Pukają od drzwi do drzwi rozmawiając z ludźmi. Oto urzędnicy, których trudno spotkać za biurkiem

Program rewitalizacji obszarowej obejmuje remonty i przebudowy, które skutkują koniecznością przeprowadzenia ponad 2 tys. osób. W Biurze ds. Rewitalizacji UMŁ powstał zespół pomagający łodzianom i przedsiębiorcom z obszaru rewitalizacji. Z ich doświadczeń będzie korzystała niebawem cała Polska.

Łódź to pierwsze miasto angażujące urzędników do rozpoznawania problemów i potrzeb mieszkańców  -  fot. z arch. UMŁ
Łódź to pierwsze miasto angażujące urzędników do rozpoznawania problemów i potrzeb mieszkańców , fot. z arch. UMŁ

W procesie rewitalizacji społecznej potrzebni są gospodarze obszaru i latarnicy społeczni. - Ludzi, którzy muszą czasowo lub na stałe wyprowadzić się z miejsc, w których często spędzili całe życie nie można zostawić samych sobie - przekonuje Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji UMŁ.

Łódź, jako pierwsze miasto we współpracy z Ministerstwem Rozwoju realizuje projekt angażujący urzędników do rozpoznawania problemów i potrzeb mieszkańców odnawianych obszarów. W ośmiu projektach rewitalizacji pracuje po ośmiu gospodarzy obszaru i latarników społecznych. Rolą latarników społecznych jest budowanie sieci wsparcia wokół problemów mieszkańców z obszaru rewitalizowanego. Sieć stanowią przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych, które z racji swoich obowiązków i kompetencji potrafią odpowiadać na różne problemy. Nie da się ich zazwyczaj pokonać samodzielnie. Latarnicy współpracują m.in. z pracownikami socjalnymi MOPS, policją, Centrum Praw Kobiet. - Działamy metodą małych kroków. Każdy mały sukces naszych podopiecznych jest podkreślany i eksponowany. Problemy diagnozujemy, wychodząc w teren, pukając od drzwi do drzwi i rozmawiając z ludźmi - mówi Justyna Gawrońska, jedna z ośmiu urzędniczek wypełniających zadania latarnika społecznego.

Źródłem wiedzy o mieszkańcach są nie tylko kontakty z nimi, ale i rozmowy z sąsiadami, rodziną i kolejną grupą urzędników działających na rzecz rewitalizacji, gospodarzy obszarów. Ci zajmują się sprawami przeprowadzek konkretnych rodzin z wyznaczonych obszarów. Przeprowadzka ma bowiem oznaczać zmianę jakościową w ich życiu na lepsze. - Zmiana adresu często budzi opór. Pomagamy ludziom pokonać cały proces zmiany miejsca zamieszkania. Niekiedy jest to podpisanie umowy z elektrownią, innym razem nakreślenie sposobu wyjścia z zadłużenia, co jest dość częstym zjawiskiem w tych obszarach, doradzamy też w sprawie wybrania nowego adresu - tłumaczy Krzysztof Matyszczak, jeden z gospodarzy obszaru i dodaje: - O wielu rozwiązaniach i trybach działań ludzie dowiadują się po raz pierwszy właśnie od nas.

Z kolei Rafał Lewonowski jest specjalistą ds. współpracy z przedsiębiorcami, prowadzącymi działalność w rewitalizowanych obszarach. Często są to małe biznesy związane od dziesiątków lat z konkretnym miejscem i klientami. - Rewitalizacja nie może pozbawić właścicieli firm pracy, doprowadzić do zamknięcia działalności. Ma być odwrotnie. Ten proces ma pobudzić aktywność i pomóc w rozwoju. Informujemy przedsiębiorców z wyprzedzeniem o harmonogramie prowadzonych prac, aby mogli się przygotować do zmian. Pomagamy w wyszukiwaniu lokali zastępczych, możliwości korzystania z bonifikat - tłumaczy.

Dziesiątki załatwianych mikrospraw zaczyna składać się na poprawę sytuacji i dobrze prognozuje na przyszłość. Łódzcy urzędnicy zajmujący się rewitalizacją społeczną już dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą z przedstawicielami innych miast.

Polecane aktualności

Zaprezentowany w Cannes raport jest bazą faktów i liczb, na której mogą opierać się inwestorzy planujący realizację przedsięwzięć w Łodzi -  mat. invest.lodz.pl

Ogromne zainteresowanie inwestorów NCŁ na targach MIPIM w Cannes

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

W ciągu ostatnich 5 lat powierzchnia biurowa oferowana w Łodzi zwiększyła się o 200 tys. mkw.... więcej

W zabytkowym budynku powstały miejsca do pracy z przestrzeniami coworkingowymi, w pełni wyposażonymi salami konferencyjnymi oraz pokojami do relaksu i networkingu -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Partner Google, Microsoft i LinkedIn zainwestował w Łodzi. Firma Regus oferuje nowoczesne biura

Marlena Kamińska / BPKSiT

Teraz z oferty globalnej sieci przestrzeni biurowych mogą korzystać małe, średnie i duże łódzkie... więcej

Prezydent poinformowała, że najwięcej nowych mieszkań komunalnych wybudowanych będzie przy ul. Spornej -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

W Łodzi powstanie kilkaset mieszkań komunalnych

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

W najbliższych 5 latach, w mieście powstanie nawet 800 mieszkań komunalnych. Najwięcej nowych... więcej

Prezydent Łodzi zapowiedziała, że jeszcze wiosną rozpocznie się przebudowa Rokicińskiej -  fot. Piotr Wasiak / ZIM

Wiosną rozpocznie się przebudowa ul. Rokicińskiej

Piotr Wasiak / ZIM

Wybraliśmy wykonawcę ulicy Rokicińskiej. Jeszcze wiosną rozpoczną się prace. Ulica Rokicińska to... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska i marszałek Witold Stępień -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Mamy to! Zielone Expo dla Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

W środę (21 marca) o godz. 7.34 dotarła do Łodzi dobra wiadomość z Australii, że Zgromadzenie Ogólne... więcej

Kontakt