Артыкул

Kartka z kalendarza. Śmierć Stefana Rogowicza, łódzkiego kreatora zieleni miejskiej

23 grudnia 1946 r. zmarł w Łodzi Stefan Rogowicz (ur. 23 marca 1891 r. w Warszawie) – znakomity planista i architekt ogrodnictwa, twórca wielu terenów zielonych w naszym mieście.

fot. archiwum
Dziedzictwo zielonej Łodzi

Z okazji 130. rocznicy urodzin oraz 75. rocznicy śmierci rok 2021 ogłoszony został Społecznym Rokiem Stefana Rogowicza. To postać niezwykle oryginalna i barwna, prawdziwy fachowiec, choć bez naukowych tytułów. Jako naczelnik Wydziału Plantacji Miejskich obronił las w Łagiewnikach przed parcelacją, dokonał renowacji wielu zabytkowych parków, m.in. Źródliska, parku Sienkiewicza, Staszica i 3 Maja oraz założył kilka nowych, w tym np. park ZUS w rejonie ul. Sanockiej i Bednarskiej. Największym jego dziełem jest jednak park na Zdrowiu, czyli park im. J. Piłsudskiego, nazywany dawniej również Parkiem Ludowym.

Zielony kompleks na Zdrowiu to jeden z największych parków w Europie (ok. 170 ha), który został zaprojektowany jako kompleks leśno-wypoczynkowy wzbogacony o obiekty sportowe, ogród jordanowski, lunapark i tereny wystawowe. W skład parku weszły także ogród zoologiczny i ogród botaniczny, zrealizowany w latach 60. XX w. Część parku stanowi pozostałość dawnej puszczy łódzkiej i podlega ścisłej ochronie jako rezerwat przyrody Polesie Konstantynowskie. Za kadencji naczelnika S. Rogowicza posadzono na Zdrowiu ok. 300 tys. drzew, a na łódzkich ulicach ich liczba zwiększyła się z 12 do 38 tysięcy! Mijający rok to wyraz pamięci i wdzięczności dla wizjonera planisty, który pozostawił mieszkańcom Łodzi prawdziwie zielone miasto.

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ

Kontakt