Dokumenty potwierdzają kwalifikacje dyrektora MOPS

Radni PiS Marta Grzeszczyk i Łukasz Magin na konferencji prasowej po raz kolejny odnieśli się do kwalifikacji zawodowych Piotra Rydzewskiego, dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

- Według nas osoba, która obecnie stoi na czele MOPS nie posiada wymaganych ustawą kwalifikacji i doświadczenia zawodowego żeby tę funkcje pełnić. Dobro dzieci jest najważniejsze, a reforma, która teraz jest prowadzona budzi niepokój podopiecznych i pracowników Domów Dziecka – uważa radna Marta Grzeszczyk.

Przypomnijmy, że na podstawie art. 122 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej osoby kierujące jednostkami organizacyjnymi pomocy społecznej są obowiązane posiadać co najmniej 3-letni staż pracy w pomocy społecznej oraz specjalizację z zakresu organizacji pomocy społecznej. 

- W tej chwili toczy się sprawa przed sądem administracyjnym. W połowie maja będziemy mieć rozstrzygnięcie, które stwierdzi czy dyrektor Rydzewski posiada wymagane kwalifikacje i doświadczenie zawodowe. Kilka dni temu radni PO próbowali podważyć decyzję wojewody w sprawie opinii prawnej dotyczącej dyrektora. Powoływali się na stanowisko Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dziś chcemy je przedstawić – pojawiło się w piątek na stronie ministerstwa – dodała radna.

W wyjaśnieniu czytamy m. in. :

„Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie wypowiadało się na temat pracy Pana Dyrektora Piotra Rydzewskiego. W korespondencji w sprawie - realizowanej w ramach realizacji zadania dotyczącego monitorowania realizacji zadań wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (art. 187 ust.1 pkt 1 wymienionej ustawy)- resort wskazywał, że jednym z priorytetów polityki Państwa w zakresie pieczy zastępczej jest deinstytucjonalizacja, w tym promowanie rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej i realizacja standardów dotyczących wieku i liczby dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych przez umieszczanie ich w rodzinnej pieczy zastępczej.”

Temat skomentował wiceprezydent Tomasz Trela. Powiedział, że widział pierwotne pismo Ministerstwa - chwalące Łódź za reformę Domów Dziecka. Jego zdaniem dyrektor MOPS dostał bardzo trudne, ważne oraz odpowiedzialne zadanie zrealizowania reformy i że się z niego wywiązuje. Wiceprezydent nie ma żadnych wątpliwości, co do kompetencji i kwalifikacji dyrektora Rydzewskiego. Dodał, że Miasto dysponuje dokumentami, które to potwierdzają ponad wszelką wątpliwość.

Radny Łukasz Magin mówił także o listach, które pracownicy Domów Dziecka dostali od Fundacji Gajusz w marcu tego roku. W listach tych wobec treści skargi z 20 listopada 2017 roku są wzywani „do zaniechania naruszeń dóbr osobistych Fundacji Gajusz w postaci dobrego imienia Fundacji oraz jej renomy, w myśl przepisów Kodeksu Cywilnego”.

- Skargę podpisało kilkadziesiąt osób. Wszystkie otrzymywały w ostatnich dniach wezwanie do zaprzestania naruszenia prawa podpisane przez Fundację Gajusz – mówił Łukasz Magin. Jego zdaniem w „jakiś sposób UMŁ przekazał nazwiska osób, które podpisały się pod skargą oraz informacje gdzie pracują”.

Wiceprezydent Tomasz Trela podkreślił, że skarga była przedmiotem posiedzenia Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej, a posiedzenia komisji są jawne i ogólnie dostępne. Na koniec wiceprezydent dodał, że radny Magin, jako szef Komisji Rewizyjnej ma wszelkie uprawnienia, aby zbadać ten wyciek.

Natomiast przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Adam Wieczorek powiedział, że rozpatrywanie skarg odbywało się na jawnych posiedzeniach zarówno komisji jak i na sesjach Rady Miejskiej. Na te posiedzenia przychodzili też sami skarżący się pracownicy domów dziecka – dodał przewodniczący. 

Polecane aktualności

64 tysiące tulipanów w Ogrodzie Botanicznym. Wyjątkowa kolekcja kwiatów w prawie 50 odmianach zaczyna kwitnąć i tworzyć kolorową wystawę -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Wybierz się do Ogrodu Botanicznego i zobacz dziesiątki tysięcy rozkwitających tulipanów

Karolina Szamburska / BPKSiT

Tegoroczne dywany tulipanów w Ogrodzie Botanicznym zakwitły wyjątkowo wcześnie. Łodzianie mogą już... więcej

Oszuści, podając się za urzędników, proponują zakup mieszkań komunalnych -  fot. z arch. UMŁ

Uwaga! Oszuści, podając się za urzędników, proponują zakup mieszkań komunalnych

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Łodzianka straciła 31 tys. zł, bo uwierzyła oszustom podszywającym się pod urzędników obiecujących... więcej

Część wystawy poświęcona jest kreacjom spod znaku domu mody Dior -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Dior już w Łodzi. Projekty światowego wizjonera mody zobaczysz w CMW

Marlena Kamińska / BPKSiT

Kreacje, biżuteria, buty, kapelusze marek: Dior, Coco Chanel, Yves Saint Laurent, Givenchy dotarły... więcej

Przykładem współpracy jest remontowana kamienica Bernarda Glüksmana przy ul. Struga 7 -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Miasto remontuje kamienice razem ze wspólnotami

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Miasto remontuje stare łódzkie kamienice, nie tylko wtedy, gdy jest ich jedynym właścicielem. Od... więcej

Zakaz parkowania na ul. 6 Sierpnia. Zaczęła obowiązywać nowa organizacja ruchu -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Zakaz parkowania na ul. 6 Sierpnia. Zaczęła obowiązywać nowa organizacja ruchu

Marlena Kamińska / BPKSiT

Na pierwszym łódzkim woonerfie, czyli wzdłuż ulicy 6 Sierpnia nie można już zaparkować samochodu. Od... więcej

Kontakt