Urząd Miasta Łodzi

Łódź w hołdzie bohaterom. Miasto wybuduje pomnik Armii Krajowej

Na placu Hallera stanie pomnik upamiętniający Armię Krajową. Miasto chce uhonorować wszystkich żołnierzy tej formacji, a w szczególności zrzeszonych w łódzkim Okręgu AK „Barka”. Podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej przedłożona zostanie uchwała, dotycząca przekazania środków na budowę pomnika. Koszt inwestycji został oszacowany na 320 tys. zł. Za jego realizację odpowiadać będzie Zarząd Zieleni Miejskiej. Jego odsłonięcie planowane jest jesienią br.

 - Składamy hołd bohaterom, stawiając w Łodzi pomnik Armii Krajowej. To, że on powstanie to przede wszystkim zasługa samych kombatantów. Musimy dopilnować pielęgnowania tradycjach żołnierskich AK. Przecież to dzięki nim możemy swobodnie w języku polskim, dedykować im inskrypcje, które znajdą się na pomniku - powiedziała prezydent miasta Łodzi.

 - Wielu z naszych członków nie jest łodzianami, ale to Łódź nas przygarnęła po wojnie i w niej znaleźliśmy swoje miejsce. Chcemy, by ona pamiętała o nas. Teraz doczekaliśmy wreszcie decyzji o budowie pomnika. Musimy dopilnować jego odsłonięcia. Ten pomnik to nasza ostatnia misja - powiedział ppłk Tadeusz Barański ps. Tatar z Okręgu Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Projekt pomnika przygotowała Wiktoria Leszczyńska-Pabich z firmy Visualize, która wcześniej wygrała konkurs przygotowany przez Politechnikę Łódzką i Okręg Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Po konsultacjach zdecydowano, że projekt zostanie dostosowany do miejsca i został dopracowany we współpracy z dr Marcinem Mielczarkiem, dziekanem Wydziału Rzeźby i Działań Interaktywnych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

 - Pomnik ma wyrażać swego rodzaju skromność, która krzyczy i złożony jest kilku form. Pomnik ma budzić szacunek, tak jak szacunek budzą w nas kombatanci. Chcemy, by do jego realizacji użyto piaskowca i granitu, czyli „łódzkich” materiałów - powiedziała Wiktoria Leszczyńska-Pabich z firmy Visualize, projektankta pomnika.

Na monumencie znajdą się trzy teksty, w tym cytat z Cypriana Kamila Norwida, zaproponowane przez Okręg Łódź Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Zgodnie z obowiązującą ustawą zostaną one przedstawione do zaopiniowania przez Instytut Pamięci Narodowej.

Polecane aktualności

Pierwszy z 12 nowych SWING-ów jest już w Łodzi. Zobacz, jak wygląda

Marlena Kamińska / BPKSiT

Pierwsza z 12 PES SWING, wyprodukowanych przez bydgoską fabrykę dla Łodzi, została już dostarczona... więcej

Co łączy kuchnię wietnamską i amerykańską? Pho Shop w centrum Łodzi

Marlena Kamińska / BPKSiT

Pho Shop to nowe miejsce na kulinarnej mapie miasta. Już działa. Poszukuje nowych smaków. To kolejna... więcej

Chwała bohaterom. Uczciliśmy 155 rocznicę wybuchu powstania styczniowego

Andrzej Janecki / BPKSiT

Członkowie Związku Legionistów Polskich, młodzież, strzelcy i harcerze w rocznicę powstania... więcej

Łódź koncertowa – będzie głośno i gorąco

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

"Depeche Mode", "Thirty Seconds to Mars", "Scorpions". Mimo silnej konkurencji na rynku wydarzeń... więcej

Na Dąbrowskiego demontowane jest już torowisko oraz usuwana stara nawierzchnia jezdni. Trwają także prace przy zdejmowaniu sieci trakcyjnej.

Łódź buduje ulicę Dąbrowskiego

Marlena Kamińska / BPKSiT

Rozpoczęła się przebudowa ulicy Dąbrowskiego. W weekend wykonawca wprowadził nową organizację ruchu... więcej

Kalendarz
Kontakt