Urząd Miasta Łodzi

Rzecznik Finansowy podzieli się wiedzą z "frankowiczami" z Łodzi

W Łodzi odbędzie się spotkanie informacyjne dla posiadaczy kredytów zwanych "frankowymi". Tematem będą prawa kredytobiorców.

Na łódzkie spotkanie wstęp jest wolny. Organizatorzy zachęcają jednak do wcześniejszej rejestracji.  -  fot. CC0 license
Na łódzkie spotkanie wstęp jest wolny. Organizatorzy zachęcają jednak do wcześniejszej rejestracji. , fot. CC0 license

10 października, we wtorek, o godz. 13 w Łodzi Rzecznik Praw Obywatelskich wspólnie z Rzecznikiem Finansowym organizuje kolejne spotkanie informacyjne dla osób, które zaciągnęły kredyty zwane "frankowymi". Tematem trzygodzinnego spotkania w Urzędzie Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 (Duża Sala Obrad Rady Miasta) będą prawa kredytobiorców. Uczestnicy spotkania dowiedzą się m.in. jakie prawa im przysługują? Czy lepiej podjąć działania już, czy czekać na ewentualną ustawę? Kto może bezpłatnie pomóc w negocjacjach z bankiem? Na jakie zmiany w umowie mogą liczyć, wchodząc w spór indywidualny z bankiem?

Organizatorzy chcą przede wszystkim wyjaśnić, że w sprawie kredytu nie trzeba czekać na ustawy czy inne generalne rozwiązania. Takie rozwiązania już są. Warto z nich korzystać. Można też dziś korzystać ze wsparcia instytucji publicznych - i jest to wsparcie darmowe.

Generalnie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar uważa, że w rozwiązaniu problemu kredytów "frankowych" kluczowe jest właśnie to, że zaczniemy wszyscy korzystać z praw, które już mamy - odwlekanie decyzji, czy działać, jest wręcz niekorzystne dla większości frankowiczów, także dlatego, że umowy się "przedawniają", co oczywiście nie blokuje możliwości dochodzenia roszczeń, ale je komplikuje.

RPO Adam Bodnar zwraca uwagę na znaczenie efektu skali: im więcej osób będzie wiedziało o przysługujących im prawach do złożenia reklamacji i wystąpienia o indywidualną interwencję do Rzecznika Finansowego, tym większa szansa, że banki lepiej zrozumieją problemy swoich klientów. To może zmienić ich politykę, w taki sam sposób, jak firmy ubezpieczeniowe zmieniły podejście do tzw. poliso-lokat.

Akcja informacyjna trwa już od początku stycznia. Ponad 2 tysiące osób przyszło na spotkanie w kilkunastu miastach w Polsce, banki dostają coraz więcej reklamacji, a Rzecznik Finansowy podejmuje coraz więcej interwencji w indywidualnych sprawach kredytowych (to ważna instytucja, ale ponieważ działa dopiero od dwóch lat, niewiele osób wie o tym). Rzecznikiem Finansowym jest prof. Aleksandra Wiktorow.

Wspólna, prowadzona od stycznia tego roku akcja informacyjna nauczyła też ekspertów RPO i RF, jak ułatwiać ludziom korzystanie z przysługujących im praw. Przygotowali więc interaktywny formularz, który podpowiada każdemu, co może zrobić - w zależności od tego, w jakiej jest sytuacji.

Na łódzkie spotkanie wstęp jest wolny. Organizatorzy zachęcają jednak do wcześniejszej rejestracji. To pomoże lepiej przygotować się do spotkania i przygotować właściwą liczbę materiałów informacyjnych. Link do rejestracji.

 

 

Polecane aktualności

Projekt Expo to wielkie zwycięstwo

Katarzyna Zielińska / BPKSiT

Wizyta wicepremiera Piotra Glińskiego i Sekretarza Stanu Jerzego Kwiecińskiego stała się okazją do... więcej

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wręcza wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu oraz Jerzemu Kwiecińskiemu, Sekretarzowi Stanu z Ministerstwa Rozowju pamiątkę z Łodzi - Księgę Fabryk.

Nowoczesny transport, nowoczesne muzea. Umowy na dofinansowanie podpisane

Katarzyna Zielińska / BPKSiT

Wypięknieją dwa łódzkie muzea, a transport publiczny w Łodzi będzie nowoczesny. w Łodzi podpisano... więcej

 -  fot. Radosław Żydowicz

Miasto nagradza uczniowskie talenty

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

W Dużej Sali Obrad UMŁ odbyło się uroczyste spotkanie podsumowujące II edycję programu „Mia100... więcej

Wystawa "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu" -  fot. z arch. UMŁ

Ponad 10 tysięcy gości na wystawie "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu"

Michał Kędzierski / EC1

Uruchomioną 25 listopada 2017 r. wystawę "Leonardo da Vinci - Energia Umysłu" odwiedziło już ponad... więcej

Rozwiązania dla inteligentnych domów można obejrzeć w showroomie CBiA -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź wspiera małe firmy i nowoczesne technologie

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Już ponad 30 małych firm z obszaru nowych technologii powstało w Łodzi dzięki wsparciu Biura... więcej

Kalendarz
Kontakt