Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

Ile straciła Łódź na polityce Prawa i Sprawiedliwości?

Prezentacja oficjalnych wyliczeń Związku Miast Polskich.

Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: - Od 2015 roku obserwujemy okradanie mieszkańców naszego miasta przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Na posiedzeniach Związku Miast Polskich pozmawiamy o tym, ile tracimy przez wprowadzone zmiany w podatkach. Ze wszystkich 354 gmin, które należą do Związku Miast Polskich, aż 351 gmin traci środki finansowe. Łódź od 2019 roku straciła 1 358 000 000 zł. To aż 25% naszego budżetu! Ten ogromny ubytek przekłada się na łodzian: brak inwestycji, niemożność zakupu tramwajów i autobusów, niewyremontowane chodniki. Zmiany podatkowe następowały stopniowo. Rząd PiS-u wielokrotnie podkreśla, że daje rekompensaty samorządom. Jest to kłamstwo. Użyję takiego porównania: ktoś wyciąga nam z kieszeni 200 zł, a oddaje 100 zł. Przecież to zwykła kradzież.

 

Marcin Hencz, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - Łódź mogłaby wylać 380 km nowego asfaltu lub zakupić 150 nowych tramwajów niskopodłogowych. Musimy rezygnować z wielu remontów w placówkach edukacyjnych. Plan inwestycyjny z powodu braku pieniędzy musi być korygowany. Dobija nas inflacja i rząd regularnie podbiera samorządom środki. Wspiera jedynie lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości.

 

Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: - Zmiany podatkowe i Polski Ład miał być ekonomicznym brylantem Prawa i Sprawiedliwości, a okazał się jednym wielkim niewypałem, który rykoszetem uderzył w samorządy. 351 miejscowości ze Związku Miast Polskich straci 27 730 000 000 zł. Wielokrotnie domagaliśmy się od rządu PiS-u stosownych rekompensat. Niestety Prawo i Sprawiedliwość pokazało środkowy palec mieszkańcom naszego miasta.

Kontakt