Nagroda dla Adama Kszczota za mistrzostwo świata w biegu na 800 metrów

W niedzielę, 4 marca w Birmingham zakończyły się halowe mistrzostwa świata w lekkiej atletyce. Z tej imprezy zawodnik RKS Adam Kszczot przywiózł złoty medal za pierwsze miejsce w biegu na 800 m, który ukończył w czasie 1:47.47. W czwartek (8 marca) za to osiągnięcie odebrał z rąk prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej symboliczny czek na 20 tys. zł.

Adam Kszczot za mistrzostwo świata odebrał z rąk prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej symboliczny czek - fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
Adam Kszczot za mistrzostwo świata odebrał z rąk prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej symboliczny czek , fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

- W imieniu swoim i wszystkich łodzian bardzo dziękuję za te emocje, które możemy przeżywać dzięki występom pana Adama. To profesor wśród biegaczy. Niesamowita taktyka biegu, hart ducha i determinacja. Za to wszystko dziękujemy - powiedziała prezydent Zdanowska. Dodała, że z zaciśniętymi kciukami ogląda każdy występ Kszczota, który już wkrótce może się doczekać wyjątkowego uhonorowania swoich osiągnięć.

- Imię Adama Kszczota na stałe zapisało się już w annałach naszej historii. Mam nadzieję, że niebawem również w inny sposób zostanie zapisane. To mój pomysł, o którym jednak dzisiaj nie będę mówiła - podsumowała Zdanowska.

Główny bohater uroczystości potwierdził, że zainteresowanie prezydent miasta jego wynikami nie ogranicza się do pamiątkowych zdjęć i przekazywania czeków. - Mam na to dość mocne dowody w postaci SMS-ów po startach, za które bardzo dziękuję - powiedział Kszczot, któremu gratulacje składał również pierwszy wiceprezydent miasta Tomasz Trela. - To już taka tradycja, wpisana w nasze kalendarze. Są duże zawody, trzeba szykować czek. To zawsze wielkie wydarzenie dla mieszkańców Łodzi. Każdy siedzi przed telewizorem i ściska kciuki - powiedział Trela.

Wspominając mistrzowski bieg z Birmingham Kszczot podkreślił, że na bieżni zawsze do samego końca trzeba zachować czujność. - Za plecami pięć chartów czekało na złoto. Każdy chciał wygrać, a nie jest łatwo to zrobić. Halowe zmagania są piekielnie trudne. Wymagają podwójnego skupienia i nakładów treningowych. Trzeba dużego wyrachowania w tym bieganiu halowym. Na koniec były wielkie emocje i łezka w oku, kiedy Mazurek Dąbrowskiego na mistrzostwach świata grał dla mnie. I gra do tej pory - powiedział Kszczot.

Prowadzący konferencję prasową dyrektor Wydziału Sportu UMŁ Marek Kondraciuk podkreślił, że Adam Kszczot jest pierwszym łódzkim mistrzem świata w sportach indywidualnych. - To jego 11 medal zdobyty w europejskich i światowych imprezach mistrzowskich, ale w historii łódzkiego sportu zapisał się w sposób szczególny. Jest bowiem pierwszym z Łodzi mistrzem świata w sportach indywidualnych. Złoty medal MŚ miał Mieczysław Nowicki, ale w drużynie. Złoty medal miał też Janusz Kotliński, ale w tandemie. Indywidualnie Adam jest pierwszy - powiedział Kondraciuk.

Medalowego podsumowania dokonał również prezes RKS Lech Krakowiak, który wyliczył, że w kolekcji kierowanego przez niego klubu krążek z Birmingham był już 23 medalem mistrzostw świata bądź Europy. - Wcześniej w Toruniu Adam zdobył dla RKS 250 medal mistrzostw Polski - dodał Krakowiak.

Polecane aktualności

Nowe szpitalne oddziały, poradnie, blok operacyjny i SOR. W miejskim szpitalu im. Jonschera kończy się kompleksowa modernizacja warta 63 mln. zł - fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Nowe oddziały, poradnie, blok operacyjny i SOR. Modernizacja szpitala im. Jonschera na ukończeniu

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Wyremontowane szpitalne oddziały, nowe poradnie, blok operacyjny i SOR. W Miejskim Szpitalu im. K.... więcej

Planowany termin zakończenia prac na ul. Jaracza to koniec 2018 r. - fot. Stefan Brajter / UMŁ

Od poniedziałku remont ul. Jaracza. Uwaga na zmiany w organizacji ruchu

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

W poniedziałek, 25 czerwca, rozpocznie się przebudowa ul. Jaracza na odcinku między ulicami... więcej

Na zdjęciu od lewej: Hanna Zdanowska, Paweł Braun, Magdalena Wielińska - fot. Stefan Brajter / UMŁ

E-booki w łódzkich bibliotekach. 23 tys. tytułów czeka na wypożyczenie

Karolina Szamburska / BPKSiT

Łodzianie mogą już wypożyczać elektroniczne książki w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Dostępne są... więcej

IMGW ostrzega przed burzami z deszczem, porywami wiatru, lokalnie gradem - fot. CC0 license

Ostrzeżenie dla Łodzi i regionu: burze z deszczem, porywisty wiatr, grad

Konrad Ciężki / BRPiNM

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat, w którym ostrzega przed burzami z gradem... więcej

Basen będzie czynny od 23 czerwca do 2 września - fot. Monika Pawlak / UMŁ

Otwieramy Anilanę. Zapraszamy na rozpoczęcie pierwszego sezonu na wyremontowanym basenie

Monika Pawlak / BRPiNM

Sanepid wydał pozytywną opinię dotyczącą jakości wody. Zapraszamy na rozpoczęcie pierwszego sezonu... więcej

Kontakt
RODO

Informacja dotycząca ochrony danych osobowych

Klauzula informacyjna
dotycząca przetwarzania danych osobowych,
dla których administratorem danych jest Prezydent Miasta Łodzi

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) uprzejmie informujemy, że:

 1. Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Łodzi z siedzibą w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, 90-926 Łódź, tel.: +48 (42) 638-44-44,  fax: +48 (42) 272-60-01, e-mail: lckm@uml.lodz.pl.
 2. Inspektorem ochrony danych w Urzędzie Miasta Łodzi jest Pani Agnieszka Kozłowska, tel. +48 (42) 638-59-50, e-mail: iod@uml.lodz.pl.
 3. Podanie danych osobowych jest warunkiem koniecznym do realizacji sprawy w Urzędzie Miasta Łodzi.
  Ogólną podstawę do przetwarzania danych stanowi art. 6 ust. 1 lit. a - e ogólnego rozporządzenia.
  Ogólne cele przetwarzania danych zostały wskazane w następujących przepisach:
  1. ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.);
  2. ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1868 ze zm.).

Dokładne informacje o celach i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych są dostępne w szczegółowych wykazach zadań, realizowanych przez wewnętrzne komórki organizacyjne Urzędu Miasta Łodzi.

 1. Dane osobowe mogą być udostępniane innym podmiotom, uprawnionym do ich otrzymania na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a ponadto odbiorcom danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowym, tj. podmiotom świadczącym usługi pocztowe, kurierskie, usługi informatyczne, bankowe, ubezpieczeniowe. Dane osobowe mogą być również przekazywane do państw trzecich, na podstawie szczególnych regulacji prawnych, w tym umów międzynarodowych.
 2. Dane osobowe będą przetwarzane, w tym przechowywane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2018 r., poz. 217 ze zm.), a w przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody, przez okres niezbędny do realizacji wskazanego celu.
 3. W związku z przetwarzaniem danych osobowych, na podstawie przepisów prawa, posiada Pani/Pan prawo do:
  1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
  2. sprostowania danych, na podstawie art.16 ogólnego rozporządzenia.

W przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody posiada Pani/Pan prawo do:

 1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
 2. sprostowania danych, na podstawie art. 16 ogólnego rozporządzenia;
 3. usunięcia danych, na podstawie art. 17 ogólnego rozporządzenia;
 4. ograniczenia przetwarzania, na podstawie art. 18 ogólnego rozporządzenia;
 5. wniesienia sprzeciwu, na podstawie art. 21 ogólnego rozporządzenia.

Prawa te są wykonywane przez Panią/Pana również względem tych osób, w stosunku do których sprawowana jest prawna opieka. 

 1. W przypadku, w którym przetwarzanie danych odbywa się na podstawie wyrażonej zgody, przysługuje Pani/Panu prawo do jej cofnięcia, w dowolnym momencie, w formie, w jakiej została ona wyrażona.  Od tego momentu Pani/Pana dane nie będą przez nas przetwarzane.
 2. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
 3. Gdy podanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, jest Pani/Pan zobowiązana(y) do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie nierozpoznanie sprawy.
 4. Dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.