Urząd Miasta Łodzi

Pukają od drzwi do drzwi rozmawiając z ludźmi. Oto urzędnicy, których trudno spotkać za biurkiem

Program rewitalizacji obszarowej obejmuje remonty i przebudowy, które skutkują koniecznością przeprowadzenia ponad 2 tys. osób. W Biurze ds. Rewitalizacji UMŁ powstał zespół pomagający łodzianom i przedsiębiorcom z obszaru rewitalizacji. Z ich doświadczeń będzie korzystała niebawem cała Polska.

Łódź to pierwsze miasto angażujące urzędników do rozpoznawania problemów i potrzeb mieszkańców  -  fot. z arch. UMŁ
Łódź to pierwsze miasto angażujące urzędników do rozpoznawania problemów i potrzeb mieszkańców , fot. z arch. UMŁ

W procesie rewitalizacji społecznej potrzebni są gospodarze obszaru i latarnicy społeczni. - Ludzi, którzy muszą czasowo lub na stałe wyprowadzić się z miejsc, w których często spędzili całe życie nie można zostawić samych sobie - przekonuje Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji UMŁ.

Łódź, jako pierwsze miasto we współpracy z Ministerstwem Rozwoju realizuje projekt angażujący urzędników do rozpoznawania problemów i potrzeb mieszkańców odnawianych obszarów. W ośmiu projektach rewitalizacji pracuje po ośmiu gospodarzy obszaru i latarników społecznych. Rolą latarników społecznych jest budowanie sieci wsparcia wokół problemów mieszkańców z obszaru rewitalizowanego. Sieć stanowią przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych, które z racji swoich obowiązków i kompetencji potrafią odpowiadać na różne problemy. Nie da się ich zazwyczaj pokonać samodzielnie. Latarnicy współpracują m.in. z pracownikami socjalnymi MOPS, policją, Centrum Praw Kobiet. - Działamy metodą małych kroków. Każdy mały sukces naszych podopiecznych jest podkreślany i eksponowany. Problemy diagnozujemy, wychodząc w teren, pukając od drzwi do drzwi i rozmawiając z ludźmi - mówi Justyna Gawrońska, jedna z ośmiu urzędniczek wypełniających zadania latarnika społecznego.

Źródłem wiedzy o mieszkańcach są nie tylko kontakty z nimi, ale i rozmowy z sąsiadami, rodziną i kolejną grupą urzędników działających na rzecz rewitalizacji, gospodarzy obszarów. Ci zajmują się sprawami przeprowadzek konkretnych rodzin z wyznaczonych obszarów. Przeprowadzka ma bowiem oznaczać zmianę jakościową w ich życiu na lepsze. - Zmiana adresu często budzi opór. Pomagamy ludziom pokonać cały proces zmiany miejsca zamieszkania. Niekiedy jest to podpisanie umowy z elektrownią, innym razem nakreślenie sposobu wyjścia z zadłużenia, co jest dość częstym zjawiskiem w tych obszarach, doradzamy też w sprawie wybrania nowego adresu - tłumaczy Krzysztof Matyszczak, jeden z gospodarzy obszaru i dodaje: - O wielu rozwiązaniach i trybach działań ludzie dowiadują się po raz pierwszy właśnie od nas.

Z kolei Rafał Lewonowski jest specjalistą ds. współpracy z przedsiębiorcami, prowadzącymi działalność w rewitalizowanych obszarach. Często są to małe biznesy związane od dziesiątków lat z konkretnym miejscem i klientami. - Rewitalizacja nie może pozbawić właścicieli firm pracy, doprowadzić do zamknięcia działalności. Ma być odwrotnie. Ten proces ma pobudzić aktywność i pomóc w rozwoju. Informujemy przedsiębiorców z wyprzedzeniem o harmonogramie prowadzonych prac, aby mogli się przygotować do zmian. Pomagamy w wyszukiwaniu lokali zastępczych, możliwości korzystania z bonifikat - tłumaczy.

Dziesiątki załatwianych mikrospraw zaczyna składać się na poprawę sytuacji i dobrze prognozuje na przyszłość. Łódzcy urzędnicy zajmujący się rewitalizacją społeczną już dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą z przedstawicielami innych miast.

Polecane aktualności

Wystawa "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu" -  fot. z arch. UMŁ

Ponad 10 tysięcy gości na wystawie "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu"

Michał Kędzierski / EC1

Uruchomioną 25 listopada 2017 r. wystawę "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu" odwiedziło już ponad... więcej

Rozwiązania dla inteligentnych domów można obejrzeć w showroomie CBiA -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź wspiera małe firmy i nowoczesne technologie

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Już ponad 30 małych firm z obszaru nowych technologii powstało w Łodzi dzięki wsparciu Biura... więcej

Moc świątecznych atrakcji czekało na małych pacjentów szpitala  pediatrycznego przy ul. Spornej z okazji gwiazdkowej imprezy -  fot. Radosław Jóźwiak

Gwiazdka w szpitalu przy Spornej

Moc świątecznych atrakcji czekało na małych pacjentów szpitala pediatrycznego przy ul. Spornej z... więcej

Iwona Iwanicka i Adam Wieczorek podczas konferencji prasowej -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Łódź kontra choroby nerek

Karolina Szamburska / BPKSiT

W styczniu 2018 r. miasto rozpoczyna realizację projektu "Łódź do zdrowia - wczesne wykrywanie... więcej

Dom ówczesnego architekta miejskiego Hilarego Majewskiego -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Poznaj pierwsze projekty elewacji kamienic przy ul. Włókienniczej

Karolina Szamburska / BPKSiT

Zespoły architektów pracują nad projektami elewacji kamienic znajdujących się przy ul.... więcej

Kalendarz
Kontakt