Łódź jako pierwsze miasto w Polsce poprowadzi panel obywatelski online

Znamy terminy pierwszego Łódzkiego Panelu Obywatelskiego „Zieleń w mieście. Z powodu pandemii koronawirusa, spotkania panelu, zostały w lutym wstrzymane. Teraz wracamy w nowej formule – online. Jako pierwsi w Polsce, a trzeci w Europie – startujemy z panelem obywatelskim przez internet. Do tej pory żadne miasto w naszym kraju nie podjęło się przeprowadzenia takiego procesu.

fot. Archiwum UMŁ
Pierwsze spotkanie w ramach Łódzkiego Ppanelu Obywatelskiego odbyło się na dużej sali obrad UMŁ, kolejne będą przeniesione do Internetu.

Jako pierwsze w dniach 23 – 24 maja, zaplanowane jest spotkanie wprowadzające, przypominające wnioski z pierwszego spotkania panelu (sprzed pandemii). Kolejne spotkanie, edukacyjne, dotyczące suszy w mieście przygotowywane jest na dni 6-7 czerwca. Spotkania będą dzielone na webinaria i małe grupy dyskusyjne.

Przygotowanie do panelu online rozpoczęło się od rozmów z panelistami. Okazało się, że większość zgodziła się na nową formułę.

- Nasze zdziwienie i radość były ogromne, bo prawie wszyscy odpowiedzieli zdecydowane „tak”. A więc – przystąpiliśmy do prac. Jesteśmy przygotowani do tego, by pomóc w obsłudze komputerów, tym którzy nie czują się pewnie w tej dziedzinie, a także, by wypożyczyć sprzęt tym, którzy go nie mają – opowiada Katarzyna Dyzio z-ca dyr. Biura ds. Partycypacji Społecznej UMŁ.

Nowa formuła będzie prosta. Spotkania z ekspertami, które w pierwotnym założeniu miały się odbywać na dużej sali obrad UMŁ (zorganizowane zostało jedno takie spotkanie – jeszcze przed ogłoszeniem pandemii), teraz będą przeniesione do Internetu. Każde spotkanie rozpocznie się od kilkugodzinnego webinaru, podczas którego paneliści zapoznają się z teorią dotyczącą danego tematu, przekazywaną przez ekspertów. Potem paneliści spotkają się w mniejszych grupach (także przez platformy internetowe), w których będą mogli przedyskutować usłyszane wcześniej stanowiska ekspertów, będzie to też czas na stworzenie wstępnych wniosków. Paneliści będą mogli wybrać termin (godzinę) spotkania spośród kilku propozycji.

- Nie wykluczamy, że ostatnie spotkania może będą mogły być zorganizowane na żywo, face to face, tak jak w pierwotnym wariancie. Ale każdorazowo przed podjęciem takiej decyzji, będziemy mieli na względzie przede wszystkim zdrowie i dobro naszych panelistów – informuje Katarzyna Dyzio.

Łódzki Panel Obywatelski obejmuje tematykę – przeciwdziałania suszy w mieście, a także wspólnego z mieszkańcami - kształtowania zieleni oraz poprawy jej stanu w mieście.

- Bardzo jesteśmy ciekawi wniosków i wyników Łódzkiego Panelu Obywatelskiego. Jest to dla nas kolejne narzędzie, dzięki któremu EkoPakt przygotowywany dla miasta, będzie bogatszym i pełniejszym dokumentem – informuje Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu.

Polecane aktualności

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Kontakt