Urząd Miasta Łodzi

Lodz.pl 600 lat Łodzi

Samorządy tracą miliony, ale jak to naprawić? Eksperci Unii Metropolii Polskich mają konkretny plan na naprawę finansów samorządów

Dzisiaj odbyła się konferencja radnych Rady Miejskiej w Łodzi, na której przedstawili plan naprawy samorządowych finansów.

Mateusz Walasek, radny Rady Miejskiej w Łodzi: Skarbnicy należący do Unii Metropolii Polskich opracowali plan naprawy finansów samorządów. Nie od dziś wiemy, że sytuacja finansowa samorządów jest dramatyczna. Kolejne posunięcia rządu uderzają w społeczności lokalne. Podjęte decyzje powodują znaczne ubytki w finansach budżecie. To, co nazywa się rządowymi rekompensatami, tak naprawdę nie wystarcza na potrzeby samorządów. Skarbnicy Unii Metropolii Polskich opracowali plan systemowy, który pozwoli uzdrowić finanse samorządów. Dochody będą zapewnione w sposób adekwatny do potrzeb.

Emilia Susniło-Gruszka, radna Rady Miejskiej w Łodzi: W latach 2020–2031 samorządy w całym kraju stracą 208 mld zł. Są to ogromne pieniądze, które potrzebne są tutaj, w lokalnych społecznościach. Te pieniądze powinny iść na funkcjonowanie samorządów. Niestety rząd nam je zabrał, a w świetle reflektorów dostajemy ochłapy, które nie pokrywają w pełni dziury w budżecie. Zaproponowany plan przewiduje zwiększenie udziału samorządów w dochodach z podatku PIT do ponad 57% dla gmin, 15% dla powiatów i 2,4% dla województw. Wśród postulatów pojawił się pomysł, by samorządy miały udział w podatku ryczałtowym, który aktualnie idzie w pełni do skarbu państwa. Chcemy również, by dopłata od rządu zwiększyła się z 9 mld do 13,7 mld zł. Wierzymy, że te rozwiązania pomogą lokalnym społecznością.

Krzysztof Makowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: Edukacja stanowi od 25% do 30% budżetu gmin. Jest to niezwykle ważne dla funkcjonowania szkół, jak i całego budżetu samorządu. Od wielu lat do subwencji dokładamy miliony złotych. Dlatego też skarbnicy przygotowali propozycje zmiany sposobu naliczania subwencji oświatowej. Zwiększenie subwencji z 64 mld zł do 99 mld zł w sposób znaczny poprawiłoby kondycje placówek oświatowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu samorządy mogłyby zaoszczędzić środki na inne wydatki. To są bardzo ważne rozwiązania, dzięki którym możemy uzdrowić budżet. Niestety aktualnie co roku tracimy przez reformy wprowadzone przez rząd. W naszej ocenie zaproponowane rozwiązania zapewniłyby wpływ do budżetu państwowego, ale również samorządowego.

Kontakt