Radni zdecydowali. W Łodzi znowu będzie plac Zwycięstwa

Rada Miejska w Łodzi na dzisiejszej sesji nadzwyczajnej zdecydowała o zmianie nazwy pl. Lecha Kaczyńskiego na pl. Zwycięstwa. Za zmianą nazwy głosowali radni Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej (25 osób), przeciwni byli radni PiS (12 osób).

W porządku obrad była tylko jedna uchwała, dyskusja w jej sprawie pochłonęła trzy godziny. Wczoraj dokument zyskał pozytywną opinię Komisji Kultury.

Nowa nazwa ma zacząć obowiązywać po 14 dniach od opublikowania uchwały w Dzienniku Uchwał Województwa Łódzkiego.

Sesja została zwołana po tym, jak Wojewoda Łódzki w ramach ustawy dekomunizacyjnej swoim zarządzeniem postanowił zmienić nazwę pl. Zwycięstwa na pl. Lecha Kaczyńskiego. Rada Miejska pod koniec grudnia podjęła uchwałę o zaskarżeniu decyzji wojewody. Radni PO i SLD podkreślali, że Instytut Pamięci Narodowej nie wymieniał pl. Zwycięstwa jako nazwy, którą należy zdekomunizować. Dziś przyjęta uchwała mówi o tym, że nazwa placu ma być nadana na cześć zwycięstwa Polaków w wojnie polsko – bolszewickiej w 1920 roku.
- Nie przywróciliśmy starej nazwy pl. Zwycięstwa, tylko nadaliśmy nową nazwę, chociaż tak samo brzmiącą. Należało zrobić to szybko, bo od siódmego stycznia wchodzi w życie nowelizacja ustawy dekomunizacyjnej, która ogranicza kompetencje samorządów w kwestii zmian nazw. Wojewoda nie konsultował wprowadzonych zmian nazw ulic ani z mieszkańcami, ani z samorządem. Nie wzywał też samorządu do dokonania zmian – tłumaczył przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak.

Przed głosowaniem sesję zdominowała burzliwa dyskusja.

- Chcecie pokazać, że mamy siedzieć grzecznie, bo wojewoda może przykręcić tabliczkę z nową nazwą na starym placu Zwycięstwa. Chcecie pokazać, że mamy się nie odzywać, ale ta dzisiejsza uchwała jest po to żeby pokazać, że właśnie cicho nie będziemy, bo wybrali nas mieszkańcy Łodzi – mówiła do radnych PiS wiceprzewodnicząca Klubu Radnych SLD Małgorzata Moskwa – Wodnicka.

- Mieli państwo dwanaście miesięcy na zmianę nazw ulic, które należy zdekomunizować – nic w tej sprawie nie zrobiliście –zarzucał koalicji SLD i PO przewodniczący Klubu Radnych PiS Sebastian Bulak. Pytał, dlaczego projekt uchwały w tej sprawie jest dziś procedowany, mimo że trwają konsultacje społeczne w tej sprawie.

- Radni PO i SLD najwyraźniej lekceważą opinię łodzian. A gorączkowe próby zmiany nazwy placu Lecha Kaczyńskiego to desperacka próba podniesienia sobie słupków w sondażach – dodała radna PiS Marta Grzeszczyk.

Nazwa pl. Kaczyńskiego obowiązuje od 1 stycznia. Dziś podjęta uchwała przywracająca nazwę pl. Zwycięstwa trafi do wojewody, który w ciągu 30 dni musi wydać opinię w tej sprawie.
Do 15 stycznia trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Swój głos można oddać za pośrednictwem aplikacji vox populi i strony internetowejwww.vox.uml.lodz.pl

Polecane aktualności

Przykładem współpracy jest remontowana kamienica Bernarda Glüksmana przy ul. Struga 7 -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Miasto remontuje kamienice razem ze wspólnotami

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Miasto remontuje stare łódzkie kamienice, nie tylko wtedy, gdy jest ich jedynym właścicielem. Od... więcej

Zakaz parkowania na ul. 6 Sierpnia. Zaczęła obowiązywać nowa organizacja ruchu -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Zakaz parkowania na ul. 6 Sierpnia. Zaczęła obowiązywać nowa organizacja ruchu

Marlena Kamińska / BPKSiT

Na pierwszym łódzkim woonerfie, czyli wzdłuż ulicy 6 Sierpnia nie można już zaparkować samochodu. Od... więcej

Budujemy markę filmowej Łodzi -  fot. CC0 license

Łódź Miasto Filmu UNESCO z budżetem na realizację projektu

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

Miasto wyasygnowało kwotę 300 tys. złotych na okres do końca sierpnia tego roku na pierwszy etap... więcej

Centrum Medyczne im. dr L. Rydygiera -  fot. z arch. UMŁ

Kolejne remonty w szpitalu im. Rydygiera

Karolina Szamburska / BPKSiT

W Centrum Medycznym im. dr L. Rydygiera przy ul. Sterlinga 13 rozpoczyna się nowa inwestycja. Za... więcej

Zieleniec na ul. Drewnowskiej przy ul. Karskiego -  fot. UMŁ

Wiosenne nasadzenia w Łodzi. Oto miejsca, które niebawem zakwitną

Karolina Szamburska / BPKSiT

Nadejście wiosny to także zwiastun nowych kwiatów i drzew w mieście. Zarząd Zieleni Miejskiej... więcej

Kontakt