Wojowniczka z miasta fabryk bohaterką lutego

Maria Piotrowiczowa, bohaterka Powstania Styczniowego z okolic Łodzi będzie bohaterką miesiąca lutego w ramach projektu Miasta Łodzi "12 bohaterów na 12 miesięcy stulecia Niepodległości".

fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Marta Gębalska jako Maria Piotrowiczowa. Kostium z zasobow Łódzkiego Centrum Filmowego
3 zdjęcia
fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

24 lutego przypada 155. rocznica bitwy pod Dobrą, jednego z najważniejszych wydarzeń Powstania Styczniowego w regionie łódzkim. W bitwie wzięły udział cztery kobiety, m.in. 24-letnia Maria, ziemianka, wychowana w rodzinie o głębokich tradycjach patriotycznych.

Z okresu Powstania Styczniowego zachowało się wiele wizerunków kobiet, ubranych w tradycyjną żałobną czerń oraz biżuterię patriotyczną. Przeważnie żegnają mężczyzn idących do powstania, wyczekują wieści oraz opłakują, tych, którzy polegli. Warto jednak przypomnieć, że były wśród nich prawdziwe wojowniczki, które pełniły służbę czynną, liniową. Maria Piotrowiczowa w bitwie pod Dobrą walczyła wręcz - kosą oraz przy użyciu pistoletu. Strzelała celnie, zabiła jednego z nacierających kozaków, drugiego raniła, pod trzecim zabiła konia. Walczyła do końca mimo propozycji poddania się. Zginęła, a jej ciało zostało okrutnie zmasakrowane przez przeciwników.

- W tym roku chcemy szczególnie podkreślić waleczność Marii Piotrowiczowej, odwagę kobiet, które biorą udział w czynnej służbie ojczyźnie. 23 lutego na mogile małżeństwa Piotrowiczów, na Starym Cmentarzu w Łodzi, kwiaty złożą wyłącznie kobiety, które dziś szczególnie oddane są sprawom obrony ojczyzny - zapowiada Katarzyna Zielińska z Oddziału Imprez Patriotycznych Biura Promocji, Komunikacji Społecznej i Turystyki Urzędu Miasta Łodzi.

Wydarzenie zapowiedziane zostało podczas konferencji w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, gdzie dostępna jest wystawa, obrazująca polską drogę do Niepodległości, której duży fragment poświęcony jest Powstaniu Styczniowego. Zobaczyć tu można m.in. obraz "Kobieta w czerni", prawdopodobnie autorstwa Artura Grottgera, biżuterię powstańczą oraz  grafikę Kajetana Saryusza-Wolskiego, przedstawiającą desperacką walkę Marii Piotrowiczowej.

- Powstanie w Łodzi zaczęło się nieco później niż w innych częściach kraju. 31 stycznia powstańcy zebrani w radogoskim lesie wyruszyli w kierunku Łodzi. Zerwali z ratusza carskiego orła oraz przybyli na drzwiach manifest powstańczy. Następnie wyruszyli w stronę lasów pod Łaskiem i Pabianicami, gdzie połączyli się z oddziałem Józefa Oxińskiego - opowiada Sylwia Wielichowska z Muzeum Tradycji Niepodległościowych dodając: - Najważniejszą potyczką była oczywiście bitwa pod Dobrą, która miała miejsce 24 lutego. Poległa w nim Maria Piotrowiczowa oraz na skutek odniesionych ran, również jej mąż Konstanty. 

Wśród wydarzeń patriotycznych, które odbędą się w lutym będą również Dni Józefa Piłsudskiego w Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz wydarzenia w Dobrej m.in. VI Bieg Powstańca.

Powiązane pliki

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Kontakt