Narodowe Czytanie "Balladyny" w Łodzi

We wrześniu odbędzie się 9. edycja Narodowego Czytania. Akcja, która propaguje znajomość polskiej literatury została zainicjowana w 2012 r.

fot. Łódź pełna kultury
We wrześniu odbędzie się 9. edycja Narodowego Czytania
2 zdjęcia
fot. Łódź pełna kultury
fot. Łódź pełna kultury
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

- Przed dwustu laty, gdy Wielka Armia Napoleona podążała przez Niemen w kierunku Moskwy, miał miejsce ostatni zajazd na Litwie. Taką historię szlachecką opowiada nam
w poemacie Pan Tadeusz nasz Wieszcz - Adam Mickiewicz. By uczcić to 200-lecie, pragnę zainicjować ogólnopolską akcję Narodowego Czytania Pana Tadeusza
– powiedział w 2012 r. ówczesny Prezydent RP Bronisław Komorowski. - Akcja ta otwiera zarazem cały cykl ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. Znajomość najwybitniejszych dzieł narodowej literatury nie powinna ograniczać się do nauczania szkolnego, ale być również obecna w życiu nas wszystkich – podkreślał.

Akcja spotkała się z doskonałym przyjęciem, tak małych, jak i dorosłych odbiorców z całej Polski. Co roku Narodowe Czytanie „otwiera” nowy rok szkolny. W 2013 r. czytano dzieła Aleksandra Fredry. Podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku, Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W całej Polsce i za granicą Quo vadis przeczytano w ponad 2 200 miejscach. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, a w 2019 czytano polskie nowele.       

W tym  roku – podczas 9. edycji Narodowego Czytania – lekturą jest Balladyna Juliusza Słowackiego. Akcja zaplanowana jest na 5 września.

- Wychodzimy naprzeciw trudnym wyzwaniom obecnej sytuacji i łączymy potencjał łódzkich teatrów. Gorąco zachęcam Państwa do udziału w łódzkim czytaniu Balladyny, które będzie miało w tym roku  unikatową formułę – zapowiada Jacek Grudzień dyrektor Wydziału Kultury.  - Teraz, w czasach kiedy świat zwolnił z powodu pandemii musimy znaleźć nowe miejsce i nową formułę, nie tylko dla literatury, ale i dla całej szeroko rozumianej kultury i sztuki. Pokazujemy, że można działać wspólnie, łączyć potencjał, przetrwać. „Teatr Łódź” to nasza unikatowa propozycja włączenia się w ideę Narodowego Czytania  Balladyny w Łodzi – dodaje.     

5 września o godz. 12 30 na scenie Teatru Muzycznego spotkają się aktorzy wybrani ze wszystkich miejskich teatrów. Performatywne czytanie w adaptacji i w reżyserii
Macieja Wojtyszki będzie transmitowane na żywo na oficjalnym profilu Miasta-Łódź na facebooku. Na widowni, w reżimie sanitarnym, zasiądzie młodzież z łódzkich szkół
im. Juliusza Słowackiego – z XX LO oraz z SP nr 65.

Udział w tym przedsięwzięciu to dla mnie ogromny zaszczyt – mówi reżyser Maciej Wojtyszko. - Jestem przekonany, że przypominanie dzieł Juliusza Słowackiego i pokazanie jego kunsztu poetyckiego jest niezwykle istotne. Pomysł, by połączyć na scenie aktorów ze wszystkich łódzkich scen wydaje się być wyjątkowy i szczególnie wartościowy w tych trudnych dla kultury czasach – podkreśla Wojtyszko.

Koordynatorem projektu jest Monika Buchowiec - aktorka Teatru Nowego. Wiele ciekawych propozycji przygotowują także instytucje kultury.

Zapraszamy na: https://www.facebook.com/lodzpl/ oraz na profil Łódź pełna kultury.

Polecane aktualności

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Kontakt