Kurator oświaty przekroczył kompetencje? Miasto składa wniosek do WSA

Łódzki Kurator Oświaty negatywnie zaopiniował projekty „wyposażenia” trzech szkół podstawowych, szkoły podstawowej specjalnej oraz pięciu szkół zawodowych w dodatkowe budynki po likwidowanych gimnazjach. Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi zapowiedział, że skieruje wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ponieważ kurator nie ma racji. Na jutrzejszej (18 kwietnia) sesji sprawą zajmą się radni.

fot. Monika Pawlak / UMŁ
Kurator oświaty znów przekroczył swoje kompetencje? Miasto składa wniosek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

- Kurator jest przedstawicielem Ministerstwa Edukacji w terenie, a minister Zalewska powtarza jak ważne jest by dzieci miały dobre warunki w szkołach. Chcę realizować zalecenia pani minister a nie mogę, bo kurator je neguje, czyli działa wbrew własnemu rządowi - powiedział Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, dodając: - Nie zgadzam się z opinią kuratora, dodatkowe budynki nie zmieniają lokalizacji szkoły i udowodnimy to w sądzie. Nasi prawnicy doskonale znają przepisy oświatowe czego dowodem jest nasza pierwsza wygrana sprawa w sądzie z kuratorem.

Dodatkowe budynki po likwidowanych gimnazjach miały dostać Szkoły Podstawowe nr 137, 138 i 193 oraz Specjalna Szkoła Podstawowa nr 128. We wszystkich placówkach dodatkowe lokalizacje oznaczałyby znaczną poprawę warunków nauczania oraz szansę na przyjęcie dodatkowej liczby chętnych uczniów. Już teraz w szkołach robi się ciasno, a co będzie jak dojdą klasy VIII?

- Brak dodatkowej lokalizacji oznacza naukę do późnych godzin popołudniowych. Z kolei szkoły zawodowe bez budynków po gimnazjach, które miały dostać nie będą się rozwijać, będzie im brakować miejsca na pracownie bo chcą uczyć w nowych zawodach a to oznacza kolejne pracownie, których obecne budynki już nie pomieszczą - dodał radny Sylwester Pawłowski, przewodniczący Komisji Edukacji RM.

Podczas jutrzejszej sesji radni będą dyskutować i głosować nad uchwałami kierującymi wniosek do WSA, który oceni czy opinie kuratora są zgodne z prawem. Prawnicy Urzędu Miasta Łodzi stoją na stanowisku, że kurator nie ma racji.

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt