Urząd Miasta Łodzi

Nowa Biblioteka Miejska, czyli zmiany w łódzkich czytelniach

Od 1 stycznia 2018 roku działa Biblioteka Miejska w Łodzi. To nowa instytucja kultury na mapie naszego miasta.

Wszyscy łodzianie będą mogli m.in. korzystać z jednego katologu on-line, jednego kalendarza, pełnej oferty placówki -  fot. CC0 license
Wszyscy łodzianie będą mogli m.in. korzystać z jednego katologu on-line, jednego kalendarza, pełnej oferty placówki , fot. CC0 license

Biblioteka Miejska w Łodzi to nowa instytucja kultury na mapie naszego miasta. Powstała z połączenia: Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty im. Stanisława Czernika, Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Górna im. Władysława Stanisława Reymonta, Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie, Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Śródmieście im. Andrzeja Struga oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew im. Lucjana Rudnickiego.

- To największa instytucja kultury w Łodzi i druga co do wielkości sieć biblioteczna w Polsce. Przed nami ważne projekty związane z unowocześnianiem tej sieci, z dążeniem do tego, by spełnić oczekiwania czytelników, ale i nadążyć za zmianami zachodzącymi w otaczającej nas rzeczywistości, by móc powiedzieć, że to prawdziwa biblioteka na miarę XXI wieku - mówił wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Na razie centralizacja ma wymiar formalno-prawny, ale lada moment pójdą za nią rzeczywiste zmiany. Szefem instytucji został Paweł Braun, jeden z najlepszych specjalistów i praktyków rzemiosła bibliotecznego w Polsce. Administracja Biblioteki Miejskiej będzie się znajdowała przy al. Kościuszki 48. Miejska Karta Biblioteczna ma zacząć funkcjonować od 2019 roku. W przyszłości pojawi się też nowa strona internetowa, unowocześniane i dostosowywane do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych będą również oddziały BM.

- Przygotowujemy największy projekt integracyjny bibliotek publicznych w Polsce. Obejmuje on 80 filii na terenie miasta. Projekt ten będzie się wiązał z jedną kartą biblioteczną, jednym systemem obsługi i zakupów. Dla mieszkańców Łodzi będzie oznaczał zupełnie nową jakość korzystania z zasobów bibliotecznych i nowe usługi - podkreśla dyrektor Paweł Braun.

Wszyscy łodzianie będą mogli m.in. korzystać z jednego katologu on-line, jednego kalendarza, pełnej oferty placówki.

W 2018 roku będzie trwała integracja funkcjonujących obecnie systemów bibliotecznych, baz, zasobów, usług, inwentaryzacja. Możliwe są połączenia bibliotek, powstanie nowych albo zmiana lokalizacji oddziałów bibliotecznych. Na pewno filie, które znajdują się na piętrze, będą sprowadzane na parter, by były bardziej dostępne. - Będziemy szukać takich lokali, które zastąpią mieszkańcom pełen dostęp do oferowanych usług - podkreśla wiceprezydent Łodzi.

Polecane aktualności

Pierwszy z 12 nowych SWING-ów jest już w Łodzi. Zobacz jak wygląda.

Marlena Kamińska / BPKSiT

Pierwsza z 12 PES SWING, wyprodukowanych przez bydgoską fabrykę dla Łodzi, została już dostarczona... więcej

Co łączy kuchnię wietnamską i amerykańską? Pho Shop w centrum Łodzi

Marlena Kamińska / BPKSiT

Pho Shop to nowe miejsce na kulinarnej mapie miasta. Już działa. Poszukuje nowych smaków. To kolejna... więcej

Łódź koncertowa – będzie głośno i gorąco

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

"Depeche Mode", "Thirty Seconds to Mars", "Scorpions". Mimo silnej konkurencji na rynku wydarzeń... więcej

Na Dąbrowskiego demontowane jest już torowisko oraz usuwana stara nawierzchnia jezdni. Trwają także prace przy zdejmowaniu sieci trakcyjnej.

Łódź buduje ulicę Dąbrowskiego

Marlena Kamińska / BPKSiT

Rozpoczęła się przebudowa ulicy Dąbrowskiego. W weekend wykonawca wprowadził nową organizację ruchu... więcej

Nędznicy mają Energię

Aleksandra Górska / Wydział Kultury

Premiera musicalu „Les Misérables” Teatru Muzycznego wydarzeniem roku w plebiscycie Energia... więcej

Kalendarz
Kontakt