Urząd Miasta Łodzi

Plaża na Księżym Młynie? Sprawdź, co łodzianie zdecydowali

Miejska plaża, bulwary i kawiarenki w samym centrum Łodzi? Tak może się stać. W głosowaniu nad proponowanym zagospodarowaniem terenów wokół stawu na Księżym Młynie większość łodzian wybrała wariant zakładający utworzenie parku z miejską plażą.

Teren ten można zagospodarować na miejsce wypoczynku -  fot. Stefan Brajter / UMŁ
Teren ten można zagospodarować na miejsce wypoczynku , fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łącznie w głosowaniu przy pomocy Vox Populi oraz kart papierowych wzięło udział ponad 8,5 tys. osób. Mieszkańcy wybrali spośród trzech wariantów zagospodarowania terenu:

  • Wariant 1 - zakładał utworzenie parku z miejską plażą na terenach zajmowanych obecnie przez ogródki działkowe między ul. Przędzalnianą i al. Rydza-Śmigłego. Poparło go 63 proc. głosujących.
  • Wariant 2 - zakładał zachowanie ogródków działkowych i uporządkowanie jedynie terenu przylegającego bezpośrednio do stawu. Poparło go 30 proc. głosujących.
  • Wariant 3 - zakładał utworzenie parku z miejską plażą po północnej stronie stawu, koło Pałacu Herbsta i zachowanie ogródków po południowej stronie. Poparło go 7 proc. głosujących.

Jak podkreślił wiceprezydent Wojciech Rosicki, jest to decyzja planistyczna, a nie inwestycyjna: - To decyzja rozstrzygająca o zapisach w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Nie jest jeszcze przesądzone, kiedy taka inwestycja miałaby być realizowana. Zanim to nastąpi, odbędą się spotkania z działkowcami.

Tworzony jest natomiast plan miejscowy dla tego terenu. Będzie on wyłożony do publicznego wglądu najprawdopodobniej pod koniec wakacji. - Do końca roku ma być przedłożony do uchwalenia łódzkiej Radzie Miejskiej. Odbędą się też konsultacje, dyskusja publiczna i prezentacja rozwiązań planistycznych - tłumaczy Danuta Lipińska, zastępca dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Jeśli plan zostanie uchwalony, dla działkowców, będzie to oznaczało, że na wskazanym obszarze nie mogą podejmować np. inwestycji budowlanych, bo będą niezgodne z przyjętymi założeniami.

Stawy na rzece Jasień i teren Księżego Młyna stanowią bardzo atrakcyjny rejon. Miasto prowadzi tam kompleksową rewitalizację zabytkowego osiedla. We wstępnych planach zagospodarowania przestrzennego kilkuhektarowy teren wokół stawów na Jasieniu przeznaczony został na miejskie tereny zielone, jednak na tym obszarze, po zachodniej stronie akwenu znajdują się ogródki działkowe. Jest ich ponad 100 w ramach większego kompleksu prawie tysiąca ogródków pracowniczych, które zajmują 4,5 hektara za al. Rydza-Śmigłego.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Pierwszy z 12 nowych SWING-ów jest już w Łodzi. Zobacz jak wygląda.

Marlena Kamińska / BPKSiT

Pierwsza z 12 PES SWING, wyprodukowanych przez bydgoską fabrykę dla Łodzi, została już dostarczona... więcej

Co łączy kuchnię wietnamską i amerykańską? Pho Shop w centrum Łodzi

Marlena Kamińska / BPKSiT

Pho Shop to nowe miejsce na kulinarnej mapie miasta. Już działa. Poszukuje nowych smaków. To kolejna... więcej

Łódź koncertowa – będzie głośno i gorąco

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

"Depeche Mode", "Thirty Seconds to Mars", "Scorpions". Mimo silnej konkurencji na rynku wydarzeń... więcej

Na Dąbrowskiego demontowane jest już torowisko oraz usuwana stara nawierzchnia jezdni. Trwają także prace przy zdejmowaniu sieci trakcyjnej.

Łódź buduje ulicę Dąbrowskiego

Marlena Kamińska / BPKSiT

Rozpoczęła się przebudowa ulicy Dąbrowskiego. W weekend wykonawca wprowadził nową organizację ruchu... więcej

Nędznicy mają Energię

Aleksandra Górska / Wydział Kultury

Premiera musicalu „Les Misérables” Teatru Muzycznego wydarzeniem roku w plebiscycie Energia... więcej

Kalendarz
Kontakt