Umowa na remont pałacu Steinertów podpisana

W poniedziałek, 30 października podpisano umowę na remont pałacu Steinertów. Remont budynków przy ul. Piotrkowskiej 272 A i B oraz 274 powinien zakończyć się do końca września 2019 roku.

Wkrótce rozpocznie się remont pałacu Steinertów. Prace powinien zakończyć się do końca września 2019 roku
12 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (12)

To już praktycznie ostatni dzwonek na ratowanie tego zabytkowego pałacu Steinertów, gdyż budynek nigdy nie przechodził generalnego remontu. Jak podkreśliła Katarzyna Mikołajec, zastępca dyrektora Zarządu Inwestycji Miejskich, będzie to remont gruntowny, od fundamentów po dach.

Po remoncie w pałacu i domu Steinertów powstaną przestrzenie dla kreatywnych biznesów: biura, sale spotkań. W pałacu zaplanowaliśmy także hostel i przestrzeń na restaurację. Ważnym elementem projektu jest też przypałacowy ogród, który zostanie odtworzony i powinien odzyskać oryginalne piękno. Będzie to ogólnodostępna przestrzeń, również dla mieszkańców tej okolicy.

Projektem jest objętych w sumie kilka budynków znajdujących się przy ul. Piotrkowskiej 272 A i B oraz 274. O ich wyjątkowości stanowi fakt, że razem z sąsiednim gmachem zajmowanym przez przedszkole (Piotrkowska 270), który był odnowiony w ramach programu Mia100 Kamienic prezentują, jak zmieniała się architektura w Łodzi w miarę bogacenia się rodów fabrykanckich.

Parterowy budynek obok pałacu znajdujący się przy ul. Piotrkowskiej 274, to pierwszy dom Steinertów, którzy przybyli do Łodzi w 1829 r. i w latach 30 tych uruchomili tu swój zakład. Pałac Karola i Emila Steinertów został wybudowany w latach 1909 - 11 według projektu berlińskiego architekta Alfreda Blacke w tzw. "deutsche renaissance stil", który był uważany za niemiecki styl narodowy. Wybór stylu, w jakim wzniesiono pałac miał podkreślać narodowość jego właścicieli.

Pałac braci Steinertów, powstał obok pałacu ich ojca Adolfa, wzniesionego przy Piotrkowskiej 270. Składa się on z dwóch niezależnych budynków o dwóch bramach wjazdowych połączonych wspólną fasadą. Jest dwupiętrowy z mansardą, łamanym dachem i posiada szczyty obramowane wolutami. Fasadę pałacu cechuje symetria, jedynie szczegóły się różnią. Został pomyślany jako podwójna rezydencja, w skład, której wchodzą dwie niezależne od siebie części. Wnętrza do dziś częściowo zachowały swój pierwotny wystrój.

Inwestycja jest realizowana z unijnym dofinansowaniem. Umowa o dofinansowanie w ramach RPO Województwa Łódzkiego została podpisana w kwietniu 2017 r. Wartość projektu to 38.5 mln. zł, z czego wkład własny miasta wyniesie niecałe 19 milionów złotych.

Zakres prac budowlanych obejmuje:

  • Udostępnienie Pałacu osobom niepełnosprawnym poprzez budowę windy osobowej oraz połączenie komunikacyjne części A i B,
  • Remont konserwatorski elewacji wraz z renowacją stolarki okiennej, rolet okiennych oraz wszystkich obróbek blacharskich,
  • Remont i wzmocnienie więźby dachowej oraz wymiana pokrycia dachu na dachówkę ceramiczną,
  • Wzmocnienie i częściowa wymiana istniejących stropów drewnianych,
  • Remont tynków na ścianach i sufitach wraz z malowaniem oraz odtworzenie stiuków i polichromii,
  • Renowacja witraży okiennych, odtworzenie pierwotnych tapet z tkanin oraz renowacja i odtworzenie boazerii drewnianych,
  • Renowacja bądź odtworzenie istniejących posadzek,
  • Wymiana wszystkich instalacji we wszystkich budynkach, zastosowanie nowoczesnej instalacji audio- wideo w sala konferencyjnych,
  • Przebudowa pomieszczeń na cele użytkowe oraz zagospodarowanie poddasza w budynku Drukarni i Farbiarni,
  • Wykonanie nowego zagospodarowania terenu z nową drogą wraz z odtworzeniem w ogrodzie gatunków roślin z czasów jego świetności. Przeniesienie budynku garażu w głąb ogrodu.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Kontakt