdzone przez Urząd Zamówień Publicznych. Jeśli nie będzie żadnych przeszkód, Zarząd Inwestycji Miejskich podpisze umowy na ich realizację na początku IV kwartału 2022 r. – deklaruje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich

Fabryki przy Pasażu Schillera będą jak nowe

W pofabrycznym budynku przy ul. Sienkiewicza 63, który jest obecnie zaniedbanym pustostanem, na piętrach 1-4 zostaną wydzielone pomieszczenia biurowe, pracownie artystyczne, lokale usługowe. Po modernizacji na parterze i częściowo w piwnicy znajdą się przestrzenie na lokale gastronomiczne.

Kamienica przy Sienkiewicza 61a będzie miała nowy dach i odrestaurowane elewacje. W wyniku podniesienia poddasza oraz dobudowania części budynków zwiększy się ich powierzchnia użytkowa. Prace przy elewacji, jak i wewnątrz budynku będą przeprowadzone z najwyższą dbałością o ich zabytkowy charakter. Pomieszczenia będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, dzięki likwidacji progów, odpowiedniej wielkości kabin windowych oraz specjalnie urządzonym sanitariatom.

Budynek zostanie funkcjonalnie połączony z południowym skrzydłem Sienkiewicza 63. Dzięki wyburzeniu fragmentu parteru powstanie uliczka łącząca ul. Nawrot z ul. Tuwima.

Na parterze zostanie wydzielona przestrzeń do zabawy dla dzieci, która poprzez wejście od strony Piotrkowskiej 118 połączy się z mini ogródkiem o takiej samej funkcji. Po remoncie biura Urzędu Miasta znajdą się na 1, 2, 3 i 4 piętrze. Nie zabraknie lokali użytkowych i gastronomicznych. Na zewnątrz dobudowanej części będą stworzone zielone ściany oraz zielony taras. Winda połączy poziom pasażu z kawiarnią na 5 kondygnacji i tarasem widokowym.

Ciekawostka

Zabudowania fabryczne znajdujące się przy ulicy Sienkiewicza 61 pochodzą z początku XX wieku. Do 1917 r. funkcjonowała tam przędzalnia kamgarnu Natana Koppela. W zakładzie założonym w 1978 pracowało 60 robotników. Mieszczące się tam przedsiębiorstwa zajmowały również powierzchnie sąsiedniej posesji przy ul. Sienkiewicza 63.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 5" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/17-00 zawartej w dniu 9 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także

Kontakt