Артыкул

Most Pokoleń - warsztaty tworzenia komiksu

Jeszcze kilka dni pozostało, by zgłosić się do udziału w projekcie „Most Pokoleń”, czyli cyklu warsztatów tworzenia komiksu tematyką nawiązującego do czasów PRL. Uczestnicy będą mogli spotkać się z członkami ruchów opozycyjnych działających w latach 70. i 80. oraz stworzyć własne autorskie dzieło pod okiem znanego twórcy komiksów Rafała Bąkowicza.

Organizatorem akcji jest Klub Pozytywnej Wyobraźni, zrzeszający działaczy dawnej opozycji demokratycznej. Bohaterami komiksów będą m.in. Wojciech Hempel i Janusz Hetman. W latach 80. oboje brali udział w akcji rozrzucania ulotek za co zostali internowani. Opozycjoniści chętnie opowiadają o niełatwej rzeczywistości tamtych lat, przybliżając historie PRL i komunistycznej Polski oraz Łodzi młodszym pokoleniom.

- Chcemy opowiedzieć historię łódzkiej opozycji za pomocą komiksu. Nie zawsze panowała demokracja i wolność, a dostęp do znanych wszystkim dobrodziejstw wolnej Polski nie był tak powszechny jak dziś.  Z takim przekazem chcemy dotrzeć do młodych ludzi, by uczulić ich na sprawy walki o demokracje i prawa człowieka – zapowiada Rozanna Budziarek, prezes Klubu Pozytywnej Wyobraźni.  

W ramach zajęć wszyscy uczestnicy będą mieli okazję poznać podstawy dziennikarstwa i nauczyć się, jak przeprowadzać wywiad. Następnie zagłębią się w tajniki powstawania komiksu. Uczestnicy wspierani przez Rafała Bąkowicza nauczą się tworzyć odpowiednią narrację dla tej formy sztuki oraz wyrażać własne pomysły za pomocą ołówka.

- Myślę, że komiks to formuła, która pozwoli dotrzeć do młodzieży i pozwoli zrozumieć czasy, które przedstawione za pośrednictwem faktów historycznych są nie do przyswojenia oraz pokaże młodszym pokoleniom, że nie zawsze było tak różowo i kolorowo – dodała Dagmara Śmigielska dyrektor Wydziału Kultury UMŁ.

Projekt uzyskał dofinansowanie z budżetu miasta. Udział w projekcie jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem e-mail: warsztaty.most@gmail.com. Więcej informacji na Facebooku.     

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ

Kontakt