Артыкул

Klub sąsiedzki, kamienne podwórka i archeologiczne znaleziska na Księżym Młynie

Rewitalizacja Księżego Młyna idzie pełną parą. W pierwszych odnowionych budynkach mieszkają ponownie lokatorzy, a dalsze prace konserwatorskie odkryły fundamentu nieistniejących budynków.

mat. arch. UMŁ
Klub sąsiedzki, kamienne podwórka i archeologiczne znaleziska na Księży Młynie

Osiedle Księży Młyn jest pełne klimatycznych alei, ceglanych famuł i dróg ułożonych z "kocich łbów". Tego samego kamiennego budulca, używamy przy tworzeniu podwórek. Pierwsze z nich, wykonane z kamienia, otoczone zostanie niską zielenią, powstanie w sąsiedztwie parterowego budynku na tyłach famuły Księży Młyn 1. W tym budynku powstanie Klub Sąsiedzki Księżego Młyna. Będzie to miejsce spotkań i aktywizacji mieszkańców. Z okien widoczne będzie kamienne podwórko, zieleń i dawna fabryka Karola Scheiblera.

Pozostałe pomieszczenia na tyłach budynków przeznaczone zostaną ponownie na pomieszczenia gospodarcze dla mieszkańców. Pomiędzy budynkami mieszkalnymi, a gospodarczymi, istniały kiedyś pomieszczenia socjalne - toalety i śmietniki. W pierwszym okresie Księży Młyn nie był wyposażony w kanalizację, czy wodociąg. Wodę pobierano z ręcznie pompowanych studni, a do toalet udawano się do pomieszczeń na tyłach budynków mieszkalnych.

Obecnie odkryte fundamenty zostaną zinwentaryzowane i zbadane przez konserwatora zabytków. Powstały one jak większość zabudowań na przełomie XIX i XX wieku, a zburzone zostały kilkadziesiąt lat temu po przyłączeniu domów do kanalizacji. Pomimo upływu lat, cegła zachowana pod ziemią, jest w dobrym stanie, co świadczy o jakości ówcześnie używanych materiałów.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ

Kontakt