Lodowisko im. Marii Olszewskiej-Lelonkiewicz

Popularna Bombonierka, czyli lodowisko przy ul. Stefanowskiego 28, otrzyma imię Marii Olszewskiej-Lelonkiewicz - zasłużonej trenerki łyżwiarstwa figurowego. Zarządzenie w tej sprawie zostało już podpisane przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską, a uroczystość nadania imienia odbędzie się 10 marca 2017.

Popularna Bombonierka, czyli lodowisko przy ul. Stefanowskiego 28, otrzyma imię Marii Olszewskiej-Lelonkiewicz - zasłużonej trenerki łyżwiarstwa figurowego. Zarządzenie w tej sprawie zostało już podpisane przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską, a uroczystość nadania imienia odbędzie się 10 marca 2017.

Maria Olszewska-Lelonkiewicz urodziła się 2 listopada 1939 w Łodzi. W rodzinnym mieście ukończył XXI Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa, a później rozpoczęła studia na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Była wicemistrzynią Polski juniorek w gimnastyce artystycznej i grała w piłkę ręczną, ale życie zawodowe i karierę trenerską związała z łyżwiarstwem figurowym oraz Miejskim Klubem Łyżwiarskim w Łodzi.

Przez lata pracy wyszkoliła wielu znakomitych zawodników. Jej najsłynniejsi wychowankowie to Sylwia Nowak-Trębacka i Sebastian Kolasiński, którzy są uznawani za najlepszy duet w tańcach na lodzie w historii polskiego łyżwiarstwa figurowego. W tej konkurencji para ta zdobywała nie tylko złote medale mistrzostw Polski, ale też wicemistrzostwo (1993) i mistrzostwo (1994) świata juniorów. Reprezentowała też nasz kraj na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Nagamo (1998) i Salt Lake City (2003) oraz na mistrzostwach Europy i świata seniorów. Występy na ZIO zaliczyły również dwie inne pary wychowane przez Marię Olszewską-Lelonkiewicz. Agnieszka Domańska i Marcin Głowacki wystąpili na igrzyskach w Lillehammer (1994), a Aleksandra Kauc i Michał Zych w Turynie (2006).

Trenerka angażowała się jednak nie tylko w pracę szkoleniową. Była jedną z osób, które przyczyniły się do budowy Bombonierki, która w początkowym okresie funkcjonowania była jednym z nielicznych w Polsce obiektów przeznaczonych wyłącznie dla łyżwiarzy figurowych. Za całokształt pracy zawodowej i działalności społecznej była uhonorowana m.in. złotym medalem Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaką Za zasługi dla Miasta Łodzi.

Maria Olszewska-Lelonkiewicz zmarła w Łodzi w roku 2007. Została pochowana na Cmentarzu Komunalnym Doły.

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt