Urząd Miasta Łodzi

Trwa sezon wyprzedaży. Sprawdź, co radzi miejski rzecznik konsumentów

Sezon wyprzedaży trwa w najlepsze. Zatem na co zwracać uwagę podczas zakupów oraz jakie prawa przysługują kupującym? Radzi Anna Mlostoń-Olszewska, miejski rzecznik konsumentów w Łodzi.

Sezon wyprzedaży trwa w najlepsze. Na co zwracać uwagę podczas zakupów oraz jakie prawa przysługują kupującym – radzi Anna Mlostoń-Olszewska, miejski rzecznik konsumentów w Łodzi. -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ
Sezon wyprzedaży trwa w najlepsze. Na co zwracać uwagę podczas zakupów oraz jakie prawa przysługują kupującym – radzi Anna Mlostoń-Olszewska, miejski rzecznik konsumentów w Łodzi. , fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Wyprzedaże to dobry moment na dokonanie zakupów, ale trzeba robić je rozsądnie i z uwagą. Bardzo ostrożnie należy podchodzić do nieoczekiwanie korzystnych ofert szczególnie wtedy, gdy zakupów dokonujemy przez Internet. Tymczasem do Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów UMŁ w grudniu 2017, w ciągu 20 dni roboczych zgłosiło się (osobiście, listownie, telefonicznie lub przez Internet) aż 740 osób z prośbą o rozstrzygnięcie sporów ze sprzedawcami.

Klienci muszą pamiętać, że sprzedawcy wywieszający w sklepach informację o nieprzyjmowaniu zwrotów postępują zgodnie z prawem. Jeśli jakiś sklep czy sieć handlowa dopuszcza zwrot towarów (nie chodzi tu o przypadek wadliwego towaru lub niespełniającego oczekiwania kupującego), to jest to wyłącznie dobra wola sprzedawcy albo działanie mające zachęcić klientów do robienia zakupów. Ponieważ w tym wypadku nie ma żadnych przepisów określających czas, w jakim klient może dokonać zwrotu, trzeba podczas zakupów dowiedzieć się od sprzedawcy, jakie obowiązują zasady zwrotów w miejscu zakupu. Dlatego też klient nie może kwestionować zasady, że zamiast gotówki za zwrot kupionego w sklepie towaru, dostaje od sprzedawcy bon do zrealizowania w tym samym sklepie lub sieci.

Anna Mlostoń-Olszewska, miejski rzecznik konsumentów w Łodzi przypomina, że wszystkie towary również kupione podczas wyprzedaży - podlegają reklamacji. W wypadku zakupów poza siedzibą przedsiębiorstwa (np. podczas pokazu na ulicy, prezentacji w hotelu itp.) oraz przy zakupach na odległość klientom przysługuje prawo do odstąpienia od zakupu w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. Ta regulacja prawna jest niezależna od prawa klienta do reklamowania wadliwych towarów. W przypadku rękojmi klient ma prawo reklamowania wadliwego towaru przez dwa lata od daty zakupu, natomiast w przypadku gwarancji, okres jej ważności określa umowa, jaką podczas zakupu zawieramy z producentem towaru.

Klient, który uważa, że został wprowadzony w błąd np. w kwestii wysokości obiecywanych rabatów, czy też czuje się pokrzywdzony sposobem rozpatrzenia reklamacji, może złożyć skargę do Państwowej Inspekcji Handlowej albo do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Podobne skargi można składać w przypadku imprez turystycznych, gdy szczegółowe informacje pojawiające się w ofercie (np. o bezpłatnych leżakach), nie znajdują odzwierciedlenia w zawartej umowie. W przypadku wystąpienia różnic między przedstawioną ofertą a zawartą umową, sprzedawca ma obowiązek poinformowania kupującego o wszystkich takich różnicach.

Biura Miejskiego Rzecznika Konsumentów UMŁ przypomina też o planowanych zmianach w przepisach dotyczących praw konsumentów:

oraz o zmianie w Kodeksie Postępowania Cywilnego:

  • Konsumenta można pozwać tylko i wyłącznie przed sądem w miejscu jego zamieszkania. W praktyce oznacza to, że w przypadku sprawy sądowej wytoczonej przez przedsiębiorcę z innego miasta konsument nie będzie musiał jeździć na rozprawy, bo będą się one odbywać w miejscu jego zamieszkania.

Polecane aktualności

Wprowadzane korekty to kompromis pomiędzy potrzebami pasażerów, a taborem i środkami, jakim dysponuje MPK -  fot. z arch. UMŁ

Korekty do nowego układu połączeń MPK. Sprawdź, co się zmieni

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

W niedzielę, 4 lutego wprowadzone zostaną zmiany w komunikacji miejskiej w Łodzi. Zmiany są... więcej

Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła ponownie odbędzie się we wrześniu -  fot. z arch. UMŁ

Festiwal Światła 2018 ponownie we wrześniu. Jakimi barwami rozbłyśnie?

Marlena Kamińska / BPKSiT

Tegoroczna edycja Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła ponownie odbędzie się we wrześniu. Swoją... więcej

Stróżówka przy cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego jak nowa -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Stróżówka przy cerkwi pw. św. Aleksandra Newskiego jak nowa

Arkadiusz Grzegorczyk / BPKSiT

W ramach dotacji UMŁ na rewitalizację zabytków nienależących do miasta wyremontowano dawną stróżówkę... więcej

Łódzka Organizacja Turystyczna ma nową siedzibę przy ul. Piotrkowskiej 28 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Nowa siedziba Łódzkiej Organizacji Turystycznej. Zapraszamy na ul. Piotrkowską 28

Karolina Szamburska / BPKSiT

Łódzka Organizacja Turystyczna ma nową siedzibę i mieści się przy ul. Piotrkowskiej 28. Uroczystego... więcej

Konferencja prasowa wiceprezydenta Tomasza Treli -  fot. Monika Pawlak / UMŁ

Ferie w Łodzi. Są jeszcze wolne miejsca na półkoloniach

Monika Pawlak / BRPiNM

Ponad 2700 miejsc w 49 szkołach i placówkach edukacyjnych czeka na uczniów spędzających ferie w... więcej

Kalendarz
Kontakt