Urząd Miasta Łodzi

Rzecznik Finansowy podzieli się wiedzą z "frankowiczami" z Łodzi

W Łodzi odbędzie się spotkanie informacyjne dla posiadaczy kredytów zwanych "frankowymi". Tematem będą prawa kredytobiorców.

Na łódzkie spotkanie wstęp jest wolny. Organizatorzy zachęcają jednak do wcześniejszej rejestracji.  -  fot. CC0 license
Na łódzkie spotkanie wstęp jest wolny. Organizatorzy zachęcają jednak do wcześniejszej rejestracji. , fot. CC0 license

10 października, we wtorek, o godz. 13 w Łodzi Rzecznik Praw Obywatelskich wspólnie z Rzecznikiem Finansowym organizuje kolejne spotkanie informacyjne dla osób, które zaciągnęły kredyty zwane "frankowymi". Tematem trzygodzinnego spotkania w Urzędzie Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 (Duża Sala Obrad Rady Miasta) będą prawa kredytobiorców. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. jakie prawa im przysługują? Czy lepiej podjąć działania już, czy czekać na ewentualną ustawę? Kto może bezpłatnie pomóc w negocjacjach z bankiem? Na jakie zmiany w umowie mogą liczyć, wchodząc w spór indywidualny z bankiem?

Organizatorzy chcą przede wszystkim wyjaśnić, że w sprawie kredytu nie trzeba czekać na ustawy czy inne generalne rozwiązania. Takie rozwiązania już są. Warto z nich korzystać. Można też dziś korzystać ze wsparcia instytucji publicznych - i jest to wsparcie darmowe.

Generalnie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar uważa, że w rozwiązaniu problemu kredytów "frankowych" kluczowe jest właśnie to, że zaczniemy wszyscy korzystać z praw, które już mamy - odwlekanie decyzji, czy działać, jest wręcz niekorzystne dla większości frankowiczów, także dlatego, że umowy się "przedawniają", co oczywiście nie blokuje możliwości dochodzenia roszczeń, ale je komplikuje.

RPO Adam Bodnar zwraca uwagę na znaczenie efektu skali: im więcej osób będzie wiedziało o przysługujących im prawach do złożenia reklamacji i wystąpienia o indywidualną interwencję do Rzecznika Finansowego, tym większa szansa, że banki lepiej zrozumieją problemy swoich klientów. To może zmienić ich politykę, w taki sam sposób, jak firmy ubezpieczeniowe zmieniły podejście do tzw. poliso-lokat.

Akcja informacyjna trwa już od początku stycznia. Ponad 2 tysiące osób przyszło na spotkanie w kilkunastu miastach w Polsce, banki dostają coraz więcej reklamacji, a Rzecznik Finansowy podejmuje coraz więcej interwencji w indywidualnych sprawach kredytowych (to ważna instytucja, ale ponieważ działa dopiero od dwóch lat, niewiele osób wie o tym). Rzecznikiem Finansowym jest prof. Aleksandra Wiktorow.

Wspólna, prowadzona od stycznia tego roku akcja informacyjna nauczyła też ekspertów RPO i RF, jak ułatwiać ludziom korzystanie z przysługujących im praw. Przygotowali więc interaktywny formularz, który podpowiada każdemu, co może zrobić - w zależności od tego, w jakiej jest sytuacji.

Na łódzkie spotkanie wstęp jest wolny. Organizatorzy zachęcają jednak do wcześniejszej rejestracji. To pomoże lepiej przygotować się do spotkania i przygotować właściwą liczbę materiałów informacyjnych. Link do rejestracji.

 

 

Polecane aktualności

Z bezpłatnego badania może skorzystać ponad 3 tysiące osób -  fot. CC0 license

Bezpłatne badania przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu C. Sprawdź, gdzie się przebadać

Anna Janocha / BPKSiT

70 tysięcy złotych przeznaczył łódzki magistrat na program profilaktyki zakażeń wirusem HCV wśród... więcej

Wzdłuż ul. Drewnowskiej, między ul. Stolarską i ul. Karskiego, powstaje nowa droga rowerowa -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Wzdłuż Drewnowskiej powstaje nowa droga dla rowerzystów

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Wzdłuż ul. Drewnowskiej, po jej północnej stronie, trwa budowa nowej drogi rowerowej. Powstaje ona... więcej

Udział w warsztatach, wykładach, wystawach i pokazach filmowych jest bezpłatny -  fot. CC0 license

Rozpoczynamy Łódź Young Fashion 2017

Karolina Szamburska / BPKSiT

Złota Nitka, znany i ceniony konkurs dla młodych projektantów, zainauguruje czterodniowe święto mody... więcej

Po rewitalizacji ul. Włókiennicza stanie się ulicą-pasażem. Pojawią się na niej drzewa, ograniczony zostanie ruch samochodowy, a na parterach kamienic powstaną lokale użytkowe -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Priorytetowy obszar rewitalizacji będzie miał plan miejscowy. W środę projekt trafi na sesję Rady Miejskiej

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Projekt planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego dla ulicy Włókienniczej i przylegających... więcej

Kampania jest odpowiedzią na zagrożenia związane z kradzieżą tożsamości i wzrastającą liczbę przestępstw wyłudzenia kredytów, przy użyciu cudzego dowodu osobistego -  mat. nieskradzione.pl

Kampania Nieskradzione.pl. Sprawdź, jak chronić swoją tożsamość

Karolina Szamburska / BPKSiT

Urząd Miasta Łodzi włączył się w kampanię informacyjną Nieskradzione.pl, której celem jest pouczenie... więcej

Kalendarz
Kontakt
EXPO 2022