Test na HCV. Bezpłatne badania dla prawie 2 tys. osób

Łódzka Rada Miejska przyjęła do realizacji program profilaktyki WZW typu C. Skierowany jest do łodzian w wieku 25-59 lat. Osoby o wysokim stopniu ryzyka to dializowani chorzy, osoby uzależnione od narkotyków i innych używek, współmieszkańcy obu wymienionych grup.

fot. CC0 license
Na WZW typu B i C choruje blisko 3 proc. ludzi na świecie

Tą chorobą można zarazić się przy wielu codziennych sytuacjach. Podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, stomatologa, w gabinecie tatuażu. W tym roku miasto przeznaczy na program 75 tys. zł. Akcja odbywać się będzie w październiku i listopadzie. Zainteresowanych badaniem nie obowiązuje rejonizacja. - Akcyjne przedsięwzięcia bardziej mobilizują do skorzystania z tego typu programów - twierdzi Iwona Iwanicka, wicedyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ i tłumaczy: - Proste badanie krwi na wirusa nie jest dostępne w podstawowej opiece zdrowotnej jako nieodpłatne. Dlatego zdecydowaliśmy się na program. Pozytywny wynik nie oznacza jeszcze choroby, ale konieczne jest poddanie się dalszej diagnostyce. Na początek u lekarza rodzinnego.

Mając 20-30 lat zakażony nie odczuwa skutków rozprzestrzeniającego się w organizmie wirusa. Nie leczy się. Choroba pogłębia się. Po latach, w wieku 40-50 lat okazuje się, że choroba sieje spustoszenie w organizmie, niszczy wątrobę, dochodzi do marskości tego organu lub nowotworu.

Na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C choruje blisko 3 proc. ludzi na świecie, tj. ok. 500 mln. W Polsce 730 tys. osób choruje na oba typy WZW. Szacuje się, że nawet 90 proc. zakażonych nie wie o swojej chorobie.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt