Lodz.pl

Urząd Miasta Łodzi

Bartek Jarmoliński oprowadza po wystawie ĆWICZENIA Z RÓWNOUPRAWNIENIA

autor:

22.09.2022

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na autorskie oprowadzanie po wystawie „Ćwiczenia z równouprawnienia” Bartka Jarmolińskiego i Iwony Demko w czwartek 22 września o godz. 17.00 w Galerii Re:Medium przy ul. Piotrkowskiej 113.

???? Miejska Galeria Sztuki w Łodzi
Galeria Re:Medium, ul. Piotrkowska 113
OPROWADZANIE: 22.09.2022, godz. 17.00 

Historycy podejrzewają, że część zdjęć przypisywanych Man Rayowi jest autorstwa Lee Miller, że Dora Maar pomogła Picassowi przy stworzeniu „Guernicy”. Z kolei Lee Krasner pół życia zmuszona była tłumaczyć, że z zawodu jest malarką i zaczęła tworzyć jeszcze przed swoim mężem Jacksonem Pollockiem.

Zapraszamy na oprowadzanie autorskie po wystawie „Ćwiczenia z równouprawnienia”, podczas którego Bartek Jarmoliński opowie o „nieprawdopodobnych archiwaliach” Iwony Demko i o swoich pracach z cyklu „Układ prawie idealny” i „Siostrzeństwo”. Prace stanowią próbę odzyskania kobiecej przestrzeni i opowieść o autorkach funkcjonujących w cieniu swoich wielkich partnerów.

 

W tym roku mija 30 lat odkąd Ewa Partum, podczas otwarcia wystawy „Polska awangarda 1930-1990” w Staatliche Kunsthalle w Berlinie (na której znalazły się prace tylko jednej kobiety – Katarzyny Kobro), postanowiła wręczać gościom koperty z hasłem: „Polskie artystki awangardowe mają swoją wielką szansę dopiero jako zwłoki”. Od tego czasu wiele się zmieniło w kwestii wyrównywania szans obecności obu płci na arenie sztuki i krytyki artystycznej. Duża praca, jaką należy jeszcze wykonać, dotyczy przywracania widzialności autorkom, które swoją drogę twórczą rozpoczynały na początku XX wieku i wcześniej.

 

 

BILETY: 1 zł

 

 

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA NASZYM FACEBOOKU!

 

 

Kontakt