Plaża na Księżym Młynie? Sprawdź, co łodzianie zdecydowali

Miejska plaża, bulwary i kawiarenki w samym centrum Łodzi? Tak może się stać. W głosowaniu nad proponowanym zagospodarowaniem terenów wokół stawu na Księżym Młynie większość łodzian wybrała wariant zakładający utworzenie parku z miejską plażą.

Teren ten można zagospodarować na miejsce wypoczynku -  fot. Stefan Brajter / UMŁ
Teren ten można zagospodarować na miejsce wypoczynku , fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łącznie w głosowaniu przy pomocy Vox Populi oraz kart papierowych wzięło udział ponad 8,5 tys. osób. Mieszkańcy wybrali spośród trzech wariantów zagospodarowania terenu:

  • Wariant 1 - zakładał utworzenie parku z miejską plażą na terenach zajmowanych obecnie przez ogródki działkowe między ul. Przędzalnianą i al. Rydza-Śmigłego. Poparło go 63 proc. głosujących.
  • Wariant 2 - zakładał zachowanie ogródków działkowych i uporządkowanie jedynie terenu przylegającego bezpośrednio do stawu. Poparło go 30 proc. głosujących.
  • Wariant 3 - zakładał utworzenie parku z miejską plażą po północnej stronie stawu, koło Pałacu Herbsta i zachowanie ogródków po południowej stronie. Poparło go 7 proc. głosujących.

Jak podkreślił wiceprezydent Wojciech Rosicki, jest to decyzja planistyczna, a nie inwestycyjna: - To decyzja rozstrzygająca o zapisach w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Nie jest jeszcze przesądzone, kiedy taka inwestycja miałaby być realizowana. Zanim to nastąpi, odbędą się spotkania z działkowcami.

Tworzony jest natomiast plan miejscowy dla tego terenu. Będzie on wyłożony do publicznego wglądu najprawdopodobniej pod koniec wakacji. - Do końca roku ma być przedłożony do uchwalenia łódzkiej Radzie Miejskiej. Odbędą się też konsultacje, dyskusja publiczna i prezentacja rozwiązań planistycznych - tłumaczy Danuta Lipińska, zastępca dyrektora Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Jeśli plan zostanie uchwalony, dla działkowców, będzie to oznaczało, że na wskazanym obszarze nie mogą podejmować np. inwestycji budowlanych, bo będą niezgodne z przyjętymi założeniami.

Stawy na rzece Jasień i teren Księżego Młyna stanowią bardzo atrakcyjny rejon. Miasto prowadzi tam kompleksową rewitalizację zabytkowego osiedla. We wstępnych planach zagospodarowania przestrzennego kilkuhektarowy teren wokół stawów na Jasieniu przeznaczony został na miejskie tereny zielone, jednak na tym obszarze, po zachodniej stronie akwenu znajdują się ogródki działkowe. Jest ich ponad 100 w ramach większego kompleksu prawie tysiąca ogródków pracowniczych, które zajmują 4,5 hektara za al. Rydza-Śmigłego.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Uwaga! W Łodzi i regionie możliwe burze z gradem -  fot. NiesamowitaLodz

Ostrzeżenie dla Łodzi i regionu: możliwe burze z gradem

Konrad Ciężki / BRPiNM

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat, w którym ostrzega przed burzami z gradem... więcej

Wiceprezydent zachęca, aby mieszkańcy zgłaszali wszelkie nieprawidłowości, jeśli takie zauważą -  fot. Monika Pawlak / UMŁ

Place zabaw do kontroli. Wymieniane są uszkodzone elementy i pasek

Monika Pawlak / BRPiNM

Pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej sprawdzają place zabaw. Kontrolują karuzele, huśtawki,... więcej

Biblioteka Otwarta to zapowiedź zmian, które wkrótce dokonają się w większości łódzkich filii -  fot. CC0 license

Nie tylko wypożyczalnia. Biblioteka Otwarta rozpoczęła działalność

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, w dawnym Empiku przy Narutowicza 8/10 otwarto... więcej

64 tysiące tulipanów w Ogrodzie Botanicznym. Wyjątkowa kolekcja kwiatów w prawie 50 odmianach zaczyna kwitnąć i tworzyć kolorową wystawę -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Wybierz się do Ogrodu Botanicznego i zobacz dziesiątki tysięcy rozkwitających tulipanów

Karolina Szamburska / BPKSiT

Tegoroczne dywany tulipanów w Ogrodzie Botanicznym zakwitły wyjątkowo wcześnie. Łodzianie mogą już... więcej

Oszuści, podając się za urzędników, proponują zakup mieszkań komunalnych -  fot. z arch. UMŁ

Uwaga! Oszuści, podając się za urzędników, proponują zakup mieszkań komunalnych

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Łodzianka straciła 31 tys. zł, bo uwierzyła oszustom podszywającym się pod urzędników obiecujących... więcej

Kontakt