Артыкул

Z fotopułapką na dzikie wysypiska. Straż Miejska walczy z nielegalnym śmieceniem

Wyrzucasz odpady do lasu czy na pole? Lepiej tego nie rób, bo może namierzyć cię fotopułapka, specjalnie zamaskowany sprzęt fotograficzny, który łódzka Straż Miejska zastawia na dzikich wysypiskach.

 fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Fotopułapka będzie rejestrowała sprawców zaśmiecania
4 фото
 fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
fot. Paweł Łacheta / UMŁ
ДИВІТЬСЯ
ФОТО (4)

- W ostatnim półroczu, dzięki fotopułapce nałożyliśmy 20 mandatów na łączną kwotę ok. 8 tysięcy złotych za nielegalne wyrzucanie odpadów w miejsca niedozwolone. Najdroższe mandaty wynoszą po 500 zł. Jeśli ktoś nie chce go przyjąć, to musi liczyć się z tym, że sprawa trafi do sądu, a wówczas może zapłacić i 1000 zł grzywny oraz opłacić koszty postępowania - powiedział Joanna Prasnowska z Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi.

- Tłumaczenia osób złapanych są najczęściej dziecinne. Jedni twierdzą, że nie wiedzieli, że nie można wyrzucać śmieci do lasu czy na pola, a jeszcze inni tłumaczą się, że zrobili to po raz pierwszy. Ale one i tak nie uchronią ich przed mandatami - dodała Agnieszka Różańska z Ekopatrolu Straży Miejskiej.

Fotopułapka jest przystosowana do działania zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Uruchamiana jest, gdy wyczuje ruch. W okresie dwóch tygodni potrafi zrobić nawet do 7 tysięcy zdjęć, które później strażnicy miejscy przeglądają i na ich podstawie identyfikują osoby, wyrzucające śmieci na dzikie wysypiska. Łódzka Straż Miejska dysponuje dwoma fotopułapkami. Jedną z nich nabyła w ramach Budżetu Obywatelskiego, zaś drugą podarowała im jedna z rad osiedla.

O działaniu fotopułapki może świadczyć również fakt, że w 2018 roku w mieście zlikwidowano 713 dzikich wysypisk, co jest znaczącą poprawą w porównaniu z 2017 rokiem, kiedy zlikwidowano 2084 takich miejsc. To także efekt sprawnego odbioru i wywozu odpadów przez firmy wywozowe, a co najważniejsze - wzrostu świadomości mieszkańców, co do selektywnej zbiórki śmieci.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ

Kontakt