„Nie wolno być biernym, gdy o Ojczyznę chodzi…” 108. rocznica wkroczenia Legionów Polskich do Łodzi

Te słowa wiersza autorstwa Władysława Kołopoleskiego, jednego z członków Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin wybrzmiały podczas wtorkowych uroczystości 108. rocznicy wkroczenia Legionów Polskich do Łodzi. Jak co roku, przed Pomnikiem „Legionistom Łodzianie” zebrali się przedstawiciele władz samorządowych, instytucji publicznych oraz stowarzyszeń, by wziąć udział w spotkaniu poświęconym rocznicowym obchodom wkroczenia Legionów Polskich do Łodzi w październiku 1914 roku. Nie zabrakło również dzieci i młodzieży z łódzkich szkół.

Fot. Andrzej Janecki/UMŁ/2014 r.
10 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

- Mądrość tamtych czasów może bardzo przydać nam się i dziś. Trzeba zatem zadać sobie podstawowe pytanie, kiedy bezpieczeństwo Rzeczpospolitej Polskiej jest zagrożone. Wielu z nas sięga do podręczników i dat historycznych i patrzy, kiedy odbyły się dane wydarzenia zbrojne i mówi, że wówczas było zagrożenie. To naturalne. Prawda jest taka, że suwerenność i niepodległość naszego państwa jest każdego dnia. I to w zależności od naszej postawy, odwagi i odpowiedzialności i tego, jak traktujemy państwo, które tworzymy, to bezpieczeństwo nasze będzie większe albo mniejsze. Chwała należy się tym, którzy poddali w wątpliwość swój los, żeby zapewnić los własnego narodu, a później państwa. Takimi ludźmi byli właśnie legioniści – powiedział wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek, porównując do ich decyzji o dobrowolnym wstąpieniu w szeregi tworzącej się polskiej formacji wojskowej, postawienie dzisiejszych żołnierzy Wojska Polskiego, który również dobrowolnie stoją na straży bezpieczeństwa narodowego.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Marcin Gołaszewski zwrócił uwagę na fakt, iż w uroczystościach biorą uczniowie i młodzież łódzkich szkół, co pozwala mieć nadzieję na krzewienie patriotyzmu wśród kolejnego pokolenia. To zasługa tych, którzy dbają o pamięć historyczną i narodową tożsamość.

Formowanie ochotniczych oddziałów legionistów w Łodzi rozpoczęło się 12 października 1914 roku od demonstracyjnego przemarszu „Strzelców” ulicą Piotrkowską. Następnie powołano "Komendę Wojsk Polskich", umiejscowioną w przydzielonym legionistom przez niemiecką komendanturę gmachu gimnazjum miejskiego przy ulicy Mikołajewskiej 44 (dzisiaj ulica Henryka Sienkiewicza, gmach III LO). Tam też rozpoczęto rekrutację. Dzień później legioniści zwołali wiec w Teatrze Wielkim (przy ulicy Konstantynowskiej 14, obecnie ulica Legionów), w obecności samych "Strzelców" i ich zdeklarowanych zwolenników jego przebieg sprowadzał się do przekonywania już przekonanych o bezwzględnej potrzebie walki z carską Rosją.

28 października 1914 roku po południu odbył się wymarsz legionistów z Łodzi, wraz z grupą zebranych w mieście rekrutów do Legionów Polskich. Z uwagi na marszrutę wyznaczoną ulicą Rzgowską w kierunku Piotrkowa, organizatorzy zaplanowali odbycie na Górnym Rynku (dzisiaj plac Reymonta) uroczystego pożegnania przyszłych legionistów przez ich rodziny i znajomych. Harcerzy żegnały rodziny i koleżanki z drużyn. 450 ochotników, którzy zostali przyjęci do pododdziałów utworzonych przez emisariuszy Józefa Piłsudskiego w regionie łódzkim, skierowano do 1 Pułku Piechoty LP i 1 Szwadronu LP. Większość z nich została wcielona do VI batalionu tego pułku i uczestniczyła w bitwie pod Krzywopłotami. Byli harcerze pełnili służbę w zwiadzie.

Uroczystości w parku Legionów zorganizowały: Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin, Społeczny Komitet Pamięci Józefa Piłsudskiego oraz Towarzystwo Strzelec.

Polecane aktualności

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Kontakt