Артыкул

Co robić w weekend w Łodzi? Przewodnik po najciekawszych wydarzeniach

Pierwsze plenerowe koncerty, projekcje filmowe pod chmurką, spotkania, spacery z przewodnikiem, spektakle dla dzieci i wystawy. Sprawdź, gdzie warto się wybrać w weekend 1-3 lipca.

fot. ŁÓDŹ.PL
Trwa Letni Festiwal Filmowy TME Polówka, w weekend (1–3 lipca) będzie można obejrzeć kolejne projekcje filmowe

Poniżej prezentujemy zestawienie najciekawszych wydarzeń nadchodzącego weekendu:

Letnisko Księży Młyn

Przed nami lato z muzyką jazzową, rockową, elektroniką i popem na żywo z najwyższej półki. Pierwsze koncert już w ten weekend.

Gorące, imprezowe lato w Łodzi otworzy w sobotę (2 lipca) koncert zespołu-legendy Cool Kids Of Death. 

Reaktywowana specjalnie na tę okazję łódzka kapela o statusie kultowej dla polskiej sceny alternatywnej zagra w ramach Letniska Księży Młyn.

Bilety w cenie od 59 zł.

Tajemnice fabryki - spacery po Manufakturze

Na spacery architektoniczne prowadzone przez przewodników zaprasza Muzeum Fabryki w Manufakturze. To wyjątkowa okazja, by poznać tajemnice dawnego imperium rodziny Poznańskich.

Ciekawostki i tajemnice dawnej fabryki rodziny Poznańskich zdradzą uczestnikom niedzielnego spaceru (3 lipca) wykwalifikowani przewodnicy z Muzeum Fabryki. To wyjątkowa okazja nie tylko dla miłośników historii, ale także wszystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak funkcjonowało to imperium na przestrzeni wieków. 

Spacery odbywać się będą w każdą niedzielę aż do końca sierpnia w dwóch turach: pierwsza o godz. 12:00, a druga o godz. 15:00. 

Szlak spaceru zaczyna się przy przejściu przy kinie Cinema City. Udział w spacerach jest bezpłatny, ale wycieczkę można też kontynuować w Muzeum Fabryki wraz z przewodnikiem, po wykupieniu biletu wstępu.

Weekend w Zenicie

W sobotę (2 lipca) w ramach akcji Weekendy w Zenicie Echo Investment zaprasza na darmowy i otwarty trening biegowy z Krebsikiem na Widzewie. Zbiórka odbędzie się na mostku w parku Górka Widzewska o godz. 10:00, skąd trenujący ruszą w trasę.

Baśniowy Pasaż Róży

W niedzielę (3 lipca) o godz. 12:00 w Pasażu Róży (ul. Piotrkowska 3) rozpocznie się spektakl dla dzieci „Zimowa Kraina Czarów”.

W programie baśniowych spektakli skierowanych do najmłodszych znajdują się przedstawienia uznanych teatrów dziecięcych, których bohaterowie przekazują najważniejsze wartości, jakie powinien znać mały człowiek. Wydarzenie wraca do jednego z najpiękniejszych podwórek przy ulicy Piotrkowskiej, które w niedzielę w samo południe olśniewać będzie światłem odbitym w tysiącach małych lusterek, pięknym ogrodem i kolorową scenografią teatrzyków.

Wstęp wolny.

TME Polówka - Plenerowe Kino

Trwa Letni Festiwal Filmowy TME Polówka, w weekend (13 lipca) będzie można obejrzeć kolejne projekcje filmowe. 

W piątek w Poleskim Ośrodku Sztuki (ul. Krzemieniecka 2 A) w ramach sekcji „Art House” wyświetlony zostanie „Szef roku", reż. Fernando León de Aranoa.

W sobotę w Pałacu Biedermanna (ul. Franciszkańska 1/5) cykl „Art & Science vol 1” i seans „Kinsey”, reż. Bill Condon.

A w niedzielę polówkowicze zobaczą „Aleję gówniarzy”, reż. Piotr Szczepański w ramach sekcji „Stereo”. 

Wszystkie projekcje rozpoczynają się ok. godz. 21:00. Wstęp wolny.

Anna Dymna odsłoni swoją gwiazdę

W piątek (1 lipca) o godz. 16:30 w Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 71 zostanie odsłonięta gwiazda Anny Dymnej, uznanej aktorki teatralnej i filmowej.

Aktorka ma na koncie wiele ról, za które pokochała ją cała Polska. Wcieliła się m.in. w Melanie Barską z „Trędowatej” w reżyserii Jerzego Hoffmana, Barbarę Radziwiłłównę w „Królowej Bonie” oraz w Marię Jolantę Wilczur w „Znachorze”, gdzie ponownie współpracowała z Hoffmanem. Za rolę Bayerowej w „Ekscentrykach, czyli po słonecznej stronie ulicy” Anna Dymna otrzymała Orła za najlepszą kreację drugoplanową, a za rolę Judyty w „Dniu Babci” była nominowana do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego. W 2022 roku zaplanowane są aż trzy premiery filmowe z jej udziałem, między innymi w komedii reżyserowanej przez Marię Sadowską.

Bezpośrednio po uroczystości Łódź Miasto Filmu UNESCO zaprasza na otwarte spotkanie z Anną Dymną w Clubie 77 przy ul. Piotrkowskiej 77.

Cztery lata życia w drodze - spotkanie z PodróżoVanie

Na spotkanie z PodróżoVanie można wybrać się do Biblioteki Ferment (ul. Wróblewskiego 67) w piątek (1 lipca). 

– Z okazji zakończenia naszej czteroletniej podróży po Europie przygotowaliśmy prezentację o życiu w vanie, na którą serdecznie zapraszamy! – zachęcają Kasia i Łukasz z PodróżoVanie. – Opowiemy o naszych przygodach, odwiedzanych krajach i ciekawostkach związanych z podróżowaniem kamperem po Europie.

Kasia i Łukasz podróżują campervanem, prowadzą bloga i relacjonują wyprawy na kanale na YouTube. Swoją przygodę rozpoczęli w 2018 roku, budując własnoręcznie samochód, którym później ruszyli w podróż po Europie. Od tamtego czasu zdążyli odwiedzić już 35 państw! 

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:00 w piątek. Wstęp wolny.

Centralne Muzeum Włókiennictwa - wystawa „Helena Bohle-Szacka. Przenikanie”

To ostatnia okazja, by zobaczyć prace wybitnej artystki Heleny Bohle-Szackiej. 

Wystawa czasowa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa (ul. Piotrkowska 282) potrwa jeszcze tylko do niedzieli (3 lipca).

„Helena Bohle-Szacka. Przenikanie” to multidyscyplinarna prezentacja, dla której punktem wyjścia jest biografia i twórczość artystki, projektantki mody, graficzki, filantropki i kuratorki związanej z Białymstokiem, Łodzią, Warszawą i Berlinem. 

Helena Bohle-Szacka była Polką o niemiecko-żydowskich korzeniach, a w czasie wojny więźniarką obozów koncentracyjnych w Ravensbrück i Helmbrechts.

Ekspozycja, będąca wynikiem fascynacji postacią Bohle-Szackiej, została zbudowana na bazie archiwów dotyczących jej życia i twórczości, które z kolei poddano współczesnym interpretacjom.

Songwriter Łódź Festival

W sobotni wakacyjny wieczór (2 lipca) skrzyżowanie ulic Piotrkowskiej i Traugutta zamieni się w muzyczny przystanek Songwriter Łódź Festiwal. 

Pod zegarem wystąpi Maks Łapiński – autor tekstów, kompozytor, instrumentalista i wokalista. W sierpniu 2020 roku jego twórczość została doceniona na międzynarodowym festiwalu Carpathia Festival, gdzie zdobył Grand Prix, śpiewając swoją autorską piosenkę „Lew”. Wstęp wolny.

W razie niepogody wydarzenie zostanie przeniesione do Klubopiwiarni przy ul. Narutowicza 8/10.

„Dawki fantomowe” w Bibliotece Wolność

Spotkanie autorskie z Wojciechem Chamierem-Gliszczyńskim, autorem „Dawek fantomowych" organizuje w piątek (1 lipca) Biblioteka Wolność (pl. Wolności 4).

„Dawki fantomowe” to, utrzymana w tonie wysublimowanej groteski ze świata Rolanda Topora opowieść o zatracie tożsamości, a zarazem o wyzwoleniu spod dominacji drugiej osoby, o odkrywaniu własnego, indywidualnego ja.

Kiedy bohaterowie „Dawek fantomowych” poznają się, ona jest stażystką w Sanatorium dla Dzieci ze Schorzeniami Nerwicowymi, Wadami Wymowy oraz Charakteru, on – słynnym na całą Polskę Ludową, psychiatrą, dyrektorem tego sanatorium. Pobierają się, on staje się dla niej nauczycielem i mentorem. Z czasem jednak jego umysł zaczyna trawić choroba Alzheimera, a ich role się zmieniają.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18:30, poprowadzi je Natalia Królikowska, kierowniczka Biblioteki Wolność. 

Wstęp wolny.

Fabijański premierowo w Manufakturze

Na plenerowej scenie Whiskey Sebastian Fabijański zaprezentuje „Cukier”, czyli swoje najnowsze wydawnictwo. – Nie odcinając się od poprzednich moich albumów, dopiero pod „Cukrem” mogę się podpisać każdą kończyną – mówi artysta. 

Wraz z raperem na scenie pojawią się zaproszeni przez niego goście specjalni, a po występie nie zabraknie chwili na rozmowę z artystami, wspólne zdjęcia czy autografy.

Premierowy koncert Fabijańskiego będzie rozpoczęciem nowej formuły współpracy artysty z Whiskey in the Jar – szczegóły kolejnych wydarzeń już wkrótce!

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ

Kontakt