Pukają od drzwi do drzwi rozmawiając z ludźmi. Oto urzędnicy, których trudno spotkać za biurkiem

Program rewitalizacji obszarowej obejmuje remonty i przebudowy, które skutkują koniecznością przeprowadzenia ponad 2 tys. osób. W Biurze ds. Rewitalizacji UMŁ powstał zespół pomagający łodzianom i przedsiębiorcom z obszaru rewitalizacji. Z ich doświadczeń będzie korzystała niebawem cała Polska.

Łódź to pierwsze miasto angażujące urzędników do rozpoznawania problemów i potrzeb mieszkańców  -  fot. z arch. UMŁ
Łódź to pierwsze miasto angażujące urzędników do rozpoznawania problemów i potrzeb mieszkańców , fot. z arch. UMŁ

W procesie rewitalizacji społecznej potrzebni są gospodarze obszaru i latarnicy społeczni. - Ludzi, którzy muszą czasowo lub na stałe wyprowadzić się z miejsc, w których często spędzili całe życie nie można zostawić samych sobie - przekonuje Marcin Obijalski, dyrektor Biura ds. Rewitalizacji UMŁ.

Łódź, jako pierwsze miasto we współpracy z Ministerstwem Rozwoju realizuje projekt angażujący urzędników do rozpoznawania problemów i potrzeb mieszkańców odnawianych obszarów. W ośmiu projektach rewitalizacji pracuje po ośmiu gospodarzy obszaru i latarników społecznych. Rolą latarników społecznych jest budowanie sieci wsparcia wokół problemów mieszkańców z obszaru rewitalizowanego. Sieć stanowią przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych, które z racji swoich obowiązków i kompetencji potrafią odpowiadać na różne problemy. Nie da się ich zazwyczaj pokonać samodzielnie. Latarnicy współpracują m.in. z pracownikami socjalnymi MOPS, policją, Centrum Praw Kobiet. - Działamy metodą małych kroków. Każdy mały sukces naszych podopiecznych jest podkreślany i eksponowany. Problemy diagnozujemy, wychodząc w teren, pukając od drzwi do drzwi i rozmawiając z ludźmi - mówi Justyna Gawrońska, jedna z ośmiu urzędniczek wypełniających zadania latarnika społecznego.

Źródłem wiedzy o mieszkańcach są nie tylko kontakty z nimi, ale i rozmowy z sąsiadami, rodziną i kolejną grupą urzędników działających na rzecz rewitalizacji, gospodarzy obszarów. Ci zajmują się sprawami przeprowadzek konkretnych rodzin z wyznaczonych obszarów. Przeprowadzka ma bowiem oznaczać zmianę jakościową w ich życiu na lepsze. - Zmiana adresu często budzi opór. Pomagamy ludziom pokonać cały proces zmiany miejsca zamieszkania. Niekiedy jest to podpisanie umowy z elektrownią, innym razem nakreślenie sposobu wyjścia z zadłużenia, co jest dość częstym zjawiskiem w tych obszarach, doradzamy też w sprawie wybrania nowego adresu - tłumaczy Krzysztof Matyszczak, jeden z gospodarzy obszaru i dodaje: - O wielu rozwiązaniach i trybach działań ludzie dowiadują się po raz pierwszy właśnie od nas.

Z kolei Rafał Lewonowski jest specjalistą ds. współpracy z przedsiębiorcami, prowadzącymi działalność w rewitalizowanych obszarach. Często są to małe biznesy związane od dziesiątków lat z konkretnym miejscem i klientami. - Rewitalizacja nie może pozbawić właścicieli firm pracy, doprowadzić do zamknięcia działalności. Ma być odwrotnie. Ten proces ma pobudzić aktywność i pomóc w rozwoju. Informujemy przedsiębiorców z wyprzedzeniem o harmonogramie prowadzonych prac, aby mogli się przygotować do zmian. Pomagamy w wyszukiwaniu lokali zastępczych, możliwości korzystania z bonifikat - tłumaczy.

Dziesiątki załatwianych mikrospraw zaczyna składać się na poprawę sytuacji i dobrze prognozuje na przyszłość. Łódzcy urzędnicy zajmujący się rewitalizacją społeczną już dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą z przedstawicielami innych miast.

Polecane aktualności

Woda w filmowej fontannie "pracować" będzie w zamkniętym obiegu -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Filmowa fontanna w parku Poniatowskiego nabiera kształtów. Jesienią "zagra" feerią barw

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

Z chodnikowej fontanny w parku im. księcia Józefa Poniatowskiego tryskać będzie woda przez 25 dysz... więcej

Przebudowa ul. Knychalskiego -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Składowa, Knychalskiego i Lindleya. Budujemy kolejne ulice przyjazne mieszkańcom

Piotr Wasiak / ZIM

Składowa, Knychalskiego i Lindleya, to trzy ulice w Nowym Centrum Łodzi, które jeszcze w tym roku... więcej

Festiwal Światła 2016 -  fot. z arch. UMŁ

Festiwal Światła 2017. 15 km świetlnej ścieżki i inne nowości

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

Siódma edycja "Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła" Light. Move. Festival. odbędzie się w weekend... więcej

Za wszystkich trzymamy kciuki i życzymy powodzenia! -  fot. UMŁ

Tegoroczna tura darmowych korepetycji dobiegła końca

Monika Susik, Izabela Urbańczyk / BPKSiT

22 sierpnia 2017 roku przekonamy się czy darmowe korepetycje z matematyki organizowane przez miasto... więcej

 -  Stefan Brajter

Łódzki Łazik Marsjański podbija świat

Iza Urbańczyk i Monika Susik/ BPKSiT

Już we wrześniu studenci Politechniki Łódzkiej zaprezentują umiejętności swojego Łazika... więcej

Kalendarz
Kontakt
EXPO 2022