Stadion i szkoła

Spółka Sweco Consulting wygrała przetarg na przygotowanie programu funkcjonalno – użytkowego dla potrzeb rozbudowy stadionu ŁKS. Umowę podpisano w środę 11 kwietnia, a na realizację zadania wykonawca ma 75 dni. Miasto za przygotowanie PFU zapłaci 223 860 zł.

- To kolejny etap rozbudowy stadionu Łódzkiego Klubu Sportowego, stadionu miejskiego przy al. Unii 2. Przetarg ogłoszono 9 lutego, a dzisiaj jest umowa. Zwyciężył duży podmiot, który ma ogromne doświadczenie w zakresie wsparcia różnych inwestycji budowlanych w wielu krajach. Liczymy więc na to, że nie będzie żadnych problemów z realizacją tego zamówienia – powiedział na konferencji prasowej wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Paweł Bliźniuk.

Podkreślił, że zgodnie z harmonogramem pod koniec czerwca powinien już być gotowy dokument, na podstawie którego będzie można określić koszt rozbudowy obiektu przy al. Unii, co umożliwi wpisanie odpowiednich kwot do budżetu miasta i wieloletniej prognozy finansowej. - Liczę na to, że na podstawie PFU zostanie przygotowana odpowiednia poprawka do budżetu i WPF, żebyśmy jako radni mogli 4 lipca, na ostatniej sesji przedwakacyjnej, zająć się kwestią zabezpieczenia tych środków – dodał Bliźniuk.

Przygotowanie programu funkcjonalno – użytkowego z koncepcją rozbudowy stadionu przy al. Unii Lubelskiej obejmuje m.in.: wytyczne dot. zaprojektowania i wybudowania trzech trybun (wschodniej, północnej i południowej) wraz z podaniem funkcji wszystkich pomieszczeń, koncepcję projektową dot. budowy trybuny północnej i uwzględniającą wykorzystanie przestrzeni pod trybuną na powierzchnie biurowo-usługowe oraz zaplecze socjalne i magazynowe, opracowanie wizualizacji całego obiektu, a także określenie warunków wykonania i odbioru robót budowlanych.

Dokumentacja przygotowana przez wykonawcę określi również wartość prac projektowych i kosztów robót budowlanych oraz dostaw i usług, związanych z realizacją obiektów i związanej z nimi infrastruktury technicznej. W PFU znajdą się też warunki techniczne przyłączenia obiektu od gestorów sieci oraz wszelkie inne niezbędne warunki, decyzje, opinie, uzgodnienia i sprawdzenia rozwiązań projektowych, w zakresie wynikającym z obowiązujących przepisów prawa i zawartej w środę umowy. Mają być tam również przedstawione dwa warianty oświetlenia stadionu (tradycyjny i w technologii LED) oraz uwzględniona rozbudowa węzła cieplnego do zasilania ogrzewania murawy.

Do przetargu na wykonanie PFU przystąpiły trzy firmy: Metropolis Sp. z o. o. ze Szczecina, ART. Artur Grodziński z Tarnowa i Sweco Consulting Sp. z o.o., z siedzibą w Poznaniu. Zwyciężyła ta ostatnia, choć jej oferta nie była najtańsza. - Wygrała oferta najkorzystniejsza, a nie najtańsza. Cena stanowiła 60 proc. oceny, a najtańszy wykonawca nie obronił swojej oferty – poinformowała z-ca dyr. Zarządu Inwestycji Miejskich Małgorzata Belta.

Z takiego obrotu sprawy zadowolony był prezes ŁKS Tomasz Salski. - Każdy ełkaesiak wyczekuje tego stadionu. Tu nie ma już miejsca na błędy i uchybienia, więc cieszę się, że miasto podpisało umowę z firmą o dużym prestiżu. Mam nadzieję, że wszystko będzie przebiegało zgodnie z harmonogramem – powiedział Salski, który w środę miał jeszcze jedną dobrą informację, dotyczącą oficjalnej współpracy klubu ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego Marcina Gortata.

- Bez zaplecza edukacyjnego nie ma dzisiaj szans na stworzenie akademii z prawdziwego zdarzenia, więc bardzo się cieszymy, że udało nam się ten pomysł wdrożyć w życie. W ten projekt uwierzyli m.in. prezydent Hanna Zdanowska i prezydent Tomasz Trela, za co chcielibyśmy im podziękować – powiedział Salski.

Kilka szczegółów dot. współpracy podał dyrektor SMS Gortata Michał Feter. - Oprócz najwyższego poziomu edukacji gwarantujemy także 16 godzin sportu tygodniowo. Zależy nam na tym, żeby wspólnie budować wielodyscyplinową akademię Łódzkiego Klubu Sportowego, choć współpracujemy też z innymi partnerami. Myślę, że będzie to kompleksowy projekt. Od września 2018 uruchamiamy szkołę podstawową i jednocześnie drugą lokalizację w Łodzi. Udało nam się porozumieć z miastem, za co jesteśmy wdzięczni władzom Łodzi i radnym. Zaczynamy prace w obiekcie przy ul. Minerskiej 1/3, sąsiadującym z ośrodkiem treningowym i prowadzimy już rekrutację do klas 1-8 – poinformował Feter.

Polecane aktualności

64 tysiące tulipanów w Ogrodzie Botanicznym. Wyjątkowa kolekcja kwiatów w prawie 50 odmianach zaczyna kwitnąć i tworzyć kolorową wystawę -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Wybierz się do Ogrodu Botanicznego i zobacz dziesiątki tysięcy rozkwitających tulipanów

Karolina Szamburska / BPKSiT

Tegoroczne dywany tulipanów w Ogrodzie Botanicznym zakwitły wyjątkowo wcześnie. Łodzianie mogą już... więcej

Oszuści, podając się za urzędników, proponują zakup mieszkań komunalnych -  fot. z arch. UMŁ

Uwaga! Oszuści, podając się za urzędników, proponują zakup mieszkań komunalnych

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Łodzianka straciła 31 tys. zł, bo uwierzyła oszustom podszywającym się pod urzędników obiecujących... więcej

Część wystawy poświęcona jest kreacjom spod znaku domu mody Dior -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Dior już w Łodzi. Projekty światowego wizjonera mody zobaczysz w CMW

Marlena Kamińska / BPKSiT

Kreacje, biżuteria, buty, kapelusze marek: Dior, Coco Chanel, Yves Saint Laurent, Givenchy dotarły... więcej

Przykładem współpracy jest remontowana kamienica Bernarda Glüksmana przy ul. Struga 7 -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Miasto remontuje kamienice razem ze wspólnotami

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Miasto remontuje stare łódzkie kamienice, nie tylko wtedy, gdy jest ich jedynym właścicielem. Od... więcej

Zakaz parkowania na ul. 6 Sierpnia. Zaczęła obowiązywać nowa organizacja ruchu -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Zakaz parkowania na ul. 6 Sierpnia. Zaczęła obowiązywać nowa organizacja ruchu

Marlena Kamińska / BPKSiT

Na pierwszym łódzkim woonerfie, czyli wzdłuż ulicy 6 Sierpnia nie można już zaparkować samochodu. Od... więcej

Kontakt