Urząd Miasta Łodzi

Lodz.pl 600 lat Łodzi

„Lex Tusk”. Łódzcy radni apelują o udział w marszu, który odbędzie się 4 czerwca w Warszawie

Rada Miejska w Łodzi przyjęła stanowisko-apel do udziału łodzianek i łodzian w marszu, który odbędzie się 4 czerwca w Warszawie. Radni wyrazili też sprzeciw wobec ustawy powołującej państwową komisję ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski.

Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: – Podjęliśmy dziś stanowisko, apel do udziału łodzianek i łodzian o wzięcie udziału w marszu 4 czerwca w Warszawie oraz wyraziła swój stanowczy sprzeciw wobec ustawy powołującą państwową komisję ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski tzw. Lex Tusk. W tej uchwale Rada Miejska oddaje hołd wszystkim patriotkom i patriotom z 1989 roku, którzy swoją mądrością i odwagą przyczynili się i umożliwili odbycie się pierwszych, częściowo wolnych wyborów do sejmu i w pełni wolnych wyborów do senatu. Radni Rady Miejskiej w Łodzi wzywają łodzianki i łodzian, którym na sercu leży dobro Polski, naszej ojczyzny, aby w dniu 4 czerwca, w 34. rocznicę tych wyborów, w samo południe wzięli udział w marszu w Warszawie i wyrazili sprzeciw wobec złodziejstwa, kłamstwa, drożyzny i jednocześnie zaprotestowali za wolnymi wyborami, za demokratyczną i europejską Polską. Jednocześnie Rada Miejska w Łodzi potępia prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudę za podpisanie haniebnej, stalinowskiej ustawy, która ma wyeliminować z życia publicznego przeciwników politycznych, jednocześnie Rada Miejska wyraża swoje oburzenie faktem przyjęcia przez posłów większości parlamentarnej tej ustawy. My apelujemy do łodzian – nie bądźcie obojętni, weźcie udział w tym marszu, marszu, na który wzywa Polska. Łódź będzie tego dnia w Warszawie, tak jak i cała Polska. Musimy pokazać, że nam, jako obywatelom, przyszłość nie jest obojętna.

Mateusz Walasek, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Łódź jest miastem wolności, Łódź jest miastem, które wielokrotnie pokazywało, jak wolność i demokracja są mu drogie. W protestach lat ’80, w pierwszych wolnych wyborach w 1989 roku, w protestach w obronie Konstytucji. My, jako łódzcy radni, nie możemy milczeć, gdy łodzianie mówią „dość”. My też mówimy dość. To jest psucie państwa, to jest psucie Polski i trzeba bronić nas, jako łodzian, jako Polaków, jako samorządu, bo samorząd padał już wielokrotnie ofiarą niekonstytucyjnych działań tego rządu. Musimy bronić prawa do demokracji. Stąd nasz apel. Dziękujemy wszystkim łodzianom, którzy już się zaangażowali w te działania. Naprawdę, teraz jest ten czas. Trzeba pamiętać o Konstytucji, trzeba pamiętać o Łodzi, trzeba pamiętać o Polsce.

Agnieszka Wieteska, radna Rady Miejskiej w Łodzi: – Systemy totalitarne nie zaczynają się od tego, że policja bije protestujących obywateli. Systemy totalitarne nie zaczynają się od tego, że państwo zamyka w więzieniach opozycję. Zaczynają się od tego, że przejmowana jest telewizja publiczna. Zaczynają się od tego, że łamie się konstytucję, przejmuje się sądy. Z tym już mamy do czynienia. Dlatego 4 czerwca musimy spotkać się w Warszawie, żeby powiedzieć „stop” władzy Prawa i Sprawiedliwości. To bardzo ważny moment. Komisja, która została powołana, to jest komisja, która ma manipulować przy wynikach wyborów. To jest komisja, która nie ma nic wspólnego z badaniem wpływów rosyjskich, bo gdyby PiS faktycznie chciał takie wpływy zbadać, to tę komisję powołałby te 8 la temu, gdy przejęli rządy. Chyba że na tej komisji będziemy rozmawiać o tym, co się dzieje aktualnie w Polsce. Czyli o tym, jak to Orlen sprzedał część udziałów w Lotosie mafii rosyjskiej. Być może o tym komisja chce porozmawiać. Ale nie sądzę.

Kontakt