Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

Materia Kina w EC1 Łódź. Trwają prace nad nową interaktywną wystawą

Największą atrakcją NCKF będą wystawy stałe, unikalne pracownie edukacyjne i trzy sale kinowe. Na 3200 mkw zwiedzający zostaną zaproszeni na narracyjne ekspozycje poświęcone historii, teraźniejszości i przyszłości kina.

Materia Kina w EC1. Trwają prace nad nową interaktywną wystawą -  wiz. EC1
Materia Kina w EC1. Trwają prace nad nową interaktywną wystawą , wiz. EC1

Nad pierwszą wystawą „Kino Polonia” prace trwają od grudnia 2021 roku. Będzie to pełna rozmachu opowieść o 120-letniej historii kultury filmowej na ziemiach polskich, od pierwszych projekcji po czasy współczesne.

3 sierpnia 2022 roku EC1 Łódź podpisało umowę z firmą Trias Avi Sp. z o.o. na wykonanie aranżacji i przestrzeni drugiej wystawy stałej, która już w 2023 roku zostanie oddana do użytku odwiedzającym. Wystawa „Materia Kina” to w istocie interaktywna „gra w film” – od powstania scenariusza, przez budżet, casting i pracę na planie, po postprodukcję i dystrybucję.

Podstawy wiedzy o polskim kinie

– „Materia kina” będzie poświęcona kolejnym fazom realizacji filmu. Następujące po sobie stanowiska zostaną połączone w rozgrywkę, w ramach której zwiedzający będą realizować zadania będące różnymi etapami produkcji filmowej m.in. skompletowanie ekipy realizatorskiej, wybór obsady, planowanie ruchów kamery, wymyślenie tytułu i projektu plakatu filmowego czy zaplanowanie budżetu produkcji i promocji – mówi Anna Warda, producentka wykonawcza wystawy.

Zaprezentowane na stanowiskach materiały pozwolą zapoznać się ze źródłami inspiracji polskich filmowców, obejrzeć projekty graficzne scenografii i kostiumów, poznać się z fragmentami scenariuszy czy zajrzeć za kulisy tworzenia efektów specjalnych.

Dwie realizacje wystaw w NCKF

„Materia Kina” jest drugą z wystaw stałych powstających obecnie w Narodowym Centrum Kultury Filmowej. Planowany czas jej realizacji to 10 miesięcy, a kwota finansowania wynosi 7 195 500,00 zł. Kuratorem wystawy jest Adam Uryniak, a jej producentką wykonawczą Anna Warda.

Projekt finansowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w ramach komponentu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Zobacz także

Kontakt