Urząd Miasta Łodzi

Lodz.pl 600 lat Łodzi

Trwa wymiana murawy na stadionie Widzewa. Trafiła do Łodzi z węgierskiej plantacji [ZDJĘCIA]

Pierwszy, liczący sześć tirów, transport z Węgier przywiózł we wtorek, 19 lipca, na Stadion Miejski przy al. Piłsudskiego 138 nową murawę.

Stadion Widzewa Łódź z nową murawą -  fot. Paweł Łacheta
Na stadionie Widzewa trwa rozkładanie nowej murawy , fot. Paweł Łacheta

Trwa wymiana murawy na stadionie Widzewa przy al. Piłsudskiego 138. Prace prowadzi krakowska firma Pagro. Firma wybrana w drodze przetargu rozpisanego przez Miejską Arenę Kultury i Sportu okazała się lepsza od swojego jedynego konkurenta, przedsiębiorstwa Dropservice, zarówno pod względem ceny jak i gwarancji. Po podpisaniu umowy opiewającej na ponad 786 tys. zł pracownicy firmy Pagro przystąpili do realizacji zamówienia. Mają na to 21 dni.

Murawa prosto z Węgier

Nad przebiegiem wymiany murawy czuwa Andrzej Trojan, groundsman i kierownik Działu Obsługi Muraw Miejskiej Areny Kultury i Sportu. Jak podkreśla wymiana murawy to proces złożony, a zanim na stadionie pojawiły się pierwsze tiry z rolkami, należało spełnić wiele warunków. Po zdjęciu darni konieczne było przygotowanie podłoża. Odpowiednią mieszankę spełniającą normy Ekstraklasy i DIN pomógł dobrać Instytut Rolnictwa w Krakowie. Przed ułożeniem nowej murawy firma Pagro wysypała na płycie Stadionu Miejskiego m.in. 360 ton specjalnego piachu o odpowiedniej przepuszczalności. Wykonano też dwa zabiegi spulchniające. Bezpośrednio pod układaną rolkę sypany jest jeszcze specjalny nawóz służący do lepszego ukorzeniania nowej nawierzchni.

Nowa murawa na stadion Widzewa przyjeżdża ze specjalnej węgierskiej plantacji, która zaopatruje m.in. ligi czeską, węgierską oraz niemiecką Bundesligę. Łącznie do Łodzi przyjedzie ok. 17 tirów. Zgodnie z harmonogramem prace mają zakończyć się do końca tygodnia.

Pierwszy mecz Widzewa na nowej nawierzchni

Pierwszym meczem po zmianie murawy Stadionu Miejskiego przy al. Piłsudskiego 138 ma być spotkanie 3. kolejki PKO Ekstraklasy, w którym Widzew podejmie Lechię Gdańsk. Zaplanowano go na niedzielę 31 lipca.

Zobacz także

Kontakt