Urząd Miasta Łodzi

Biznes wspiera Łódź w walce o Expo 2022. "To nasza szansa, by pokazać nowe oblicze Łodzi i Polski"

Wielkimi krokami zbliżamy się do decydującego głosowania członków Międzynarodowego Biura Wystaw, które rozstrzygnie, gdzie odbędzie się Expo 2022. O tytuł gospodarza, Łódź walczy ze stolicą Argentyny Buenos Aires oraz Minneapolis, największym miastem stanu Minnesota z USA. Oficjalna decyzja zapadnie w listopadzie, tymczasem kandydaturę Łodzi wspierają kolejne sektory gospodarcze.

Podpisanie listu intencyjnego ws. współpracy promocyjnej Expo 2022 -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Podpisanie listu intencyjnego ws. współpracy promocyjnej Expo 2022 , fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

27 lipca 2017 r. przedstawiciele firmy Atlas, IBM oraz Ursus - Henryk Siodomok, Marcin Kałuża i Marek Włodarczyk podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w ramach międzynarodowej promocji kandydatury Łodzi na gospodarza International Expo 2022/2023. Władze państwowe reprezentował minister Jerzy Kwieciński, Pełnomocnik Rządu RP ds. EXPO, podpis złożyła także prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Wszyscy sygnatariusze zgodnie uznali, że organizacja Expo 2022 w Łodzi to ogromna szansa na rozwój polskiej gospodarki i przedsiębiorczości. - To nie tylko przedsięwzięcie o wymiarze promocyjnym, ale także o silnym wymiarze gospodarczym, dlatego bardzo nam zależy na dobrej współpracy z środowiskiem biznesu. Stałą kooperację nawiązaliśmy już z Pracodawcami RP oraz Krajową Izbą Gospodarczą. Cieszymy się, więc na deklarację kolejnych podmiotów gospodarczych, które są zainteresowane wystawą oraz Łodzią. Przed nami gorący okres i ciężka praca przed ogłoszeniem ostatecznych wyników. Współpraca z sektorem gospodarczym jest dla nas kluczowa, bo ona uwiarygadnia nasze starania i wzmacnia naszą kandydaturę - mówił minister Kwieciński. 

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska dodała: - Wystawa Expo to nie tylko promocja, to także olbrzymi impuls gospodarczy. Naszą misją jest to, by w ślad za tymi wystawami następował rozwój miasta, regionu i państwa. To nasza szansa, by pokazać nowe oblicze Łodzi i Polski.

W ramach złożonej deklaracji firmy Atlas, Ursus oraz IBM zobowiązały się wspierać działania Polski i Łodzi dążące do zdobycia prawa do organizacji tzw. małego Expo 2022, m.in. poprzez szerokie kontakty międzynarodowe oraz działania promocyjne.  

Swoje poparcie dla Łodzi wyraziły już miasta partnerskie, m.in. Lyon, Stuttgart, Orebro, Tampere, Barreiro, Odessa i Wilno oraz przedstawiciele nauki, kultury, organizacji pozarządowych i sami mieszkańcy.

Polecane aktualności

Niek Roozen -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Expo Horticultural. Legendarny architekt krajobrazu gości w Łodzi

Marlena Kamińska / BPKSiT

Zaprojektował "Ogrody Amsterdamu", szanghajski Central Park na Światowe EXPO i ogród holenderski w... więcej

Delegacja z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku: starszy szeregowy Monika Klimczak i szeregowy Mariola Czapińska -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Oddali hołd walecznej kosynierce Marii Piotrowiczowej, bohaterce bitwy pod Dobrą

Katarzyna Zielińska / BPKSiT

Pamięć Marii Piotrowiczowej, bohaterki Powstania Styczniowego uczciły kobiety, które, podobnie,... więcej

Dwunastu młodych twórców dostanie stypendia na projekty w obszarze sztuk wizualnych, filmu, teatru, muzyki, tańca, literatury, mody -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Wręczono Stypendia Artystyczne Prezydenta Miasta Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Dwunastu młodych twórców otrzymało miejskie stypendia na projekty w obszarze sztuk wizualnych,... więcej

Usunięto już starą nawierzchnię, torowisko, sieć trakcyjną -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Kolejny etap prac na skrzyżowaniu Dąbrowskiego-Kilińskiego. Będą zmiany w organizacji ruchu

Piotr Wasiak / ZIM

Wchodzimy w kolejny etap prac przebudowy ulicy Dąbrowskiego. Wykonawca usunął już starą... więcej

Rozpoczął się remont pałacu Steinertów -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Rozpoczęto remont pałacu Steinertów

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Firma Skanska rozpoczęła rewitalizację jednej z pereł łódzkiej architektury, czyli pałacu Steinertów... więcej

Kalendarz
Kontakt