W dawnym komisariacie powstaje lapidarium detalu i pasaż

W dawnym komisariacie policji przy al. Kościuszki 19 widać już duże zmiany. Oprócz pomieszczeń biurowo-konferencyjnych powstaje tam lapidarium detalu. To nowa atrakcja turystyczna i kulturalna w Łodzi.

fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
W dawnym komisariacie powstaje lapidarium detalu i pasaż
5 zdjęć
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Odrestaurowana kamienica przy Kościuszki 19 stanie się siedzibą Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, a w znajdującej się tuż obok willi przy ul. Wólczańskiej 36 swoje biuro będzie mieć miejski konserwator zabytków. Oba budynki połączy pasaż, który będzie dostępny dla wszystkich. - Dla mnie bardzo ważne jest to, że będzie to miejsce spotkań i dyskusji między innymi o rozwoju miasta w zakresie planistycznym czy konserwatorskim. W komfortowej i nowoczesnej przestrzeni będziemy rozmawiać o przyszłości miasta w oparciu o jego przeszłość - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Wykonawca ma zakończyć remont do końca roku. Na razie prace trwają, zamontowano nowe okna, zakończyły się działania konstrukcyjne, rozpoczęto wykańczanie wnętrz i remont klatki schodowej, układane są płytki. W kwietniu wykonawca planuje zająć się odnawianiem elewacji budynku od strony al. Kościuszki.

Rozpoczęły się też prace przy przyszłej siedzibie miejskiego konserwatora zabytków. Teraz trwają prace rozbiórkowe, zabezpieczana jest stolarka i elementy sztukatorskie. W najbliższym czasie rozpocznie się renowacja elewacji. Na koniec będą wykonywane roboty w pasażu oraz przy ogrodzeniu.

Obiekt będzie nie tylko siedzibą urzędu, ale zostanie również przygotowany do pełnienia funkcji wystawienniczej. Powstanie lapidarium detalu. To tutaj wkomponowane zostaną różne elementy architektoniczne, zdemontowane z innych obiektów w całym mieście. - Tutaj będzie się można dowiedzieć o historii rozwoju architektury. Takiego miejsca dotychczas w Łodzi nie ma. Będzie można się dowiedzieć, jak powstawała Łódź, jak się rozwijała, dotknąć detalu. Planujemy, że będą się tutaj odbywały warsztaty dla młodzieży i nie tylko czy na przykład będą przygotowywane animacje - poinformowała Kamila Kwiecińska-Trzewikowska, miejski konserwator zabytków.

Jak podkreślił wiceprzewodniczący łódzkiej Rady Miejskiej radny Paweł Bliźniuk, koszt inwestycji wyniesie ponad 12,7 mln zł. Jest to inwestycja dwuletnia, wpisana do Wieloletniej Prognozy Finansowej. - Bardzo dobrze, że miejsce, które było zdegradowane i opuszczone, dzięki rewitalizacji i dobremu pomysłowi funkcjonalnemu zyskuje nowe życie. Co ważne, znajduje się ono w centrum miasta, blisko powstającej stacji kolei podziemnej – podkreślał radny.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Kontakt