Lodz.pl 600 lat Łodzi

Urząd Miasta Łodzi

Bezpieczne korzystanie z Internetu przez seniorów - poradnik

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami, w których opisano jak w bezpieczny sposób surfować po sieci i korzystać z aplikacji online. Osoby starsze dowiedzą się z nich: jak wybrać bezpieczne hasło i ustawienia przeglądarki, na co zwrócić uwagę podczas zakupów online, jak skonfigurować smartfon, by ułatwiał życie, jak wykorzystać internet do rozwoju swoich pasji i zainteresowań.

Obok dzieci i nastolatków,  seniorzy stanowią grupę najbardziej narażoną na różnego rodzaju zagrożenia w sieci. Według statystyk Komendy Głównej Policji w 2020 roku zgłoszono ponad 5 tysięcy przypadków wyłudzeń, dokonanych przez osoby podszywające się pod krewnych lub funkcjonariuszy służb mundurowych. Łączna kwota strat finansowych wyniosła wtedy ponad 85 mln złotych.

Czy oznacza to, że osoby starsze powinny omijać komputery i smartfony szerokim łukiem? Wręcz przeciwnie! Najlepszym sposobem na oszustów jest bycie o krok przed nimi – a w tym przypadku rozwinięcie kompetencji medialnych osób starszych, tak by rozpoznawali oni podejrzane zachowania już na pierwszy rzut oka.

Z tej okazji powstała seria poradników „Bezpieczeństwo w sieci dla seniorów”, z których dowiecie się Państwo m.in.: jak ustawić bezpieczne hasło, na co zwrócić uwagę podczas zakupów online i korzystania z bakowości internetowej. Pokazujemy też możliwości, jakie daje seniorom aktywność w wirtualnym świecie. Należą do nich przykładowo: wideorozmowy z bliskimi, korzystanie z inteligentnych technologii, bibliotek multimedialnych oraz poszerzanie wiedzy i zainteresowań.

Tematy:

 

Wszystkie artykuły znajdą Państwo tutaj: Bezpieczny internet dla seniorów

Kontakt