Działalność pozasesyjna MRM

„Mówię, współpracuję, decyduję!” - debata w Europejskim Centrum Solidarności

W dniach 29-30 listopada 2019 r. Radni Młodzieżowej Rady Miejskiej w Łodzi: Cezary Lasota oraz Mateusz Sorbjan wraz z opiekunem MRM w Łodzi Anetą Rabendą, wzięli udział w debacie pod tytułem ,,Mówię, współpracuje, decyduję!”. Debata, zorganizowana dzięki współpracy Młodzieżowych Rad Miasta Gdańska i Łodzi, odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności, z działem takich polityków jak: Kazimierz Koralewski, Andrzej Skiba, Jolanta Banach, Janusz Lewandowski, Piotr Grzelak oraz Małgorzata Kidawa-Błońska.

Radni mieli okazję przedstawić początki współpracy Młodzieżowej Rady Łodzi oraz Gdańska. Ponadto radni wypowiedzieli się na tematy związane m.in.: z internetem jako narzędziem w relacjach międzyludzkich. 

Radni zostali przedstawieni wicemarszałek Sejmu, Małgorzacie Kidawie - Błońskiej, co zaowocowało krótką rozmową oraz wizją spotkania.

Na koniec przy współpracy Młodzieżowych Rad zostały wystosowane Manifesty do Polityków.


Ogólnopolski Kongres Młodzieżowych Rad o Ekologii

W dniach 22-23 listopada 2019 r., odbył Ogólnopolski Kongres Młodzieżowych Rad o Ekologii. Młodzieżową Radę Miejską w Łodzi reprezentowali na nim radni: Julia Konopka, Zofia Spychalska Juliusz Ciepłota oraz opiekun Młodzieżowej Rady Miasta Łodzi Aneta Rabenda.

Uczestnicy kongresu wzięli udział w panelu prowadzonym przez wykładowców Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Krakowskiej, w panelu i debacie z radnymi wspierającymi klimat i ekoaktywistami oraz w dyskusji prowadzonej przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Pierwszy cykl paneli dotyczył zmian w strukturze produkcji energii w Polsce i ich konsekwencjach dla producentów energii, instalacji w budynkach, a ekologicznym wykorzystywaniu energii, energii jądrowej – alternatywa czy konieczność oraz wodór - paliwo przyszłości.

Drugi cykl paneli dotyczył smogu jako konsekwencji konsumpcyjnego trybu życia, energii z odpadów, zanieczyszczenie świetlne – zaniedbane zagrożenie cywilizacyjne.

Na zakończenie paneli uczestnicy zostali oprowadzeni po laboratorium środowiska oraz po Małopolskim laboratorium budownictwa energooszczędnego Politechniki Krakowskiej.

W debacie uczestniczyli: Daria Gosek-Popiołek – poseł na sejm RP oraz radni Miasta Krakowa: Michał Drewnicki, Michał Starobrat, Rafał Komarewicz i Jan Pietras.

Radni z łódzkiej Młodzieżowej Rady Miejskiej nawiązali współpracę się z Młodzieżową Rada Krakowa, Młodzieżową Rada Wrocławia, Młodzieżową Radą Gminy w Ustrzykach Dolnych, Młodzieżową Radą Miasta Jastrzębie – Zdrój oraz Młodzieżową Radą Miasta w Opolu.

Owocem nawiązania współpracy z Młodzieżową Radą Miasta Wrocławia, jest zaproszenie przedstawicieli MRM w Łodzi do udziału w wydarzeniu iPlastic.


Europejski Kongres Rad Młodzieżowych - Łódzka MRM najlepsza!

Szanowni Państwo,

serdecznie dziękujemy za zainteresowanie się projektem pt. „Europejski Kongres Rad Młodzieży”. Dzięki wszystkim którzy zorganizowali wydarzenie w Waszych społecznościach ktoś dowiedział się czegoś nowego o UE lub przekonał się do udziału w wyborach. To wielkie osiągnięcie i możecie być z siebie dumni. Dziękujemy za podjęty wysiłek.

Uprzejmie informujemy, że do oceny merytorycznej zostało dopuszczonych 19 działań profrekwencyjnych zorganizowanych przez uczestników. Wydarzenia te miały różną formę, m.in. debat, warsztatów, happeningów, quizów, czy festynów rodzinnych.

Obrady jury odbyły się 22 maja w siedzibie  Komisji Europejskiej Przedstawicielstwa w Polsce. Podczas niego jury jednogłośnie postanowiło przyznać o jedną nagrodę więcej, niż przewidywał regulamin.

Na podstawie oceny wydarzenia przez dwóch niezależnych członków jury, laureatami Konkursu Europejskiego Kongresu Młodzieżowych Rad zostali:

  • Młodzieżowa Rada Gminy Dębe Wielkie;
  • Młodzieżowa Rada Miejska w Łodzi;
  • Młodzieżowa Rada Miasta Międzyrzeca Podlaskiego;
  • Rada Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Serdecznie gratulujemy!

                                                                                   Z pozdrowieniami,
Organizatorzy Europejskiego
Kongresu Rad Młodzieżowych


Konkurs Wiedzy o Samorządze - zmiana terminu!

UWAGA!

Zaplanowany na dzień 4 czerwca br.,
VIII Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym odbędzie się w późniejszym terminie.

O nowym terminie będziemy informować na bieżąco.

VIII Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

Zapraszamy serdecznie wszystkich gimnazjalistów i uczniów szkół podstawowych do udziału w organizowanym przez nas VIII Konkursie Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Poniżej znajduje się jego regulamin, harmonogram i formularz zgłoszeniowy. Skan zgłoszenia należy wysłać na nasz adres e-mailowy: mrm@uml.lodz.pl


Dyskusja o Unii Europejskiej / Dębe Wielkie

W dniu 8 maja br., Młodzieżowa Rada Miejska w Łodzi na zaproszenie Młodzieżowej Rady Gminy Dębe Wielkie wzięła udział w dyskusji o Unii Europejskiej w kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Wydarzenie skierowane było do reprezentantów szkół, a jego tematem przewodnim były możliwości partycypacji młodych osób i ich wpływ na opinię publiczną w Europie. Dyskusja odbyła się w Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej w Dębem Wielkim. Młodzieżową Radę Miejską w Łodzi reprezentowali radna Zofia Spychalska i Stanisław Roszczyk.


Młodzieżowe Dni Europejskości / 2 Maja 2019 r.

2 maja bieżącego roku, Młodzieżowa Rada Miejska w Łodzi w Galerii Handlowej Manufaktura, zorganizowała Młodzieżowe Dni Europejskości.  Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia (fot. Patrycja Rabenda i Filip Marszał).

 

Przyszedł również czas na podziękowania:

  • dziękujemy naszym panelowym ekspertom: Pani Prof. Beacie Przybylskiej-Maszner, Pani Politolog Renacie Mienkowskiej-Norkiene, Panu Ministrowi Janowi Turuszczyńskiemu oraz Członkowi Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej Bartłomiejowi Rosiakowi za niezwykle interesującą i merytoryczną dyskusję dot. Unii Europejskiej i pozycji Polski we wspólnocie,
  • dziękujemy również wszystkim występującym: Guitar Harmony - szkoła Konrada Jeremusa, Fantasy Dance Academy oraz uczniom XII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi  - dzięki waszym występom, nasze wydarzenie było niepowtarzalne,
  • dziękujemy Galerii Handlowej Manufaktura, która użyczyła nam swoje wnętrza, a także wszystkim jej pracownikom, którzy zawsze służyli nam swoją pomocą,
  • dziękujemy inicjatywie Mogę wszystko w UE (Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct - Łódź) i Komisji Europejskiej - Przedstawicielstwo w Polsce za promowanie na naszym wydarzeniu Unii Europejskiej,
  • dziękujemy Paniom Anecie Rabendzie i Annie Czyżykowskiej z Biura Rady Miejskiej w Łodzi, które pomagały nam zorganizować to wydarzenie i odbierały od nas telefony nawet o 3 w nocy,
  • dziękujemy naszej byłej Radnej - Patrycji Rabendzie i obecnemu naszemu Radnemu Filipowi Marszałowi za wykonanie tych cudownych zdjęć, które możecie podziwiać.

Główni organizatorzy wydarzenia: Stanisław Roszczyk, Adam Jeżyński


Kontakt