Rzecznik Finansowy podzieli się wiedzą z "frankowiczami" z Łodzi

W Łodzi odbędzie się spotkanie informacyjne dla posiadaczy kredytów zwanych "frankowymi". Tematem będą prawa kredytobiorców.

Na łódzkie spotkanie wstęp jest wolny. Organizatorzy zachęcają jednak do wcześniejszej rejestracji.  -  fot. CC0 license
Na łódzkie spotkanie wstęp jest wolny. Organizatorzy zachęcają jednak do wcześniejszej rejestracji. , fot. CC0 license

10 października, we wtorek, o godz. 13 w Łodzi Rzecznik Praw Obywatelskich wspólnie z Rzecznikiem Finansowym organizuje kolejne spotkanie informacyjne dla osób, które zaciągnęły kredyty zwane "frankowymi". Tematem trzygodzinnego spotkania w Urzędzie Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 (Duża Sala Obrad Rady Miasta) będą prawa kredytobiorców. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. jakie prawa im przysługują? Czy lepiej podjąć działania już, czy czekać na ewentualną ustawę? Kto może bezpłatnie pomóc w negocjacjach z bankiem? Na jakie zmiany w umowie mogą liczyć, wchodząc w spór indywidualny z bankiem?

Organizatorzy chcą przede wszystkim wyjaśnić, że w sprawie kredytu nie trzeba czekać na ustawy czy inne generalne rozwiązania. Takie rozwiązania już są. Warto z nich korzystać. Można też dziś korzystać ze wsparcia instytucji publicznych - i jest to wsparcie darmowe.

Generalnie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar uważa, że w rozwiązaniu problemu kredytów "frankowych" kluczowe jest właśnie to, że zaczniemy wszyscy korzystać z praw, które już mamy - odwlekanie decyzji, czy działać, jest wręcz niekorzystne dla większości frankowiczów, także dlatego, że umowy się "przedawniają", co oczywiście nie blokuje możliwości dochodzenia roszczeń, ale je komplikuje.

RPO Adam Bodnar zwraca uwagę na znaczenie efektu skali: im więcej osób będzie wiedziało o przysługujących im prawach do złożenia reklamacji i wystąpienia o indywidualną interwencję do Rzecznika Finansowego, tym większa szansa, że banki lepiej zrozumieją problemy swoich klientów. To może zmienić ich politykę, w taki sam sposób, jak firmy ubezpieczeniowe zmieniły podejście do tzw. poliso-lokat.

Akcja informacyjna trwa już od początku stycznia. Ponad 2 tysiące osób przyszło na spotkanie w kilkunastu miastach w Polsce, banki dostają coraz więcej reklamacji, a Rzecznik Finansowy podejmuje coraz więcej interwencji w indywidualnych sprawach kredytowych (to ważna instytucja, ale ponieważ działa dopiero od dwóch lat, niewiele osób wie o tym). Rzecznikiem Finansowym jest prof. Aleksandra Wiktorow.

Wspólna, prowadzona od stycznia tego roku akcja informacyjna nauczyła też ekspertów RPO i RF, jak ułatwiać ludziom korzystanie z przysługujących im praw. Przygotowali więc interaktywny formularz, który podpowiada każdemu, co może zrobić - w zależności od tego, w jakiej jest sytuacji.

Na łódzkie spotkanie wstęp jest wolny. Organizatorzy zachęcają jednak do wcześniejszej rejestracji. To pomoże lepiej przygotować się do spotkania i przygotować właściwą liczbę materiałów informacyjnych. Link do rejestracji.

 

 

Polecane aktualności

Zaprezentowany w Cannes raport jest bazą faktów i liczb, na której mogą opierać się inwestorzy planujący realizację przedsięwzięć w Łodzi -  mat. invest.lodz.pl

Ogromne zainteresowanie inwestorów NCŁ na targach MIPIM w Cannes

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

W ciągu ostatnich 5 lat powierzchnia biurowa oferowana w Łodzi zwiększyła się o 200 tys. mkw.... więcej

W zabytkowym budynku powstały miejsca do pracy z przestrzeniami coworkingowymi, w pełni wyposażonymi salami konferencyjnymi oraz pokojami do relaksu i networkingu -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Partner Google, Microsoft i LinkedIn zainwestował w Łodzi. Firma Regus oferuje nowoczesne biura

Marlena Kamińska / BPKSiT

Teraz z oferty globalnej sieci przestrzeni biurowych mogą korzystać małe, średnie i duże łódzkie... więcej

Prezydent poinformowała, że najwięcej nowych mieszkań komunalnych wybudowanych będzie przy ul. Spornej -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

W Łodzi powstanie kilkaset mieszkań komunalnych

Agnieszka Łuczak / BPKSiT

W najbliższych 5 latach, w mieście powstanie nawet 800 mieszkań komunalnych. Najwięcej nowych... więcej

Prezydent Łodzi zapowiedziała, że jeszcze wiosną rozpocznie się przebudowa Rokicińskiej -  fot. Piotr Wasiak / ZIM

Wiosną rozpocznie się przebudowa ul. Rokicińskiej

Piotr Wasiak / ZIM

Wybraliśmy wykonawcę ulicy Rokicińskiej. Jeszcze wiosną rozpoczną się prace. Ulica Rokicińska to... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska i marszałek Witold Stępień -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

Mamy to! Zielone Expo dla Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

W środę (21 marca) o godz. 7.34 dotarła do Łodzi dobra wiadomość z Australii, że Zgromadzenie Ogólne... więcej

Kontakt