Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

Guzik w mieszkaniu Szymborskiej

Joanna Guzik, łódzka poetka, która jest jedną z dwóch laureatek Programu Rezydencji Poetyckich "Wisława Szymborska Poetry Residencies", zamieszkała w krakowskim domu Noblistki. To stamtąd relacjonuje swój pobyt, podążając śladami Szymborskiej, pisze wiersze, a nawet… tworzy ubrania! Tak inspiruje poezja!

 -  Łukasz Klimczak/Heart Attack Photo

Efektem krakowskiego pobytu Joanny Guzik będzie nie tylko nowy tomik wierszy, ale i "zachęcanie ludzi do czytania, pisania przy jednoczesnym umacnianiu pamięci Wisławy Szymborskiej". Rezydencja, do której Joanna przygotowywała się ponad rok,  zakończy się na początku lutego, jednakże do tego czasu Guzik podąża drogami Noblistki i spotyka się z osobami bliskimi Szymborskiej, aby dzielić się wrażeniami w mediach społecznościowych (fan page: Guzik Wiesz-cz). Jej eseje, których będzie 365, odkrywają nie tylko mniej znane fakty biograficzne Szymborskiej, ale i przybliżają osobowość oraz twórczość Poetki .

Warto sięgnąć do poezji Szymborskiej - w lipcu przypada setna rocznica urodzin Noblistki, a rok 2023 został ogłoszony jej rokiem.
Warto także poznać bliżej dorobek poetycki łodzianki.

Joanna Guzik debiutowała tomem poetyckim "Miłość z wczorajszym oddechem" w roku 2001. Najnowszy, siódmy w dorobku, tomik został wydany w 2021 roku, z piękną okładką autorstwa Andrzeja Pągowskiego, pt. "Cztery koma zając". Poetka w swojej twórczości często nawiązuje do historii Łodzi, zwłaszcza włókiennictwa i sięga po surrealistyczne i dadaistyczne wzorce. Chętnie także bawi się słowem, nie bojąc się poruszać trudnych tematów i udziela się charytatywnie, pomagając m.in. osobom starszym i dzieciom, podopiecznym Fundacji Dom w Łodzi.

Wywiad z Joanną Guzik w Play Kraków: link

Kontakt