– W swojej stylistyce nowa biblioteka będzie nawiązywać do historycznych kawiarnianych klimatów, które w tej kamienicy były zawsze obecne. Tutaj wykluwały się idee i działania ważne dla Łodzi. Biblioteka „Wolność” - kontynuując tę tradycję - będzie miejscem stawiania pytań i szukania odpowiedzi na społeczne tematy” - mówi prezydent m. Łodzi, Hanna Zdanowska.
Na półkach znalazło się około 10 tysięcy książek i pięćset audiobooków. Dostępne w niej będą również prenumeraty magazynów, czasopism i dzienników. W bibliotece przygotowano otwartą przestrzeń przeznaczoną na spotkania i warsztaty, kącik dla dzieci, zachęcający do aktywnej zabawy oraz strefę młodzieżową.
Księgozbiór
- Księgozbiór Biblioteki „Wolność” jest sukcesywnie budowany w oparciu o społeczny i wolnościowy tego miejsca - wyjaśnia kierownik filii, Natalia Królikowska - opiera się on na książkach z pogranicza literatury: esejach, reportażach społecznych, dziennikach, wywiadach, rozprawach, felietonach, publicystyce oraz na zaangażowanej literaturze pięknej, podejmującej ważne tematy społeczne.
Spotkania, dyskusje, warsztaty
Biblioteka Wolność ma patronować rozmaitym działaniom związanym z kwestiami obywatelskimi. – Chcemy w tej przestrzeni poświęcić szczególną uwagę aktualnym problemom współczesnego świata. Biorąc pod uwagę zmiany, które dotykają świat są to dla nas wszystkich wyjątkowo ważne tematy - podkreśla dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi, Halina Bernat.
Ze względu na swoją centralną lokalizację oraz otwarty, wolnościowy i publiczny charakter Biblioteka „Wolność” powinna stać się miejscem spotkania i dialogu, również dla innych instytucji kultury, uczelni wyższych oraz organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, fundacji, a także oddolnych inicjatyw społecznych.
W tym celu organizowane będą cykliczne spotkania, które będą integrować oraz animować lokalne środowisko kulturalno-społeczne.
- Otwarcie uczcimy wieloma wydarzeniami. Szczegółowe informacje będziemy publikować na facebookowym profilu biblioteki oraz na stronie internetowej BMwŁ - wyjaśnia Joanna Strzelec, kierowniczka Działu Promocji i Marketingu BMwŁ.
Harmonogram wydarzeń w Bibliotece Wolność:
Piątek 26.11.2021
Przez cały dzień odbywać się będą akcje promujące księgozbiór Biblioteki “Wolność”, m.in. “Profesjonalne doradztwo literackie” w ramach którego znani i lubiani łodzianie wcielą się w rolę bibliotekarza i w trakcie jednogodzinnych dyżurów będą polecać książki naszym czytelnikom.
W piątek, odbędą się również dwa spacery wokół placu Wolności ze znanymi łódzkimi przewodnikami. Spacer przybliży historię placu Wolności oraz jego poszczególnych budynków. Przewodnicy opowiedzą o wydarzeniach o charakterze społecznym, politycznym, a także artystycznym, które miały miejsce w centralnym punkcie Łodzi. Pierwszy spacer odbędzie się w samo południe, a drugi po zmroku - o godzinie 16:30.
18:00 - 20:00
Spotkanie autorskie z Arturem Nowakiem i Stanisławem Obirkiem, autorami książki “Gomora. Władza, strach i pieniądze w polskim Kościele. Prowadzenie spotkania: Leszek Jażdżewski.
Sobota 27.11.2021
Przez cały dzień odbywać się będą akcje promujące księgozbiór Biblioteki “Wolność”, m.in. “Profesjonalne doradztwo literackie” w ramach którego znani i lubiani łodzianie wcielą się w rolę bibliotekarza i w trakcie jednogodzinnych dyżurów będą polecać książki naszym czytelnikom.
18:00 - 20:00
Spotkanie autorskie z Maciejem Jakubowiakiem, autorem książki “Ostatni ludzie”. Prowadzenie spotkania: dr Tamara Skalska
Poniedziałek 29.11.2021
18:00
Inauguracja cyklu “Poniedziałki dla przyszłości”, w ramach których organizacje pozarządowe oraz oddolne inicjatywy obywatelskie zachęcać będą do działania na rzecz poprawy jakości wspólnotowego życia. Gospodarzem pierwszego spotkania będzie grupa “Rodzice dla klimatu”
Środa 1.12.2021
18:00 - 20:00
Specjalne spotkanie Klubu Książki Zaangażowanej - dołącz do elitarnego grona i weź udział w inauguracyjnym forum czytelniczym. Zapisy na: filia_39@biblioteka.lodz.pl - liczba miejsc ograniczona , obowiązuje kolejność zgłoszeń
Całość inwestycji to ponad 2 miliony złotych, z czego 400 tys. dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.